Контакт

Свет

Истражување: Антителата исчезнуваат шест месеци по примањето на втората доза „синовак“

Објавено пред

Антителата кои се создаваат по кинеската вакцина „синовак биотек“ против Ковид-19 паднале под клучниот праг за околу шест месеци по втората доза кај повеќето од оние кои ја примиле, додека третата доза имала силно стимулирачко дејство, покажува лабораториска студија.

Кинески истражувачи ги објавија наодите од студијата заснована на примероци од крв земени од здрави возрасни лица на возраст од 18 до 59 години, пренесува „Ројтерс“.

Меѓу учесниците кои примиле две дози, во временски период од две или четири недели, само 16,9 проценти, односно 35,2 проценти, соодветно, имале неутрализирачки антитела што биле над она што истражувачите го сметаат за праг кој може да се детектира шест месеци по втората доза, се наведува во студијата.

Индонезија и Тајланд веќе се согласија да дадат вакцини од „Модерна“ или „Фајзер“, како трета доза, на некои луѓе кои биле целосно вакцинирани со „синовак“, поради загриженост за нејзината ефикасност против делта-варијантата на коронавирусот.

Турција почна да нуди трета доза „синовак“ или „фајзер“ на некои луѓе кои примиле вакцина „синовак“.

На крајот на јуни, „Синовак“ испорача повеќе од милијарда дози вакцини, кои се клучни за имунизација во Кина, Бразил, Индонезија и Чиле.

Свет

Кој ќе победи во овој германски град, тој ќе ја води Германија – правило кое важи од 1953 година

Објавено пред

Партијата чиј директен кандидат победува во округот Пинеберг, северно од Хамбург, назначува и канцелар на Германија, тоа е правило кое важи од парламентарните избори во 1953 година, а би можело да се покаже и на претстојните избори на кои се одлучува дали Социјалдемократската партија (СПД) и Олаф Шолц, како што покажува истражувањето, или ЦДУ / ЦСУ и Армин Лашет да ја предводат новата влада.

Ралф Штегнер, кој се бори директно пред СПД во тој град, очекува и овојпат да се потврди правилото на Пинеберг. Неговата победа сака, пред ЦДУ, да ја спречи Мајкл фон Аберкорн, кој во 2017 година во Пинеберг освои 39,7 проценти од гласовите.

„ Се борам за директна победа, а со тоа и за германската влада предводена од ЦДУ“ вели тој, потсетувајќи на праксата дека партијата што победува во Пинеберг именува канцелар, без оглед дали е прва или втора на федерално ниво.

Така беше, на пример, во 1976 година, кога Хелмут Кол од ЦДУ победи на изборите, но Хелмут Шмит од СПД остана канцелар.

Имено, во тоа време, Рајнхард Уберхорст од СПД победи во Пинеберг.

Претходно, во 1953 година, кандидатот на ЦДУ Вилхелм Голхаген победи во Пинеберг, и тогаш канцеларот стана шеф на синдикалецците Конрад Аденаур. Исто така, во 1965 година, Ролф Бремер од ЦДУ победи во Пинеберг, а ЦДУ го назначи за канцелар Лудвиг Ерхард.

Четири години подоцна, Ханс Улрих Бренд од СПД победи во Пинеберг, а Вили Брант стана канцелар на тие избори.

Инаку, според досегашното истражување на институтот „Инса“, кандидатот на СПД, Штегнер води во областа Пинеберг со повеќе од три проценти предност.

В недела, на парламентарните избори, ќе се покаже дали анкетите погодиле и дали „правилото на Пинеберг“ е пример што го потврдува првилото и предвидува кој ќе ја предводи Германија.

Прикажи повеќе...

Регион

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Објавено пред

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми.

Главните автопати кои водат до премините Јариње и Брњак беа блокирани со тешка механизација што ја поставија незадоволните граѓани во понеделникот наутро, откако специјалните единици на косовската полиција пристигнаа на двата премини со намера да ја спроведат одлуката на косовската влада да ги замени регистарските таблички.

Според натписите на медиумите, наводно, бројот на демонстранти се намалил во текот на ноќта поради ниските температури, но многумина останале околу огнот што го запалиле.

Во меѓувреме, патиштата што водат до Јариње, како и до Брњак, сè уште се блокирани со долги редови тешка механизација, поставени од српското население.

Српските медиуми јавуваат дека припадниците на „Росу“ се опремени со блиндирани возила, долги цевки, шок-бомби, а ситуацијата е мирна но напната.

Прикажи повеќе...

Свет

Наспроти драматичните слики, ред и дисциплина во Индија, коронавирусот ставен под контрола

Објавено пред

Драматичните слики што доаѓаа од Индија, во кои луѓето заразени со коронавирус умираат во редици пред болниците, сега се минато.

Благодарение на сериозната програма за вакцинација и дисциплината на граѓаните, епидемиолошката состојба во таа земја сега е под контрола.

Ова најдобро се илустрира со фактот дека дневно се забележува само двоцифрен број заразени лица во главниот град Њу Делхи, а пред неколку дена се прослави роденденот на премиерот Нарендра Моди и во текот на тој еден ден дури 2,5 милиони луѓе се вакцинирани во Индија.

Граѓаните на оваа земја од која потекнува делта-сојот кој сега доминира во Европа, имаат на располагање неколку вакцини од различни производители, кои се бесплатни.

Но, освен дадената можност, тие имаат, можеби, нешто уште поважно – свесноста дека вакцинацијата е единствениот начин да се стави крај на коронавирусот, така што огромното мнозинство граѓани веќе се вакцинирани, пренесуваат медиумите во светот.

Покрај тоа, тие се многу дисциплинирани и ги почитуваат прилично строгите мерки што се применуваат во земјата, меѓу кои е носењето маска и на отворено и во затворен простор и држење дистанца.

Оваа дисциплина се гледа на секој чекор – на пример во сообраќајот, кој е доста хаотичен и густ во Делхи, во автомобилите на луѓе кои носат маски додека возат, сами или во друштво, дури и во традиционално возило „тук -тук“ каде не можат да се видат ниту возачи ниту патници без маски.

Дел од жителите предупредуваат дека помладите треба да бидат внимателни, да држат дистанца, да носат маски, додека властите прават најдобро што можат за граѓаните.

„Не требаше да мислиме дека коронавирусот го нема. Треба да се држи дистанца, да се носат маски и сите да се вакцинираат. Тоа е сè што можеме да направиме“, велат дел од жителите на Индија.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион35 минути

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија3 часа

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија3 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет3 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет4 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија17 часа

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија17 часа

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет18 часа

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет18 часа

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион19 часа

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија21 час

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Македонија21 час

ДИК со жрепка го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори

Државната изборна комисија со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните локални избори за градоначалници и...

Регион23 часа

(Видео) Вучиќ: Го одбив предлогот на ЕУ за решение, тоа не е компромис туку понижување на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по седницата на Советот за национална безбедност. На седницата се разгледа актуелната ситуација...

Македонија23 часа

МОН ќе добие експертска поддршка од Естонија за развој на дигитализацијата во образованието

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања...

Македонија1 ден

Досега се попишани 1.132.484 лица

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера. Можноста за самопопишување на лица...

Македонија1 ден

Вархеи во Софија на разговори за бугарското вето за Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј ќе престојува во посета на Бугарија, објави Европската комисија. Детали за разговорите не се соопштуваат,...

Свет1 ден

Претседателот на Бразил наместо во ресторан, вечераше пица на улица

Невакцинираните шефови на држави кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела, најверојатно, ќе мора да се задоволат...

Регион1 ден

Седница на Совет за безбедност на Србија за ситуацијата на Косово

На Косово ноќта помина тензично, но мирно по распоредувањето на специјалните единици „Росу“ низ северот на провинцијата. Српскиот претседател, Александар...

Свет1 ден

Идентификувани жртвите од пукањето во универзитетот во Русија

Идентификувани се сите шест жртви на пукањето на универзитетот во рускиот град Перм. Како што пренесе ТАСС, повикувајќи се на...

Македонија1 ден

Пендаровски: Одржувањето на перспективата за членство во ЕУ е клучниот двигател за реформите во земјите од Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20. состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“, што...

Досие