Контакт

Свет

Инспекторскиот тим на ОПЦВ влезе во Дума

Објавено пред

Организацијата за забрана на хемиско оружје, потврди дека нејзин тим влегол во сирискиот град Дума, каде беше извршен наводниот хемиски напад, објави „Раша тудеј“. Руското министерство за надворешни работи изрази загриженост поради плановите на инспекторите да посетат помал број на места и да разговараат со мал број на сведоци.

Инспекторскиот тим треба да собере примероци за анализа за наводното хемиско оружје употребено на 7 април. Тие соопштиле дека ќе ја проценат ситуацијата и ќе ги разгледаат идните чекори, вклучително и уште една можна посета на Дума.

Инспекторите заминаа за Дума 11 дена откако Дамаск испрати официјално барање до надзорниот орган за да изврши увид во областа, изјави портпаролката на руското МНР, Марија Захарова. Нивната работа беше спречена поради наводни ракетирања на Дамаск.

Москва очекува ОПЦВ непристрасно да го истражи наводниот хемиски напад во Дума. Сепак, плановите на мисијата да посети помал број на места поврзани со нападот и да испитаат помал број сведоци, сериозно ја зголемува загриженоста, предупреди Захарова.

Според неа, овие планови само демонстрираат неподготвеност за обелоденување на уште една провокација изведена со употреба на хемикалии, што им послужи како причина за воздушни напади на САД, Франција и Британија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Се урна понтонски мост при воена вежба во Русија, повредени 18 лица

Објавено пред

Најмалку 18 лица се повредени за време на воената вежба кога се урнал пантонски мост во Еврејскиот автономен регион во Русија, соопштија локалните власти.

„Во населбата Талман, во округот Смидовически, за време на вежбата се урнаа делови од мостот, пти што се повредени 18 лица“, изјави извор од Службата за итни случаи за ТАСС.

Тој додава дека сите повредени се пренесени во воената болница Хабаровск. Причината за урнувањето на мостот се истражува.

Прикажи повеќе...

Свет

Поправки во хангар се можна причина за експлозијата во Бејрут

Објавено пред

На состанокот на либанскиот Врховен совет за одбрана беше посочено дека масовната експлозија во пристаништето во Бејрут што се случи вчера вечер можеби е резултат на активности за одржување на локацијата бидејќи една врата на пристанишниот хангар, во кој се чуваат експлозивни материјали, не се затворала правилно, пренесува либанскиот радиодифузен сервис ЛБЦИ.

„Околу 2.750 тони – количество амониум нитрат што експлодира во пристаништето во Бејрут – е материјал што беше запленет во 2014 година од товарниот брод „Росос“, регистриран во Молдавија, кој пловеше кон Африка и претрпе штети при навигацијата“ , изјавија од Советот за одбрана на итниот состанок по експлозијата.

На состанокот, претставници на либанската служба за безбедност соопштија дека се случила експлозија додека била заварувана врата. Пред извесно време беше откриено дека вратата на хангарот не се заклучува и има отвор кон ѕидот, што го олеснува влегувањето и излегувањето од хангарот.

„Искра довела до палење на експлозивните материи во хангарот, кои потоа довеле до експлозија на 2.750 тони амониум нитрат, што е еквивалент на 1.800 тони ТНТ“, велат либанските власти.

По трагичниот инцидент, гувернерот на градот рече дека половина од зградите во Бејрут се оштетени, а болниците се преполни поради големиот број повредени лица. Либанската влада прогласи тридневна жалост за жртвите од трагедијата што почнува денеска.

Во 2014 година, сопственикот на товарниот брод „Росус“ го напуштил бродот во Бејрут, а високо ризичниот товар, амониум нитрат, што било забрането да се растовари или пренесува на друг брод од пристанишните власти останал таму. Товарот складиран во бродот потоа бил транспортиран на соодветно место, но, на крај, бил преместен во хангарот 12 на пристаништето.

Прикажи повеќе...

Регион

Четворица кандидати за премиер на Србија

Објавено пред

Покрај досегашната премиерка на Србија, Ана Брнабиќ, уште тројца истакнати членови на Српската напредна партија (СНС) имаат шанса да го преземат премиерското место, додека таа функција ја сака и сегашната вицепремиерка и министерка за градежништво, транспорт и инфраструктура, Зорана Михајловиќ, пишува белградски печат.

Вучиќ ќе избира меѓу Ана Брнабиќ, градоначалникот на Нови Сад, Милош Вучевиќ, директорот на канцеларијата за Косово, Марко Ѓуриќ и поранешниот министер за земјоделство, Бранислав Недимовиќ, според таблоидот „Ало“.

Во исто време, „Информер“ со ударен наслов „Зорана би сакала да биде премиер“, тврди дека Михајловиќ „лобира“ преку американската амбасада „да го притиснат Вучиќ за да ја стави на чело на владата“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Министерство за одбрана: Македонските војници во Либан се безбедни

Министерството за одбрана информира дека припадниците на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на Обединетите нации во Либан, УНИФИЛ,...

Македонија26 минути

МНР: Во експлозијата во Бејрут засега нема повредени македонски државјани

Во врска со вчерашната експлозија во Бејрут, која што однесе повеќе од 100 животи и разори делови од градот, Министерството...

Свет2 часа

СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите процени на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти. Ова го прави коронавирусот...

Свет3 часа

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии што разнесоа магацин и многубројни објекти на пристаништето. Спасувачите ги...

Македонија3 часа

СДСМ: Почнуваме сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и влада што движи бргу напред по европскиот пат, патот на економијата...

Свет3 часа

(Видео) Над 100 починати и 4.000 повредени во експлозијата во Бејрут

Според последните информациите што ги пренесуваат медиумите, бројот на жртвите од експлозијата во Бејрут се искачи над 100, а повеќе...

Македонија3 часа

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60...

Свет4 часа

(Видео) Трамп: Бејрут е нападнат, тоа беше бомба

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека генерали на американската армија му пренеле оти експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку...

Свет4 часа

(Видео) Над 2.000 тони амониумнитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

Над 2.750 тони амониумнитрат експлодирале во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан, што предизвика стравотна експлозија,...

Македонија14 часа

Експретседателот на кривичниот суд, Владимир Панчевски, осуден на три ипол години затвор

Поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, е осуден на три години и шест месеци затворска казна за злоупотреби...

Свет16 часа

Вознемирувачки видеа од Бејрут, за секунда срамнети со земја огромни згради

Стравотни снимки од експлозијата што попладнево се случи во Бејрут се споделуваат во јавноста, а очевидци раскажуваат за драматични сцени...

Македонија19 часа

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Топ21 час

Уапсена скопјанка, членка на ИСИС

Полицијата уапси 38-годишна скопјанка која патувала во Сирија и учествувала во активности на ИСИС. Според информациите на МВР, Секторот за борба...

Македонија21 час

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија22 часа

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија22 часа

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Македонија22 часа

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Македонија22 часа

Собранието им ги верификува мандатите на сите 120 пратеници

Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан ниту, пак, против, верифицирани им се мандатите на сите 120 пратеници, со...

Македонија23 часа

42-годишен маж спасен на Клиниката за кардиологија со стентирање на трауматска трансекција на торакалната аорта

Маж на возраст од 42 години е спасен од сигурна смрт кога на Клиниката за кардиологија му било извршено стентирање...

Македонија23 часа

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав, која се одржува во салата Голема купола, со засилени...

Досие