Контакт

Свет

Индиец труел луѓе со цијанид за да ги ограби и да води луксузен живот

Објавено пред

Индиската полиција соопшти дека го уапсила 38-годишниот Веланки Симхадри под сомнение дека убил десет луѓе во индиската држава Андра Прадеш ставајќи им цијанид во храната или лековите по што крадел пари, злато или сребро од жртвите.

„Тој на некои од жртвите им давал јадење во кое ставал цијанид, а други убедувал дека цијанидот е традиционален лек“, соопштија полициски извори.

Симхадри е уапсен, но против него не е поведено обвинение, ниту е одреден датумот за судење.

Во согласност со индискиот закон за убиство предвидена е смртна или доживотна затворска казна.

Според полицијата, осомничениот признал дека убил десет лица и ги ограбувал за да води луксузен живот. Со парите од жртвите Симхадри купил една и изградил уште една куќа.

Европа

На аеродром во Финска распоредени кучиња што откриваат коронавирус

Објавено пред

На главниот меѓународен аеродром во Финска се распоредени кучиња кои со душкање откриваат коронавирус. Четиримесечниот експеримент со алтернативен метод за тестирање може да стане прифатлив и брз начин за идентификување на заразените патници.

Четири кучиња од различни раси обучени од Финското здружение за откривање мирис започнаа со работа на аеродромот во Хелсинки, како дел од експериментот финансиран од владата.

Кучињата се распоредени на аеродромот во смени, а по две дежураат истовремено, додека останатите две одмораат.

„Тоа е многу ветувачки метод. Кучињата душкаат многу добро”, рече Ана Хиелм-Бјоркман, професорка по медицина за мали животни на Универзитетот во Хелсинки.

„Ако успее, тоа ќе биде добар метод за проверка (коронавирус) на кое било друго место“, рече таа, наведувајќи болници, пристаништа, домови за стари лица, спортски места и културни настани меѓу можните места каде што обучени кучиња можат да „започнат“ да работат.

Прикажи повеќе...

Свет

Руски медиуми: Урнатиот Сухој вреден 50 милиони долари по грешка соборен

Објавено пред

Ловецот Сухој -30 вреден 50 милиони долари се урна во централна Русија, а локалните медиуми пренесуваат дека по грешка го соборил друг авион за време на воени вежби.

Двајцата пилоти безбедно се катапултираа, пренесе РТ.

Од Западниот воен округ на Русија е соопштено дека авионот се урнал во Тверскиот регион, а дека пилотите се пронајдени во „задоволувачка“ состојба.

Војската не открила многу за инцидентот, а локалните медиуми пренесуваат дека ловецот најверојатно бил соборен.

Прелиминарните резултати укажуваат на тоа дека Сухој-30 по грешка го погодило друго летало за време на воени вежби, рекол анонимен извор од Брзата помош во Тверската област за агенцијата ТАСС.

Прикажи повеќе...

Свет

Сеул: Севернокорејски војници убија и запалија јужнокорејски службеник

Објавено пред

Севернокорејската војска уби и запали јужнокорејски службеник кој исчезнал во граничните води, за кој се сомнева дека се обидел да побегне на Север, соопшти јужнокорејското Министерство за одбрана, осудувајќи го бруталниот чин.

Министерството тврди дека севернокорејските војници убиле човек кој исчезнал од патролен брод недалеку од границата, а потоа го полеале со бензин и го запалиле.

Тоа, како што се наведува, е заклучено врз основа на „разни разузнавачки податоци“, пренесува Би-би-си.

Пјонгјанг не ги коментираше наводите.

Сеул наведува дека службеникот работел во одделот за риболов и дека бил на патролен брод на 10 километри од границата со Север.

Во соопштението на Министерството се вели дека 47-годишниот службеник ги оставил чевлите во чамецот и дека носел елек за спасување.

Се тврди дека севернокорејските војници подоцна го пронашле и го испрашувале и дека висок функционер наредил да биде погубен.

Претставник на јужнокорејското Министерство за одбрана изјави дека војниците со гас-маски потоа го запалиле телото, додавајќи дека се верува дека тоа е мерка против коронавирусот.

Министерството нагласи дека остро го осудува бруталниот чин и го повика Пјонгјанг да даде објаснување и да ги казни одговорните.

Северна Кореја ги засили граничните контроли за да го спречи влегувањето на коронавирусот во земјата и се верува дека тоа подразбира и дозвола за убиство.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа36 минути

Германија ја шири „црната“ листа

Германија стави региони од 11 европски земји на списокот со ризични области поради бројот на луѓе кои страдаат од коронавирус...

Европа1 час

Грците осудија двајца Руси на по 300 години затвор

Двајца Руси се осудени во Грција на по 300 години затвор за нелегален транспорт на мигранти, изјави потпретседателот на Комитетот...

Македонија2 часа

Комплетиран владиниот кабинет, избрани 16 заменик-министри

На предлог на претседателот на Владата, Зоран Заев, Собранието ги именуваше заменик-министри во Владата. Башким Хасани е избран за заменик...

Европа3 часа

Британската полиција заплени еден тон кокаин вреден 128 милиони долари

Британската полиција заплени речиси еден тон кокаин скриен во гајби со овошје од Јужна Америка и уапси двајца мажи. Вредноста...

Свет3 часа

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција,...

Свет13 часа

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Македонија13 часа

(Видео) Мицкоски: Бараме да предложиме независен јавен обвинител за борба против мафијата

„Правдата во Македонија е нападната. Селективната правда денеска во Македонија е неправда. Имаме невини луѓе во затвори, луѓе што страдаат...

Свет14 часа

Нов Зеланд укина поголем дел од рестрикциите против пандемијата

Маските за лице повеќе не се задолжителни во поголем дел од Нов Зеланд бидејќи случаите на Ковид-19 продолжуваат да опаѓаат....

Свет17 часа

(Видео) Евакуирана Ајфеловата кула поради закана за бомба

Ајфеловата кула во Париз е евакуирана поради телефонски повик дека е поставена бомба, а целата област околу обележјето е блокирана....

Свет17 часа

Хајко Мас во карантин

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, од денеска е во карантин по утврдувањето дека еден од неговите телохранители има...

Македонија17 часа

Владата даде согласност – во 169 училишта може да има настава со физичко присуство

Владата на својата 5. седница, одржана на 22 септември, го усвои и извештајот за работата на Комисијата за разгледување поднесени...

Македонија18 часа

(Видео) Пендаровски: Овој вител на кризи и закани генерира страв, потребна е солидарност меѓу државите

„Чест ми што имам можност првпат да се обратам од името на Република Северна Македонија на овој глобален форум, кој...

Македонија19 часа

Нови 183 заболени и петмина починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Македонија19 часа

Спотовите на ВМРО-ДПМНЕ со ликот на Русковска предизвикале болка и анксиозност кај обвинителката

Изборните спотови со ликот на Вилма Русковска кои се емитуваа по нарачка на ВМРО-ДПМНЕ предизвикале душевна болка и анксиозност кај...

Регион19 часа

Трите коалиции го поддржаа Кривокапиќ за мандатар на новата влада во Црна Гора

Здравко Кривокапиќ ќе биде мандатар за состав на новата влада во Црна Гора, одлучија пратениците на трите коалиции, пренесуваат црногорските...

Македонија20 часа

Бошковски од Инфективна: „Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично“

Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично, вели лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошковски, по информацијата дека синоќа...

Македонија20 часа

Поради несослушани сведоци, одбиени докази и толкувани снимки, Миланов смета дека Јанакиески е жртва во „Насилство во Центар“

Ако се суди според казнената политиката не би требало да има ништо повеќе од условни казни, а Миле Јанакиески е...

Свет21 час

Путин: Во Русија наскоро ќе биде регистрирана уште една вакцина против коронавирус

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека наскоро ќе биде регистрирана втората руска вакцина против коронавирусот. „Наскоро ќе биде регистрирана друга...

Македонија21 час

Извештај на ИЈЗ: Пораст на бројот на новозаразени и починати за една недела

Согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 14 до 20 септември, регистрирани се вкупно...

Македонија22 часа

Родителите кои беа ослободени со мерките и хронично болните се враќаат на работа

Од денеска, со одлука на Владата, дел од групите кои целосно беа ослободени од работа поради состојбата со коронавирусот, се...

Досие