Контакт

Свет

Индонезискиот министер за безбедност нападнат со нож

Објавено пред

Индонезискиот министер за безбедност, Виранто, е свесен и во стабилна состојба, откако бил прободен со нож од непознат човек за време на посетата на островот Јава, соопшти денеска полицијата.

Видеата и фотографиите од местото на настанот покажуваат дека министерот излегува од автомобил во градот Пандеглан и е нападнат и фрлен на земја од еден маж.

Полициските фотографии покажуваат дека министерот е однесен во блиската болница на носилки, пренесува „Ројтерс“.

Портпаролот на Националната полиција, Деди Прасецио, изјави дека напаѓачот е уапсен и дека еден полицаец е повреден во инцидентот.

Виранто (72) е министер за безбедност од 2016 година.

Неговото назначување предизвика критики од десничарските групи поради вмешаноста во крвавите судири во Источен Тимор додека тој беше командант на санга обезбедувањето.

Комисијата на ООН го обвини за крвопролевање за време на гласањето за независност на Источен Тимор во 1999 година, кога загинаа 1.000 луѓе.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Eвакуирани 4.000 луѓе во Италија поради бомба од Втората светска војна

Објавено пред

Италијанските власти евакуираа 4.000 луѓе од центарот на северниот град Болцано поради деактивирање на авионска бомба од Втората светска војна.

Бомбата е деактивирана утрово за време на тричасовна операција, по што повторно е отворен центарот на градот, како и автопатот и железничката линија што ја поврзува Италија со Австрија и Германија.

Во Втората светска војна градот Болцано претрпел 13 бомбардирања, при што загинале 200 луѓе, а 60 отсто од градот бил оштетен.

Прикажи повеќе...

Свет

Листа на европски градови каде најмногу се троши кокаин

Објавено пред

Кокаинот е се почист и поевтин, покажува нова европска студија. Само во Лондон секој ден се троши околу 23 килограми прва класа кокаин. Уличната вредност е 2,75 милиони фунти. Од 15 градови во кои се конзумира најмногу кокаинот по глава на жители, дури пет се во Швајцарија.

Анализата на потрошувачката на кокаинот по глава на жител, покажала деја најмногу оваа дрога се користи во Бристол. Следат Амстердам, Цирих и Лондон.

Од 15 градови кои се нашле на врвот на потрошувачите по глава на жител, дури пет се во Швајцарија – Цирих, Сент Гален, Женева, Базел и Берн.

Ако се анализира вкупната просечна потрошувачка, најмногу се троши во Лондон (23 килограми), што е и очекувано со оглед на бројот на жители. Тоа значи дека во Лондон секој ден циркулираат 567.445 дози кокаин, кој вреди околу 2,75 милиони фунти. Според вкупната дневна потрошувачка, по Лондон следат Барселона (12,74 килограми), Амстердам (4,62 килограми) о Берлин ( 4,62 килограми).

Оваа количина подразбира употреба на чист кокаин и не вклучува анестетици како пидокаин и бензокаин, супстанци кои се мешаат со првокласната дрога.

Прикажи повеќе...

Свет

Од март во Германија задолжителна вакцинација против сипаници, казна 2.500 евра

Објавено пред

Германскиот бундестаг започна со советување за законски измени кои би донеле до задолжителна вакцинација на деца, кои одат во градинка или на училиште, против сипаници, пренесуваат германските медиуми.

„Мојата желба е повеќе ниту едно дете да не се разболи од сипаници и никој да не умре како последица на оваа болест“ рекол државниот секретар во министерството за здравство, Томас Гебарт.

Затоа, како што додал тој, треба да се постигне 95 отсто од граѓаните да бидат имуни на сипаници.

Законските измени предвидуваат од март следната година, родителите кога ќе ги запишуваат своите деца на училиште и градинка, задолжително да приложат и доказ дека нивното дете е вакцинирано против сипаници. Предвидени се казни од 2.500 евра за невакцинираните деца.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

(Видео) Лидерите пристигнаа на средба кај Пендаровски

Лидерите на политичките партии попладнево пристигнаа во вилата Водно, каде почна лидерската средба. Средбата ја свика претседателот Стево Пендаровски откако...

Топ1 час

Мајка и ќерка нападнати од малолетници во автобус

Мајка и нејзината малолетна ќерка вчера биле физички нападнати од група на малолетни лица во автобус со бројот 21, што сообраќајл...

Македонија4 часа

Обвинителството ги демантира пишувањата на весникот „Ла Верита“

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро ги демантира наводите изнесени денеска во италијанскиот весник „Ла...

Македонија4 часа

Лидерска средба без меѓународен фактор за првпат од независноста

Лидерската средба организорана од Претседателот на државата, Стево Пендаровски денеска во 17 часот, е првата средба во овој формат од...

Македонија6 часа

Следниот викенд почнува зимското сметање на времето

Ноќта сабота кон недела (26-ти и 27-ми октомври) часовниците треба да се вратат за еден час наназад. Поточно, во 3...

Македонија6 часа

Пановски: „Ла Верита“ пишува глупости, Заев не барал одмрзнување на 750.000 евра

Обвинителот во Јавното обвинителство за гонење организиран криминал, Наум Пановски ги демантира пишувањата на италијанскиот весник „Ла Верита“ за инволвираност...

Свет7 часа

(Видео) Тестиран првиот лет во историјата од Њујорк до Сиднеј без прекин

Авион на австралискиот авиопревозник по 19 часа и 16 минути лет, утрово успешно слета во Сиднеј. Тоа беше прв нон-стоп...

Свет8 часа

Трамп ја повлече одлуката самитот на Г7 да се одржи во неговиот хотел на Флорида

Американскиот претседател Доналд Трамп ја повлече одлуката следниот амит на Г7 да се одржи во неговиот хотел „Дорал“ во близина...

Свет8 часа

Турција планира да врати два милиони бегалци во Сирија

Портпаролот на турскиот претседател, Ибрахим Калин, изјави дека Турција сака силите на сириската Влада да се повлечат од пограничното подрачје,...

Македонија8 часа

Лидерите на средба кај Пендаровски за предвремени парламентарни избори

Лидерите на најголемите политички партии денеска попладне во вила Водно ќе имаат лидерска средба, на која повика претседателот Стево Пендаровски...

Свет8 часа

Туск доби писмо од Џонсон за одлагање на брегзит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск потврди дека синоќа добил писмо од британскиот премиер Борис Џонсон во кое се бара...

Свет8 часа

Во Барселона повторно судири меѓу полицијата и демонстрантите

Во Барселона синоќа продолжија судирите помеѓу полицијата и демонстрантите, откако Мадрид го одби барањето на каталонскиот лидер, Квим Тора, кој...

Свет22 часа

Турција ги предупреди САД: Исполнете ги своите обврски или ја обновуваме операцијата во Сирија

Турскиот министер за одбрана, Хилуси Акар изјави дека турската војска е подготвена да ја обнови операцијата „Извор на мир“ во...

Свет1 ден

Џонсон: Предлог законот за брегзит ќе го испратам во парламентот идната недела

Британскиот премиер Бори Џонсон им порача на пратениците дека од Брисел нема да бара ново одлагање. Тој треба да побара...

Свет1 ден

Одложено конечното решавање на брегзит

Британските пратеници усвоиjа амандман со кој се бара одложување на гласањето за договорот за брегзит. За одлуката за пролонгирање на...

Топ1 ден

Во стан во Карпош пронајден мртов маж

Во стан на ул.„Вич“ во скопската населба Карпош, вчера утрото бил пронајден починат 54-годишнен маж, М.Ш., соопшти МВР. По наредба...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Очекувам да се договориме за избори, ако Заев не се премисли

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека очекува утре на лидерската средба да биде постигнат договор за предвремени парламентарни избори,...

Македонија1 ден

(Видео) Заев предлага предвремени избори што е можно побрзо

Премиерот Зоран Заев предлага одржување на предвремени парламентарни избори што е можно побрзо. Во своето прво обраќање откако Европската Унија...

Вести1 ден

(Видео) Вонредна состојба во Чиле по насилните протести поради поскапувањето на јавниот превоз

Чилеанскиот претседател, Себастијан Пинера, прогласи вонредна состојба во Сантијаго откако во градот со шест милиони луѓе синоќа избувнаа немири во...

Македонија1 ден

Инспекциски надзор во училиштето во Гостивар каде учениците ја поздравија воената операција во Сирија

Во основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар, каде што учениците со војнички поздрав ја поздравија турската офанзива во Сирија,...

Досие