Контакт

Свет

Иран уапси 17 шпиони на ЦИА, некои се осудени на смрт

Објавено пред

Иран уапси 17 шпиони кои работеле за Централната разузнавачка служба на САД (ЦИА), а некои од нив се осудени на смртна казна, објави денеска иранската државна телевизија.

Министерството за разузнавање објави дека ја уништиле шпионската мрежа на ЦИА и дека 17 шпиони биле уапсени, објави агенцијата.

„Ројтерс“ ги пренесува наводите на полуофицијалната иранска агенција Фарс дека некои од уапсените се осудени на смртна казна.

Свет

Епштајн во тестаментoт го спомнува и Борис Николиќ, поранешниот советник на Бил Гејтс

Објавено пред

Џефри Епштајн, богаташ кој неодамна заврши во затвор под обвинение дека бил вмешан во педофилски секс-скандал, по што изврши самоубиство во затворска ќелија, назначил резервен извршител на неговиот тестамент.

Тоа е Борис Николиќ, поранешен советник на Бил Гејтс со потекло од Хрватска. Николиќ брзо се оградил од назначувањето на Епштајн, велејќи дека е шокиран од ова и дека никој не го консултирал за целата ситуација. Тој додал дека воопшто немал намера да ги исполни обврските на извршител на тестаментот.

Николиќ исто така рече дека Епштајн никогаш не го финансирал, а нивната врска останува нејасна, пренесува „Дејли мејл“.

Во 2015 година, Николиќ и Бил Гејтс ја основаа „Едитас медицин“, фирма за уредување геноми во вредност од 120 милиони долари.

Во тестаментот на Епштајн се спомнуваат четири лица. Неговиот брат Марк, долгогодишниот пријател Ричард Кан, адвокатот Дарен Индајк како извршители на тестаментот. Тој го навел Николиќ како резерва.

Богатството на Епштајн се проценува на повеќе од 577 милиони долари, скоро 20 милиони повеќе од вредноста што тој ја пријави минатиот месец.

Прикажи повеќе...

Европа

Над половина Британци се за референдум за договор со ЕУ

Објавено пред

Над половина Британци поддржуваат било каков конечен договор за брегзитот да биде ставен на референдум, покажуваат истражувањата спроведени нешто повеќе од два месеци до британското напуштање на ЕУ.

Според истражувањата на агенцијата „Кантар“, вкупно 52 отсто од испитаниците поддржуваат јавно гласање за договорот, 29 отсто се изјасниле против таков чекор, а 19 проценти биле воздржани, пренесе „Ројтерс“.

Според истражувањата, владејачките конзервативци имаат значителна предност во однос на опозициската Лабуристичка партија – партијата на премиерот Џонсон има 42 отсто, а главната опозициска партија има 28 отсто поддршка.

Прикажи повеќе...

Свет

Девојката на Борис Џонсон, Кери Симондс, не доби виза за САД

Објавено пред

Кери Симондс (31), партнерката на премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, наводно не добила виза за посета на САД поради својата минатогодишна петдневна посета на Сомалиленд во Источна Африка, регион со сериозни политички немири, птенесува РТ.

Симондс се надеваше дека ќе ги посети САД во наредните неколку дена како дел од својата советничка улога за „Океана“, непрофитна организација со седиште во САД.

Според „Дејли мејл“, во документот од САД се наведува дека Симондс за време на посетата на Сомалиленд, земја која нема дипломатски односи со САД, во 2018 година се сретнала со Музе Бихи Абди, самопрогласениот претседател на нацијата, со кој разговарала за загадување на морето и за практиката на осакатување на женските гениталии.

Симондс требало да ја пријави ваквата посета при аплицирањето во Електронскиот систем за одобрување на патувањата (Еста) за да добие влез во САД. Скрининг-процесот им овозможува на посетителите да патуваат во САД и да се задржат најмногу 90 дена без потреба од официјална виза сè додека не претставуваат ризик по безбедноста.

Пријавувањето на такво патување може да доведе до тоа да биде одбиена апликацијата за визз на Симонд поради политичката нестабилност на Сомалиленд, која .се оддели од Сомалија по граѓанската војна, прогласувајќи независност во 1991 година.

Она што го прави проблемот на Симондс покомплициран за решавање е што таа не може официјално да побара Даунинг стрит да интервенира во нејзино име. Официјални лица изјавија дека нејзината нова улога покрај Џонсон во Даунинг стрит, нема да биде на трошок на даночните обврзници.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион3 часа

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша, во нова видеопорака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама, за...

Свет3 часа

Преродба на големата осумка, Трамп и Макрон ја поканија Русија на Г7

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД в...

Македонија4 часа

Сончево и топло време со температури до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе...

Регион4 часа

Помпео ѝ се закани на Атина со санкции поради иранскиот танкер

САД ќе преземат сѐ што е можно за да спречат иранскиот танкер да достави нафта во Сирија, изјави американскиот државен...

Македонија5 часа

На Богородица и Табановце се чека до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, информираат од Автомотосојузот на Македонија. На граничните премини...

Hitech15 часа

„Фејсбук“ ќе престане да ве следи на интернет, но ќе мора да го побарате тоа

Социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека ќе ја промени својата досегашна политика и ќе им овозможи на корисниците да ги гледаат...

Македонија22 часа

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”. Таа најави дека...

Македонија1 ден

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија1 ден

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија1 ден

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија1 ден

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Свет1 ден

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет1 ден

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет1 ден

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет1 ден

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија1 ден

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион2 дена

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Свет2 дена

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Регион2 дена

Меркел: Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе се приклучи на ЕУ

Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе влезе во Европската Унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ја...

Досие