Контакт

Свет

Израел ја прими првата пратка од вакцината против коронавирусот на „Фајзер“

Објавено пред

Израел ја прими првата пратка oд вакцината против коронавирусот на „Фајзер“ еден ден порано од најавеното, соопшти канцеларијата на премиерот Бенјамин Нетанјаху.

„Фајзер“ и нејзиниот партнер „Бајонтек“ минатиот месец се согласија да му дадат на Израел 8 милиони дози вакцина, која прва ја примени Велика Британија.

Израелскиот министер за разузнавање, Ели Коен, претходно оваа недела рече дека првата серија вакцини ќе пристигне во Израел в четврток за да се вакцинираат најнапред старите лица и ризичната популација.

Израелските медиуми објавија дека пратката што пристигна денес ќе биде мала и ќе се користи за пробно тестирање на постапките за транспорт и складирање, а поголема серија, што содржи 110.000 дози, ќе пристигне в четврток.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Поради недостаток од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Објавено пред

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на смртни случаи поврзани со коронавирусот.

Тој исто така изјави дека цело болничко крило со пациенти починало откако тие останале без кислород за дишење, пренесува „Гардијан“.

Гувернерот Лима прогласи полициски час од 19 до 6 часот наутро.

Манаус, најголемиот град во државата Амазон, беше едно од местата најмногу погодени од првиот бран на епидемијата во април минатата година, каде властите биле принудени да копаат масовни гробници за мртвите, тврди британскиот весник.

„Ние сме во состојба на екстремна катастрофа… како земја која изгубила во војна“, рече тогаш Лима.

Според „Гардијан“, на 22 декември имало 39 погреби во целиот град Манаус, додека во средата, е соборен нов рекорд четврти ден по ред, со 198 погреби.

Во саботата имало 130 погреби, 144 во неделата, 150 во понеделник и 166 во вторник, додава лондонскиот весник.

„Овие бројки покажуваат кристално јасно дека сме сведоци на експлозија на смртност од Ковид-19 што е дури и поголема од онаа од првиот бран“, рече Лима.

Извештаите во бразилските медиуми од четвртокот велат дека неколку јавни болници останале целосно без кислород.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Кина најголем број новозаболени од 1 март досега

Објавено пред

Официјални лица во Кина објавија најголем број нови дневни случаи на Ковид-19 во последните 10 месеци, а поради тешката епидемиолошка состојба на североистокот на земјата, повеќе од 28 милиони луѓе се во карантин.

Вкупно 144 нови случаи на Ковид-19 се пријавени во Кина во четвртокот, се вели во соопштението на Националната здравствена комисија, што е најголема дневна бројка откако 202 случаи се забележани на 1 март минатата година, пренесува „Ројтерс“.

Државната комисија соопшти дека има 135 нови случаи на локални инфекции, од кои 90 се во провинцијата Хубеи во близина на Пекинг, која беше најтешко погодена во последниот бран.

Други 43 случаи се пријавени во североисточната провинција Хеилонгјанг, а провинциите Гуангкси и Шанкси пријавиле по еден нов потврден случај.

Вкупниот број на потврдени случаи на ковид-19 во Кина сега е 87.988, додека бројот на смртни случаи е непроменет – 4.635.

Новиот бран на Ковид-19 доаѓа во моментот кога тим од истражувачи на Светската здравствена организација (СЗО) пристигнува во Кина за да го утврди потеклото на пандемијата во која досега загинаа скоро два милиони луѓе ширум светот.

Делегацијата на СЗО, која доцнеше со доаќањето поради одбивањето на Пекинг да им дозволи влез во земјата, вчера се соочи и со проблем, бидејќи двајца членови на тимот беа запрени во Сингапур, откако тестовите покажаа дека имаат антитела, додека останатите од делегацијата беа ставени во карантин во Вухан, каде што ќе престојуваат две недели, по што ќе започне истражувањето.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Автобус виси на надвозник во Њујорк

Објавено пред

Најмалку осум лица се повредени во несреќа во Њујорк кога автобус слета од надвозник во Бронкс.

Сите повредени биле патници на автобусот и биле пренесени во болница, пренесува „Гардијан“.

Службите за итни случаи ја затворија целата област поради инцидентот.

Снимките од автобусот на социјалните мрежи покажуваат како тој се одвоил, при што предниот дел паднал од надвозникот, додека задниот дел останал на горниот дел од патот.

Не е јасно колку патници имало во автобусот за време на несреќата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет27 минути

Поради недостаток од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет1 час

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет1 час

(Видео) Најмалку 30 загинати во земјотрес во Индонезија

Најмалку 30 лица загинаа, а стотици се повредени во земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала што го...

Свет2 часа

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија2 часа

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија13 часа

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Европа14 часа

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај...

Македонија16 часа

15 починати и 396 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на...

Домашен18 часа

Игор Ангеловски ќе ја предводи фудбалската репрезентација на Европското првенство

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, ќе ја предводи нашата селекција на Европското првенство, кое ќе се одигра во...

Македонија18 часа

Лекари од Македонија дел од мировната мисија „Одлучна поддршка“ во Авганистан

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со шестчлениот медицински тим од јавното и военото здравство којшто ќе биде упатен во...

Свет20 часа

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот, рече американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, во видео-обраќањето. „Сакам...

Свет20 часа

Германска студија: Ризикот од ширење на коронавирусот во концертни сали е незначителен

Ново истражување во Германија за движење на честички во воздухот во затворен простор покажа дека постои незначителен ризик од инфекција...

Европа21 час

Шефот на институтот „Роберт Кох“: Пандемијата ќе ја ставиме под контрола до крајот на годината

Германија ќе воспостави контрола над пандемијата на коронавирус до крајот на годината, но нов, позаразен вид на ковид може да...

Македонија21 час

Од 21 јануари угостителските објекти ќе работат до 21 часот

Од следниот четврток, 21 јануари, угостителските објекти повторно ќе работат до 21 часот, а Комисијата за заразни болести размислува да...

Свет22 часа

СЗО: 13 експерти пристигнаа во Вухан, двајца задржани поради сомнение дека имаат вирус

Светската здравствена организација соопшти дека двајца експерти од нејзината мисија за утврдување на потеклото на новиот коронавирус во Кина сè...

Топ23 часа

Дете загина откако во него удрил автомобил во Тетово

Дете загина во сообраќајна несреќа што се случила вчера доцна попладнето на ул. Видое Смилевски-Бато во Тетово. До несреќата дошло...

Свет24 часа

(Видео) Протести во Брисел – запалена полициска станица, нападнато возилото на кралот

Во Брисел за време на протестите поради смртта на младо момче од африканско потекло, кој починал во притвор, избија немири...

Свет1 ден

СЗО свика итен состанок

Комитетот за вонредни ситуации на Светската здравствена организација се состанува денескa, две недели пред редовниот состанок, за да разговара за...

Свет1 ден

Тим за вакцинација донел коронавирус во старски дом во Германија

Најмалку 51 од вкупно 58 лица се заразиле со коронавирус во дом за стари лица во Лихтфелс, Германија. Според управителот...

Свет1 ден

Директорот на „Модерна“: Светот ќе мора да живее со Ковид-19 засекогаш

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел, изјави дека коронавирусот ќе биде присутен засекогаш. Многу водечки здравствени експерти сметаат дека...

Досие