Контакт

Свет

Иран уапси австралиска блогерска двојка, снимале со дрон без дозвола

Објавено пред

Објавени се имињата на двајца австралиски државјани кои беа  уапсени пред десетина недели во иранската престолнина Техеран и однесени во злогласниот затвор Евин. Тоа се Марк Фиркин и Џоли Кинг, кои исто така имаат британско државјанство, пренесува „Гардијан“. Двајцата тргнаа од Перт во 2017 година за да го пропатуваат светот.

Покрај нив двајца, во озлогласениот ирански затвор се наоѓа уште една Австралијка, која беше уапсена минатата година и осудена на десет години затвор. Австралиските власти објавија дека преговараат со Иран за ослободување на тројцата нивни државјани.

View this post on Instagram

The Karakoram Highway. The highest paved international road in the world topping out at around 4800m, and somewhere we had been looking forward to getting to for months. . The Highway stretches for 1300kms weaving through the lower more green and open landscape, up into the narrow and steep valleys, then over the snow capped Khunjerab Pass. . In the pic is the Passu Cones. Like the rest of the scenery it is pretty spectacular, isn’t it!? . (To our very generous Patreons, new video’s up now! 🙂) . . . . . . . . . #pakistan #karakoram #overland #vanlife #roadtrip #expedition #vlog #troopy #4wd #landcruiser #youtube #thekarakoramclub #toyota #troopcarrier #cnntravel #mountain #bbctravel #4×4 #travellingthroughtheworld #projectvanlife #hunza #passu #passucones #overlandjournal #hdj78r #camperlifestyle #expeditionportal #iamtb #gilgit #nature

A post shared by T.W.O – The Way Overland (@thewayoverland) on

Уредникот на ТВ Маното, Пурија Зераити, на Твитер напиша дека извор му рекол дека биле уапсени бидејќи користеле дрон близу Техеран. Во претходните извештаи се вели дека тие кампувале во близина на воената зона Јајрод, близу Техеран.

Двојката пишувала и известувала за своите патувања на социјалните медиуми „Јутјуб“ и „Инстаграм“, а десетици видеа и фотографии покажуваат дека тие користеле дрон.

„Семејството тврди дека станува збор за недоразбирање и дека Џоли Кинг и нејзиниот свршеник Марк Фиркин не знаеле за иранскиот закон дека не можат да користат беспилотно летало ако ја немаат потребната лиценца“, рече Зераити.

Тој додаде дека сè уште не им било судено и дека сè уште не е познато што планираат да направат иранските власти со нив.

Свет

Вонредна состојба во Хонг Конг поради новиот коронавирус

Објавено пред

Лидерката на Хонг Конг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на врските на градот со континентална Кина поради новиот коронавирус.

Училиштата ќе останат затворени до 17 февруари, а летовите до и од Вухан, каде почна инфекцијата, ќе бидат стопирани, како и движењето на брзите возови.

Исто така, сите официјални посети на Кина и настани поврзани со новогодишната прослава се откажани, пренесува АП.

Лам рече дека побарала помош од кинескиот државен совет да продолжи со набавка на заштитни маски.

Пет случаи на заболени од коронавирус се потврдени во Хонг Конг од локалните здравствени власти. Други 122 лица се лекуваат од сомнителна инфекција.

Прикажи повеќе...

Регион

Авион принудно слета во Дубровник, патник починал од инфаркт

Објавено пред

Патнички авион што леташе од Дизелдорф кон египетскиот град Марса Алам принудно слета во Дубровник, бидејќи еден од патниците претрпел срцев удар, јавуваат хрватските медиуми.

Според информациите, патникот починал во авионот.

Информацијата за итното слетување на авионот ја потврдил директорот на аеродромот во Дубровник, Франо Луетиќ.

По принудното слетување, по патниците дошол друг авион за да ги одведе во Египет.

Прикажи повеќе...

Свет

Словачкиот министер кој демолираше кинески ресторан поднесе оставка

Објавено пред

Словачкиот министер за животна средина, Ласло Солимос, објави дека поднесува оставка откако, наводно, пијан со својот брат учествувал во демолирање на кинески ресторан во Братислава во средата вечерта.

Тој беше уапсен за напад на персоналот на ресторанот и уништување на инвентарот, а според полицијата, вработен во ресторанот по нападот побарал лекарска помош.

Полицијата не го објави идентитетот на сторителот, а порталот „Плуска.ск“ известуваше ноќта меѓу средата и четвртокот дека насилникот е Солимос – член на унгарско-словачката партија Мост Хид.

Според извештаите на медиумите, уапсениот пијан човек бил гласен во знак на протест против апсењето, тврдејќи дека тој е министер за животна средина.

Премиерот на Словачка, Питер Пелегрини, во четвртокот го повика Солимос и побара јавно извинување.

По состанокот, министерот објави дека поднесува оставка, но одби да одговори на новинарските прашања.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ28 минути

Нова жртва на иста измама – ѝ рекле да даде пари или синот ќе лежи во затвор поради сообраќајка

„Син ти направи сообраќајна несреќа во која загина дете. Да ни дадеш пари и ќе средиме тој да не лежи...

Македонија2 часа

(Видео) Мицкоски: Ќе продолжиме со разговорите за законот за Јавното обвинителство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното...

Македонија5 часа

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното...

Топ5 часа

Возило прегази 10-годишно дете на булевар во Скопје

Синоќа на булеварот „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ патничко моторно возило управувано од 32-годишниот Д.Д. од Скопје удри во дете пешак на...

Свет6 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет7 часа

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет7 часа

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа7 часа

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Македонија7 часа

Пендаровски и Спасовски со сочувство до турскиот народ поради земјотресот

Претседателот Стево Пендаровски и техничкиот премиер, Оливер Спасовски, преку социјалните мрежи изразија сочувство до турскиот народ поради силниот земјотрес во...

Свет8 часа

(Видео) Во земјотресот во Турција загинаа 20, повредени се 920 лица

Бројот на загинати од силниот земјотрес што вчера го погоди источниот дел на Турција се искачи на 20, со 920...

Македонија18 часа

(Видео) Пендаровски: Посетата на Шарл Мишел уверува дека имаме силна поддршка на европскиот пат

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во работна посета на земјава. На...

Македонија22 часа

(Видео) Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски, кој кажа дека има забелешки и од сите 9...

Македонија23 часа

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Македонија23 часа

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска,...

Македонија23 часа

(Видео) Дебата: Како во законот освен производителите, корист да имаат и консументите на канабисот

Пациентите на кои им е потребно маслото од канабис се сосема заборавени во предлог-законот за опојни дроги и психотропни супстанции,...

Македонија1 ден

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија1 ден

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија1 ден

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет1 ден

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет1 ден

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Досие