Контакт

Свет

Исчезната девојка за која се верува дека е ќерка на Путин

Објавено пред

Тинејџерка за која се верува дека е вонбрачна ќерка на рускиот претседател Владимир Путин наводно исчезнала откако на социјалните мрежи го покажала пентхаусот на мајка си во Монако вреден 3,1 милиони фунти.

Елизавета Луиза Кривоногих е ќерка на 46-годишната Светлана, поранешна чистачка за која се верува дека била љубовница на Путин на почетокот на 2000 години и дека станала мултимилионер по аферата со него.

18-годишната девојка беше официјално поврзана со имотот во обелоденетите документи како дел од проектот „Пандорините документи“ на почетокот од оваа година, а тоа го потврди со објавување фотографии од пентхаусот на „Инстаграм“, каде што има 83.200 следбеници.

Но, сега се зборува дека таа исчезнала бидејќи повеќе од два месеца не објавила ништо на популарната социјална мрежа.

Извори на британски „Сан“ веруваат дека Путин конечно го изгубил трпението со неа откако го налутило нејзиното објавување фотографии од луксузен стан во Монте Карло.

Документите на Пандора, кои содржеа повеќе од 1,9 милион чувствителни документи, покажаа дека Светлана се преселила во пентхаус во Монте Карло веднаш по раѓањето на Луиза, што ги засили теориите на заговор дека таа е ќерка на руски лидер.

На својот инстаграм-профил, наречен luziaroz, Луиза сподели сцени од својот луксузен живот и љубовта кон скапите патувања, накитот и облеката.

Нејзината последна објава на интернет е објавена на 1 октомври, а на неа се гледа дел од нејзиниот кревет, стапалото и Apple MacBook Pro како лежат до неа.

Загрижените следбеници забележале дека нема нови објави, а еден коментирал. „Сосема го напуштивте ‘Инстаграм’ поради некоја причина… Ве молиме, вратете ја Луиза“. Друг прашал: „Тато забрани да објавува детали за луксузниот живот“?

Путин никогаш не ги коментира наводите за вонбрачната ќерка или за аферата со Светлана, освен кога во една пригода налутено искара новинар кој го праша за тоа.

„Имам приватен живот во кој не дозволувам мешање. Тоа мора да се почитува“, рече тогаш.

Свет

Мачка од Украина преживеала половина час во машина за перење

Објавено пред

Според персоналот на ветеринарната клиника во која била донесена по инцидентот, мачката останала во машината за перење 30-ина минути пред сопствениците да ги слушнат нејзините врескања.

Сопствениците објасниле дека мачката обично сака да спие во машината за перење, а бидејќи е сива како и внатрешноста на машината, не ја забележале кога ја вклучиле, пренесе „Спутник“.

Поговорката вели дека мачките имаат девет животи, а тоа го потврди и случајот со мачката во градот Днипро во Украина, која поминала половина час во активирана машина за перење и – преживеала.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден ќе го објави името на првата Афроамериканка во Врховниот суд

Објавено пред

Претседателот на САД, Џозеф Бајден, најави дека планира до крајот на февруари да го назначи наследникот на либералниот судија на Врховниот суд, Стивен Бриер, кој најави дека се пензионира и повтори дека ќе биде првиот африкански американски судија во највисокиот суд во земјата.

„Ова е емотивен ден за мене. Денеска сум овде за да ја изразам мојата благодарност во име на нацијата на судијата Стивен Бриер за неговата извонредна кариера во јавната служба“, рече Бајден, пренесе „Гласот на Америка“.

„Имам намера да ја објавам мојата одлука (за кандидатот за судија на Врховниот суд) до крајот на февруари. Тоа ќе биде првата Афроамериканка некогаш номинирана за Врховниот суд. Тоа требаше да се направи одамна“, рече Бајден.

Прикажи повеќе...

Европа

Утре е петтиот обид за избор на нов претседател во Италија

Објавено пред

Италијанскиот парламент утре ппетти обид ќе се обиде да избере нов претседател.

Премиерот Марио Драги сѐ уште е кандидат за претседател, но неговите изгледи се избледени оваа недела бидејќи многу пратеници не се подготвени да го поддржат стравувајќи дека каква било промена во владата може да предизвика предвремени избори, објави „Ројтерс“.

Матео Салвини, лидер на десничарската Лига, им рече на новинарите дека пред гласањето в петок, ќе им предложи на партиите на левиот центар неколку непартиски фигури што имаат углед и на домашно и на меѓународно ниво.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет13 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија14 часа

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ17 часа

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа17 часа

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија19 часа

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа19 часа

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа20 часа

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија1 ден

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија1 ден

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија1 ден

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија2 дена

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ2 дена

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија2 дена

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ2 дена

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија2 дена

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ2 дена

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија2 дена

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет2 дена

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија2 дена

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Досие