Контакт

Свет

Инцидент со „Делта ерлајнс“ : Авион “пропаднал“ 9.000 метри за седум минути

Објавено пред

Патниците кои патувале од Атланта во сојузната држава Џорџија за Форт Лодердејл на Флорида со авионот на американската авиокомпанија „Делта ерлајнс“, искусиле седум минути чист страв кога авионот во текот на летот „пропаднал“ речиси 9.000 метри, пренесува „Њујорк пост“.

Авионот на летот 2353 бил на пола пат до конечното одредиште кога од висина од 11.890 метри за нешто помалку од седум минути нагло се спуштил на околу 3.000 метри.

„Одненадеж почувствував нешто како брз пад. Почнавме да “тонеме“ и маските за кислород почнаа да паѓаат. Межу патниците се создаде хаос, а една стјуардеса повторуваше да не паничиме. Но ситуацијата беше многу напната, многу патници околу мене забрзано дишеа,“ вели Харис де Воскин, кој од авионот им се јавил на девојката и на семејството и им јавил дека се случуваат страшни работи.

Портпаролот на „Делта ерлајнс“, Дрејк Кастанеда, изјави дека летот бил пренасочен во Тампа, Флорида, поради безбедносни мерки и дека таму слетал без никакви проблеми. Според него, до пренасочувањето дошло поради неправилности во одржувањето на воздушниот притиок во авионот.

Кастанеда рече дека не е јасно каков проблем со притисокот ги натерал пилотите брзо да се спуштат на надморска височина што им дозволува на патниците да ги тргнат маските за кислород. Авиокабините се под притисок над висина од 3.000 метри за да се спречи хипоксија, односно недостиг од кислород, и други психолоѓки проблеми што се јавуваат на големи висини.

 

Свет

Силен земјотрес на границата меѓу Иран и Турција

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтер го погоди регионот на границата меѓу Иран и Турција, соопшти Европскиот Медитерански сеизмолошки центар.

Иранските власти соопштија дека нема значи за штети или жртви.

Потресот се случил на длабочина од пет километри, пренесе Ројтерс.

„Наши спасувачки тимови се упатени во таа зона. Досега, немаме извештаи за штети или жртви во областа која не е е населена во провинцијата Западен Азербејџан“ рекол ирански владин претставник за државната телевизија.

Прикажи повеќе...

Свет

Сандерс води во Невада, порача дека ќе работи спротивно од Трамп

Објавено пред

Сенаторот од Вермонт, Берни Сандерс според проценките на Си-ен-ен победи на кокусот на демократите во Невада, додека поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден е на второто место.

Си-ен-ен пренесува дека Џо Бајден според истражувањата кон крајот на јануари бил во водство во однос на Сандерс, но ситуацијата се променила.

На трето место е поранешниот градоначалник на Саут Бенд во Индијана, Пит Бутиџиџ, а четвртото место го зазеде сенаторката од Масачусетс, Елизабет Ворен.

„Трамп и неговите пријатели мислат дека ќе освојат овие избори. Тие мислат дека ќе победат така што ќе ги разделат луѓето, на основа на бојата на нивната кожа, местото на раѓање, верата или сексуалната ориентација. Ние ќе победиме така што ќе работиме токму спротивно. Ние ги спојуваме луѓето“ порача Сандерс во Сан Антонио.

Сандерс претходно победи и Њу Хемпшир, а Бутиџиџ победи во Ајова.

Американските претседателски избори ќе се одржат на 3 ноември.

Прикажи повеќе...

Свет

Марш за Асанж, поддршка и од познати личности во Британија

Објавено пред

Повеќе стотици луѓе, кои го поддржуваат Џулијан Асанж, денеска маршираа во Лондон. Целта на нивниот марш е да извршат притирок на британската влада да го одбие барањето за есктрадиција на основачот на Викиликс на САД, каде би требало да се соочи со обвиненија за шпионажа.

Меѓу насобраните беа и познати британски личности, како Роџер Волтерс од „Пинк Флојд“, пејачката на „Притендерс“, Криси Хајнд и модната дизајнерка, Вивиен Вествуд.

Исто така, повеќе од 40 правници од Велика Британија, САД, Франција и други земји објавија писмо во кое бараат од британската влада да го одбие барањето за екстрадиција на Асанж.

Портпаролот на Викиликс, Кристин Храфнсон, на насобраните им рекол дека кривичното гонење на Асанж е мрачна сила против оние кои сакаат правда, транспарентност и вистина“.

Сослушвањето за екстрадицијата на Асанж е закажано за в понеделник во судот во Лондон.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 минути

Сандерс води во Невада, порача дека ќе работи спротивно од Трамп

Сенаторот од Вермонт, Берни Сандерс според проценките на Си-ен-ен победи на кокусот на демократите во Невада, додека поранешниот потпретседател на...

Топ18 часа

Тешко повреден градежен работник кој паднал во длабока дупка

Тешко повреден 52-годишен градежен работник од Скопје бил донесен вчера во Градската општа болница„Св. Наум Охридски“,откако паднал во дупка длабока...

Топ23 часа

Пронајдени 47 мигранти во камион кај Струмица

Четириесет и седум мигрнати биле пронајдени во паркиран камион кај Струмица, возачот на возилото избегал. Вчера околу 21 часот на...

Европа23 часа

(Видео) Археолозите со неверојатно откритие – пронајдена гробницата на Ромул во Рим

Италијанските археолози соопштија дека во центарот на Рим откриле древна гробница која речиси сигурно е посветена на основачот на Рим,...

Топ24 часа

Приведени двајца дилери на дрога во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава против А.Т.(42) од Неготино и М.А.(29) од село Корешница, демиркаписко за неовластено производство и пуштање во...

Европа1 ден

Прва жртва на коронавирусот во Европа, почина пациент во Италија

Пациент заразен со коронавирус во градот Падова, на северот на Италија, почина, со што стана прва жртва на вирусот во...

Свет1 ден

СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо пред да биде предоцна

Шансите за сузбивање на ширењето на епидемијата на коронавирусот во светот се намалени, предупреди Светската здравствена организација (СЗО), нагласувајќи дека...

Топ2 дена

(Видео) Сеопфатното сексуaлно образование ќе превенира и скандали како „Јавна соба“

Порнографските материјали на малолетници дистрибуирани преку групата „Јавна соба“ на апликацијата „Телеграм“, бременост кај малолетнички, насилство базирано кон оние со...

Македонија2 дена

Спасовски: Владата разгледува две можни решенија за надминување на кризата со пасошите

Владата разгледува две можни решенија за надминување на пасошката криза, односно „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасцирте...

Македонија2 дена

(Видео) Коалиција Села – Гаши: Ќе го победиме Ахмети, ние стоиме на зборот за разлика од ДУИ

Под мотото „Држава за сите“, Алијанса за Албанците на Зијадин Села и Алтернатива на Африм Гаши ќе настапат заедно на...

Македонија2 дена

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база на програма, а не на победник со победник

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања најави дека доколку ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите, тоа не мора да...

Економија2 дена

Запленети 113 килограми тутун и 415 кутии цигари во Скопје и Тетово

Царинската управа во соработка со Државниот пазарен инспекторат, денеска во две акции во Скопје и Тетово заплени 113 килограми тутун...

Топ2 дена

Шверцери на мигранти признаа вина, условно се казнети и ќе бидат протерани од земјава

По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за предметот во кој...

Македонија2 дена

(Видео) Падна пресуда за „Змиско око“ – четворица вработени на патарините починале за време на историското судење

По 13 години низ судските лавиринти, денеска падна првостепената пресуда за веќе историскиот случај „Змиско око“. Претходно, во два наврата...

Македонија2 дена

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми...

Македонија2 дена

(Видео) Русковска: Адвокатите на обвинетите за организирање на 27 април предлагаат по 300 сведоци

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал, Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на 27 април,...

Македонија2 дена

Судење за „Монструм“: Ахмети имал информации дека момчињата не биле само убиени, туку масакрирани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го почна своето денешно сведочење во случајот „Монструм“ претставувајќи се како пратеник. „За овој грозоморен...

Забава2 дена

Ѓоковиќ објави екстремен предизвик на „Инстаграм“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објави нов предизвик на „Инстаграм“ по капењето во ледена река.   View this post on Instagram...

Свет2 дена

Дуња Мијатовиќ е против екстрадицијата на Асанж во САД

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, не треба да биде екстрадиран во САД затоа што тоа би имало ужасен ефект врз...

Регион2 дена

Јамајка демантира дека го признала Косово

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит, ја демантира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека државата ја признала...

Досие