Контакт

Свет

Истражување: Ризикот од зараза во затворени простории е ист на два и на 20 метри

Објавено пред

Без оглед дали луѓето се одалечени два метра или 20 метра, ризикот од инфекција со коронавирус во затворен простор е ист, дури и кога носат маска, се вели во најновото истражување на експертите од Технолошкиот институт во Масачусетс (МИТ).

Професорите од МИТ, Мартин Базант и Џон Буш, кои предаваат хемиски инженеринг и применета математика, развиле метод за пресметување на ризикот од изложеност на коронавирусот со употреба на разни фактори на ризик, особено времето минато во затворени простории, циркулацијата и квалитетот на прочистувањето на воздухот, имунизацијата, видот и циркулацијата на вирусот, употребата на маски и варијабли како што се брзината на дишење, јадење, комуникација или пеење, пренесува Си-ен-би-си.

„Укажавме дека нема вистинска корист од примената на правилата за минимално растојание од два метра, особено кога луѓето носат маски“, тврди професорот Базант.

„Воздухот што едно лице го издишува додека носи маска се крева и паѓа на друго место во просторијата, така што сте поизложени на вирусот во позадина, отколку на вирусот што го издишува лицето пред вас“, вели тој.

Растојанието дава лажно чувство на безбедност

Правилата за одржување на растојание од два метра што резултираа со затворање на компании и училишта, едноставно не се разумни, тврди Базант.

„СЗО никогаш не го објасни тоа, тие само рекоа дека тоа е она што треба да го правиме и единственото оправдување што го знам се базира на истражување на кашлица и кивање, каде што ги набљудуваат најголемите честички кои најбрзо паѓаат на подот, па дури и тогаш тоа е многу лабава проценка, сигурно има капки со поголем или пократок досег, поголеми или помали капки“, рече Базант.

„Растојанието не ви помага толку многу, а исто така ви дава лажно чувство на сигурност затоа што всушност сте исто безбедни на растојание од два метра како и на растојание од 20 метри, ако сте на затворено. Секој во тој простор е всушност на ист ризик“, тврди научникот.

Капките полни со патогени микроорганизми патуваат низ воздухот во затворен простор кога луѓето зборуваат, дишат или јадат. Сега е познато дека преносот преку воздух игра голема улога во ширењето на Ковид-19, во споредба со почетните месеци од пандемијата каде миењето на рацете се сметаше за главна препорака за да се избегне пренесувањето на вирусот.

Овие капки од нечие топло издишување се мешаат со топлината и струењето на воздухот во просторијата, па се издигнуваат повисоко и патуваат низ просторијата, без разлика колку е лицето далеку од другите луѓе. Се чини дека луѓето се повеќе изложени на вирусот кој се наоѓа во воздухот околу нив, отколку од капките што доаѓаат директно од друго лице, тврди студијата.

На пример, ако некој заразен со Ковид-19 носи маска и гласно пее во затворена просторија, лицето што седи на другата страна од просторијата не е позаштитено во споредба со некој што седи на само два метра подалеку од заразеното лице. Затоа, времето поминато во затворен простор е поважно од оддалеченоста од заразено лице, тврдат научниците.

Свет

(Видео) Испалени ракети кон Тел Авив

Објавено пред

Во Тел Авив се вклучија сирените за воздушен напад, а светските медиуми пренесуваат дека кон градот се испалени ракети.

Претходно, палестинската оганизација Хамас се закани дека ќе го рекетира Тел Авив ако продолжат нападите на Израел во Газа.

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, најави дека ќе ги засили нападите кон Газа.

Израелските медиуми јавуваат дека од Газа кон Израел се испалени 630 ракети. 480 паднале на територија на државата. Според извештаите од Израел, системите за противвоздушна одбрана пресретнале 90 отсто од проектилите кои оделе кон населени места.

Прикажи повеќе...

Регион

Брзи домашни тестови во аптеките во Хрватска

Објавено пред

Брзи домашни тестови за коронавирус за десет дена ќе пристигнат во хрватските аптеки, објави телевизијата РТЛ.

Тестот ќе се прави со плунка, а ќе биде достапен за купување во аптеките по цена под 100 куни односно околу 13 евра.

Тестовите за самотестирање се одобрени на ниво на Европската Унија.

„Ова се медицински производи кои се наменети за самостојна употреба од страна на лаици. Имајќи предвид дека ги користат непрофесионалци во процесот на проверка на овие тестови беше потребно да се докаже дека се доволно сигурни и едноставни и дека граѓаните можат да ги користат безбедно“, изјави портпаролката на хрватската Агенција за лекови, Маја Башиќ.

Прикажи повеќе...

Свет

Нетанјаху: Ќе ги засилиме нападите врз Газа

Објавено пред

По денешното нагло зголемување на бројот на прекугранични ракетни напади на Палестинците, израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, најави дека ќе ги засили нападите врз Појасот Газа каде што живеат Палестинци.

„Од вчера, војската изврши стотици напади врз Хамас и ‘Исламскиот џихад’ во Газа. Уште повеќе ќе ги интензивираме нападите“, рече Нетанјаху во видеопорака и се закани дека Хамас сега ќе добие удари какви што не очекува.

Тој зборуваше откако две жени беа убиени во директен ракетен напад на две куќи во израелскиот град Ашкелон.

„Нема да застанеме додека не се врати затишјето“, рече израелскиот министер за одбрана Бени Ганц.

Тој додаде дека безбедносните сили на Израел предизвикале и ќе предизвикаат сериозна штета на Хамас и „Исламскиот џихад“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија4 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија6 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија6 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија6 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија7 часа

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет9 часа

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија10 часа

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион11 час

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија11 час

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет12 часа

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет12 часа

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион22 часа

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија1 ден

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија1 ден

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија1 ден

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија1 ден

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија1 ден

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет1 ден

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Свет1 ден

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож на Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба кога биле прободени со нож во супермаркет на Нов Зеланд,...

Досие