Контакт

Свет

Иран: Американците што бараат воен авантуризам ќе бидат испратени на гробишта

Објавено пред

Секретарот на Врховниот ирански совет за национална безбедност, Али Шамкани, возврати на неодамнешната закана на американскиот претседател, Доналд Трамп, дека секој одговор на иранскиот напад ќе биде 1.000 пати поголем, пренесува „Спутник“.

Во објавата на „Твитер“, Шамкани вети дека силите што размислуваат за воен авантуризам против Иран ќе бидат испратени на гробишта потсетувајќи го Вашингтон на ефективната одбрана на Исламската Република против ирачката инвазија на земјата во 80-тите години на минатиот век.

Доналд Трамп на „Твитер“ ја испрати својата закана на 14 септември кога во извештаите беа цитирани неименувани американски официјални лица дека Иран подготвува планови за атентат врз американската амбасадорка во Јужна Африка, Лана Маркс, како одмазда за јануарскиот атентат на генералот Касем Сулејмани, командант на силите Кудс.

Касем Сулејмани беше убиен во напад со беспилотно летало, нареден од Вашингтон, заедно со Абу Махди ал-Мухандис, заменик-шеф на ирачки „Хашд ал-Ша’аби“, и нивните придружници кога нивното возило беше нападнато пред меѓународниот аеродром во Багдад на 3 јануари.

САД тврдат дека командантот на силите Кудс на ИРГЦ планирале многубројни напади против американскиот персонал и инфраструктурата во регионот иако не биле презентирани докази за наводните планови за напад. Претходно, извештај на американските медиуми тврдеше дека Техеран размислува за тајна операција за одмазда за убиството на Сулејмани пред претседателските избори во САД во ноември.

​Заканата на Трамп беше критикувана како неосновано обвинување против Техеран од страна на иранскиот амбасадор во ОН во писма до генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, и до претседателот на Советот за безбедност, Абду Абари.

„Таквата провокативна изјава претставува грубо кршење на основните принципи утврдени во Повелбата на ОН, особено на нејзиниот член 2 (4), кој јасно забранува закана или употреба на сила“, напиша Маџид Тахт Раванчи.

Иранскиот претставник ги потсети ОН дека Трамп упатил многубројни закани насочени кон Иран по убиството на генералот Сулејмани.

Портпаролот на иранската влада, Али Рабиеи, слично ги предупреди САД да не направат уште една стратешка грешка.

„Се надеваме дека нема да направат нова стратешка грешка. Во тој случај, ќе се соочат со нашиот отпор“, рече Рабиеи на прес-конференција во вторникот.

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф, претходно сугерира дека Трамп бил измамен од американскиот државен секретар Мајк Помпео, кој се обидел да го потопи во најголемото мочуриште со објавување нов лажен аларм.

Регион

Во Србија 326 новозаболени од коронавирус, починаа две лица

Објавено пред

Во последните 24 часа, уште 326 лица се разболеа од коронавирус во Србија, што е повеќе од двојно повеќе од претходниот ден.

Како што беше објавено на веб-страницата на Министерството за здравство, уште две лица починаа од ефектите на коронавирус во истиот период, со што вкупната бројка е 780 лица.

Тестирани се 7.242 лица, или вкупно вкупно 1.249.106. На респиратори има 25 пациенти. Од почетокот на пандемијата, вкупно 36.608 лица се заразени со коронавирус.

Прикажи повеќе...

Свет

„Брејтбарт“: Иднината на Израел зависи од реизборот на Доналд Трамп

Објавено пред

Не е претерување да се каже дека ако Хилари Клинтон победеше на изборите во 2016 година, а американската политика кон Израел продолжеше во насоката што ја водеа претседателот Барак Обама и потпретседателот Џо Бајден, Израел ќе се соочуваше со растечка терористичка закана на секоја граница, неизбежна опасност од војна со Иран и можност за дипломатска изолација и осакатувачки бојкоти од меѓународната заедница, пишува „Брејтбарт“.

Претседателот Трамп го смени сето тоа – драматично.

Трамп го посети Западниот ѕид во 2017 година станувајќи првиот претседател на САД што го стори тоа и потврдувајќи ја еврејската врска со Ерусалим откога Обама дозволи Советот за безбедност на ОН да донесе резолуција со која се прогласува за незаконско присуството на Израел во Стариот град. Се шпекулира дека Бајден лично лобирал во Украина за поддршка на резолуцијата.

Подоцна истата година Трамп го почна процесот на преместување на американската амбасада во Ерусалим признавајќи го како главен град на Израел. Кога во мај 2018 година официјално беше отворена новата амбасада, Институтот за надворешна политика предвидуваше дека другите амбасади ќе бидат цел на терористи, а САД ќе ја изгубат дипломатската моќ во регионот.

Ништо од тоа не се случи и кога Трамп го призна израелскиот суверенитет над Голанската Висорамнина. Наместо тоа, стоејќи цврсто до Израел, Трамп демонстрира дека САД ќе ги поддржат своите регионални сојузници.

Денес, Израел ужива мир и нормализирани односи со сè поголем број арапски држави, особено ОАЕ и Бахреин. Трамп исто така ја намали заканата од терор кон Израел кратејќи ги средствата што ги поддржуваа палестинските терористи.

Хамас, кој трипати влезе во војна против Израел по изборот на Обама (2008, 2012 и 2014 година), беше релативно тивок. ИД, која некогаш му се закануваше на Израел на северот, беше збришана од САД во Сирија. И Хезболах, на кој Обама му помогна дозволувајќи му да пере пари преку криминал, е сè понепопуларен во Либан по масовната експлозија во Бејрут во август.

Најважно од сè, Трамп се повлече од иранскиот нуклеарен договор, што ќе му овозможеше на Иран да стане нуклеарен вооружен режим по речиси една деценија, дури и ако Иран ги почитуваше условите.

Како што покажа израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, користејќи украдени досиеја од Иран, режимот ја продолжил својата нуклеарна програма и покрај договорот. Иран исто така продолжи да развива нуклеарни балистички ракети и користеше милијарди средства од договорот за финансирање на своите воени операции.

На местото на договорот Трамп повторно воведе строги економски санкции за Иран, кои го доведоа режимот до работ на колапс.

Трамп исто така им помогна на американските Евреи во борбата против антисемитизмот, особено преку извршната наредба што им овозможува на Евреите да уживаат во целосната заштита на законите за граѓански права. Денес, Израел стои на прагот на новата ера на мир и просперитет.

Ако Трамп биде реизбран, Иран ќе остане под силен притисок. Повеќе арапски држави ќе склучат мир со Израел. И Палестинците ќе треба да го изберат патот на мир наместо да се залагаат за антиизраелска демократска администрација.

Ако победи Бајден, тој ќе ја врати неуспешната политика на дистанца кон Израел. Неговите советници за надворешна политика ги вклучуваат истите луѓе што посредуваа во договорот со Иран; неговиот преоден тим вклучува демократи, кои отворено се заканија дека ќе ја намалат помошта за Израел.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија го забрзува производството на вакцината „Спутник V“, еден и пол милион дози во декември

Објавено пред

Производството на вакцината „Спутник V“ против коронавирусот во Русија може да се зголеми пет пати во споредба со октомври оваа година, соопшти министерот за економски развој Денис Мантуров, објавија руските медиуми.

Што се однесува до количината, ние не ги сменивме параметрите. До крајот на месецот сакаме да достигнеме обем од околу 300 000 дози, во ноември – околу 800 000 и да се приближиме до 1,5 милион во декември, рече Мантуров во интервју за „Русија 24“, пренесува „Спутник“.

Минатата недела министерот објави дека напролет обемот на производство на вакцината „Спутник V“ во Русија може да се зголеми до 15 милиони дози месечно.

Вакцината, произведена од Институтот за научно истражување „Гамалеј“, доби потврда за регистрација од руското Министерство за здравство на 11 август, со што стана првата регистрирана вакцина против коронавирус во светот.

Моментно во тек се пострегистрациски испитувања на вакцината во кои учествуваат 40.000 волонтери, а првите резултати од пострегистрациските испитувања се очекува да бидат објавени во октомври-ноември 2020 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

408 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на...

Македонија2 часа

Филипче: Мерките за заштита од Kовид-19 мора итно да се донесат

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека мерките за заштита од Kовид-19, кои се во Собранието, мора итно да се...

Македонија5 часа

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Македонија6 часа

Заев: Директорот на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде директор на ЈП „Државни патишта“

Актуелниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде назначен за директор на ЈП„Државни патишта“, потврди денеска премиерот...

Македонија7 часа

За една недела 49 лица починале од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 12 до...

Европа7 часа

Ломбардија воведува полициски час од 22 октомври

Од 22 октомври ќе се воведе полициски час во северната италијанска покраина Ломбардија, која се смета за „локомотива“ на италијанската...

Македонија7 часа

(Видео) Заев: Оваа Влада ќе го негува и унапредува македонскиот јазик

Сè дури постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците, сè додека постојат Македонците ќе постои и македонскиот јазик, изјави премиерот...

Македонија8 часа

МОН објави упатство: Наставниците да го прилагодат оценувањето согласно учењето на далечина

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување...

Европа9 часа

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија9 часа

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија9 часа

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Свет10 часа

Во Москва 49 нови смртни случаи од коронавирус за 24 часа

Рускиот главен град во понеделникот регистрираше 49 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, соопшти Московскиот кризен штаб. „Четириесет и девет...

Свет10 часа

Ирска воведе најстроги мерки против коронавирусот во Европа

Ирскиот премиер Михаел Мартин го потврди враќањето на највисоко, петто, ниво на ограничувања во борбата со коронавирусот, кое ќе трае...

Свет10 часа

Норвешки лекар тврди дека коронавирусот мутирал

Нова мутација на САРС-КоВ-2 коронавирус е откриена во Норвешка, тврди главниот лекар на општината Трондхајм, Тове Рестад. Од друга страна,...

Македонија1 ден

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет1 ден

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Македонија1 ден

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Македонија1 ден

Филипче: Ситуацијата е навистина сериозна, следен чекор би бил полициски час

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет мерки за превенција од коронавирусот....

Свет1 ден

Европската агенција за лекови ќе ги разгледа резултатите од студијата на СЗО за лекот ремдесивир

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ги разгледа резултатите од студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за антивирусниот ремдесивир, што...

Досие