Контакт

Свет

Израел го нападна јужниот дел на Газа: „Болниците се полни со мртви и ранети, главно жени и деца“

Објавено пред

Израелските војници денеска водеа жестоки битки против палестинската исламистичка група Хамас во јужниот дел на Газа, откако стигнаа до центарот на градот Кан Јунис, принудувајќи ги палестинските цивили да бараат засолниште на друго место, бидејќи бројот на безбедни области се намалува. Израелски воени авиони бомбардираа цели низ густо населената крајбрежна енклава за време на една од најинтензивните фази на конфликтот во изминатите два месеци откако Израел започна воена кампања за уништување на Хамас.

dobivaj vesti na viber

Палестинските болничари изјавија дека болниците се преполни со мртви и ранети, од кои многу жени и деца, и дека остануваат без залихи. Стотици илјади луѓе протерани од северот бараат засолниште во сè помалиот број места на југот, кои Израел ги прогласи за безбедни.

Високиот комесар за човекови права на Обединетите нации Волкер Турк изјави во Женева дека ситуацијата е „апокалиптична“ и дека постои ризик двете страни да ги прекршат човековите права. ОН соопштија дека е невозможно да се достави хуманитарна помош преку граничниот премин Рафах од Египет.

Откако го зазедоа северниот дел на Газа, израелските војници и тенкови почнаа да напредуваат кон југ, каде што го опколија Кан Јунис по седумдневниот прекин на огнот кој заврши минатата недела. Израел тврди дека неговите сили погодиле стотици цели, вклучително и милитантна ќелија во близина на училиште на север. Вооруженото крило на Хамас, бригадите Изадин ал Касам, соопштија дека борбите биле жестоки.

Жителите рекоа дека израелските бомбардирања се засилиле во текот на ноќта, при што загинале и биле ранети цивили, како и дека тенковите се судираат со палестинските милитанти северно и источно од Кан Јунис.

Тенковите биле распоредени на работ на бегалскиот камп Кан Јунис, недалеку од домот на највисокиот функционер на Хамас во Газа, Јахја Синвар, велат жителите и медиумите на Хамас, но не е јасно дали има некој внатре. Израел ја започна својата воена кампања како одговор на нападот на 7 октомври, во кој борците на Хамас упаднаа во јужен Израел, убивајќи 1.200 луѓе и зедоа 240 заложници, според Тел Авив.

Канцеларијата за медиуми на Хамас во вторникот соопшти дека оттогаш во Газа биле убиени најмалку 16.248 луѓе, вклучувајќи 7.112 деца и 4.885 жени. Израел тврди дека 84 негови војници биле убиени од почетокот на копнената операција пред пет недели.

Неколкуте болници кои остануваат отворени во Газа едвај функционираат. Волкер Турк за новинарите изјави дека неговите колеги ја опишале ситуацијата во енклавата како апокалиптична. „Под овие околности, ризикот од злосторства против човештвото е зголемен“, рече тој.

Израелскиот офицер Моше Тетро рече дека армијата однапред им кажува на цивилите да ги напуштат областите на Кан Јунис каде што има намера да дејствува, користејќи телефонски пораки, онлајн соопштенија и летоци. Израелската војска соопшти дека Хамас ги користи цивилите како жив штит и ги спречува да се преселат на безбедни места, што милитантната група го негира.

Жителите на Газа велат дека нема безбедно место бидејќи преостанатите градови и засолништа се преполни, а Израел ги бомбардира областите во кои испраќа луѓе. Соединетите држави, најблискиот сојузник на Израел, го повикаа Тел Авив да направи повеќе за да внесе гориво и друга хуманитарна помош во Газа и да ги минимизира цивилните жртви.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Уапсен шпански свештеник поради продажба на вијагра и афродизијаци

Објавено пред

Римокатоличката црква привремено суспендира шпански свештеник откако беше осомничен дека продавал лекови, вклучително и вијагра за еректилна дисфункција.

dobivaj vesti na viber

Свештеник од Дон Бенито, град со околу 35.000 жители во западниот регион Екстремадура, бил приведен во понеделникот под сомнение за шверц на дрога, објави во четвртокот бискупијата Пласенсија, одговорна за неговата парохија, пишува CBS.

По приведувањето, свештеникот бил привремено пуштен од истражен судија, соопштија од епархијата. „Згрозени сме од овој скандал“, велат од бискупијата во Пласенсија.

Додека се чека истражителите да ја завршат својата работа и резултатите од истрагата, од епархијата велат дека е соодветно свештеникот привремено да се отстрани од службата и привремено да се спречи да ги извршува должностите пастир.

На свештеникот му беше понудено психолошко и духовно водство“, велат од епархијата.

Шпанскиот весник El Español пишува дека свештеникот кој продавал вијагра бил Алфонсо Раул Маса Сото, познат како Дон Алфонсо. Весникот наведува дека Алфонсо дипломирал догматска теологија на Папскиот универзитет. Според медиумите, свештеникот бил свештеник во неколку градови во Саламис пред да биде префрлен во парохијата Дон Бенито.

Ел Паис објави дека свештеникот бил вклучен во трговија со вијагра и „други моќни афродизијак супстанци“ со друг маж, кој исто така бил уапсен. Медиумите јавуваат дека мажот е момче на свештеникот.

Двајцата мажи, кои се под полициски надзор неколку месеци, користеле куќа изнајмена од свештеникот за складирање на производите, пишува Ел Еспањол.

Прикажи повеќе...

Свет

Шведска има проблем со криминал и престрелки, дури 62.000 луѓе се поврзани со банди

Објавено пред

Шведската полиција вчера соопшти дека во таа земја има околу 62.000 луѓе кои се поврзани со криминални мрежи, пишува Ројтерс. Шведските власти со години се борат да го спречат насилството поврзано со организираниот криминал.

dobivaj vesti na viber

Смртоносните престрелки се зголемија повеќе од три пати во изминатата деценија во Шведска, нордиска земја со 10 милиони жители. Во моментов, стапката на фатални престрелки во Шведска е на многу повисоки нивоа отколку во соседните земји.

„Минатата година имаше девет пати повеќе фатални престрелки во Шведска отколку во Норвешка, Данска и Финска заедно“.
„Идентификувавме 14.000 активни во криминалните мрежи“, рече комесарката на националната полиција Петра Лунд на конференција за медиумите. „Има 48.000 луѓе поврзани со криминални мрежи“, вели Лунд.

„Имаше 62 фатални престрелки во Шведска во 2022 година“, рече шведскиот министер за правда Гунар Стромер на истата прес-конференција.

„Во 2023 година, иако бројот на фатални престрелки малку се намали, прелиминарните бројки покажуваат дека Шведска имала девет пати повеќе фатални престрелки од Норвешка, Данска и Финска заедно. Минатата година бројот на напади со експлозив бил најголем во историјата“, рече министерот.

„Зборуваме за криминал кој е опасен за системот. Овие криминалци ги замолчуваат сведоците, им се закануваат на социјалните работници, се инфилтрираат во владата и политичките партии, тргуваат со дрога, мамат постари лица и нашите системи за социјална заштита“, рече Стромер за криминалните мрежи во Шведска.

Минатата година во септември беа забележани 11 фатални престрелки, што значи дека тоа е најсмртоносниот месец во Шведска од 2019 година, пишува Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Свет

Две години од руската инвазија на Украина: Борбата продолжува

Објавено пред

Втората годишнина од руската инвазија врз Украина во цел свет се одбележува со комеморации, демонстрации и политички дебати. По повод втората годишнина од почетокот на руската агресија врз Украина, повеќе згради во Брисел, вклучително и институциите на ЕУ, минатата ноќ беа осветлени во боите на украинското знаме.

dobivaj vesti na viber

Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска го посети аеродромот Гостомел каде што се водеа некои од најзначајните битки во првите денови од руската инвазија.

– Затоа се бориме во последните 730 дена од нашиот живот. И ќе победиме на најдобриот ден од нашите животи. – изјави Зеленски.

Зеленски во знак на солидарност беше придружуван од странски лидери кои пристигнаа во Киев по повод годишнината, меѓу кои и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, премиерите на Италија и Канада, Џорџа Мелони и Џастин Трудо.

Генералниот секретар на НАТО пак Јенс Столтенберг му порача на Зеленски дека Украина повторно и повторно покажува извонредна способност и жестока решителност.

– Украина повторно и повторно покажува извонредна способност и жестока решителност. Украина не пропадна за неколку недели, како што многумина стравуваа дека ќе се случи. Повторно зазеде половина од територијата што ја освои Русија. Ја потисна Русија од големи делови на Црното Море и им нанесе големи загуби на руските сили, – изјави Столтенберг.

Сепак, Русија сè уште контролира околу една четвртина од земјата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Шведска има проблем со криминал и престрелки, дури 62.000 луѓе се поврзани со банди

Шведската полиција вчера соопшти дека во таа земја има околу 62.000 луѓе кои се поврзани со криминални мрежи, пишува Ројтерс....

Македонија1 час

Над 1000 потписи имаат Османи, Ванковска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Државната изборна комисија на својата веб страна, од утре секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од...

Македонија2 часа

(Видео) Џафери направи увид на патот Кичево-Дебар: Наместо за одбранбени работи ќе се користи за слободно движење на граѓаните

Патот Кичево – Дебар би требало да биде завршен до крајот на годинава, најави денес техничкиот премиер Талат Џафери, откако...

Свет4 часа

Експлозии во Русија: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

Експлозии погодија руска фабрика за челик по наводен напад со дрон. Во последните месеци има зголемување на нападите со беспилотни...

Свет7 часа

(Видео) Пожар избувна во огромна зграда во Кина, има 15 загинати, а сомнежот е дека се запалил електричен велосипед

Петнаесет луѓе загинаа, а повеќе од 40 се повредени во пожар што зафати станбена зграда во источна Кина, соопштија локалните...

Свет9 часа

(Видео) Сопругата на Навални: Путин го измачува телото на Алексеј

Јулија Навална, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, денеска побара од руските власти да го предадат неговото тело за...

Македонија10 часа

По повод Светскиот ден на туристички водичи: Бесплатно разгледување на Скопје, Охрид и Битола

Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници по повод Светскиот ден на туристички водичи денеска организира бесплатно разгледување на Град...

Македонија10 часа

РЦУК: Дел од Општина Карпош без струја

Без електрична енергија денеска од 9:00 до 13:30 часот ќе бидат дел од корисниците лоцирани околу пералната „Smartwash“ на крстосницата...

Македонија11 часа

Бојмацалиев: Од октомври до сега на 47.000 наши иселеници им се издадени нови патни исправи

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев преку соопштение од МВР информира дека иселеници, македонски граѓани кои живеат во...

Македонија11 часа

Времето денеска променливо облачно и врнежливо

Времето денеска ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб локален дожд. Ќе дува умерен, а во источните делови...

Македонија1 ден

СДСМ: Претседателот на државата да се бира на непосредни избори, а не во Собрание

Остануваме на ставот претседателот на државата да се бира на непосредни избори, велат од СДСМ потенцирајќи дека идејата претседател да...

Македонија1 ден

Матичните бараат да им се одврзат рацете за рано да откриваат ретки болести: имаме ограничен пристап до лабораториски анализи

Кампања за рано откривање на ретките болести во март ќе почнат Здружението „Живот со предизвици“ и Здружението на лекарите по...

Топ1 ден

Пукање среде бел ден во угостителски објект во Чаир, маж застрелан во ногата

Маж бил застрелан во ногата во угостителски објект вчера на пладне во скопската населба Чаир. „Полицијата го приведе А.К.(36) од...

Македонија1 ден

Укинат притворот за шестемина осомничени за упадот во М-НАВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, денеска, достави предлози...

Македонија1 ден

Ковачевски ја праша опозицијата кое им е мислењето за уставното име: Или Северна или никогаш Северна, ако си маж, биди маж до крај

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски кажа дека рокот на траењето на патните исправи за меѓународна употреба е согласно закон, усогласен...

Македонија1 ден

Бочварски: Обезбедуваме брза лента за издавање патни документи за професионалните возачи

На сите транспортери и превозници, кои вршат транспортна дејност и поседуваат сертификати за професионални возачи, во следниот период им се...

Македонија1 ден

На Ковачевски не му е незгодно што побарал апанажа, вели: сѐ е според законот

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, кој беше во посета на компанијата Киел Македонија ДООЕЛ Желино, на прашањето дали не му...

Македонија1 ден

Бараме масивна поддршка од Албанците за Османи за да ни се овозможи да го измениме Уставот, вели Арбер Адеми

„Демократска Унија за Интеграција, како што најави во текот на вчерашниот ден лидерот Али Ахмети, започна со собирање на потписи...

Македонија1 ден

Прилепчанецот што исчезна пред два дена пронајден мртов, погребот ќе се одржи денеска

Александар Јошески од Прилеп, кому му беше изгубена трагата завчера попладне, синоќа беше пронајден починат. На „Фејсбук“ се огласи и...

Македонија1 ден

41-годишна Македонка избодена до смрт пред очите на малолетниот син во Германија: сопругот е главниот осомничен

41-годишна Македонка била избодена до смрт од нејзиниот сопруг пред нивниот 8-годишен син, пренесува германски „Билд“. Повредите на Македонката, како...