Контакт

Свет

И Амазонската дождовна шума погодена од коронавирусот

Објавено пред

И, Амазонската дождовна шума, значајна за балансирање на климата во светот и борбата против климатските промени, страда од пандемија на коронавирус која го забрза уништувањето на шумите, пишува Би-би-си.

Во првите четири месеци од 2020 година, уништувањето на шумите во Амазон се зголеми за 55 проценти во однос на минатата година, бидејќи криза околу пандемијата се користи за нелегално уништување на шумите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Премиерката на Нов Зеланд: Сите сме згрозени од смртта на Џорџ Флојд

Објавено пред

Премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн, изјави дека е ужасната од смртта на Џорџ Флојд, изразувајќи задоволство што граѓаните на нејзината земја изразија солидарност со демонстрантите во САД и во светот преку мирни протести.

Илјадници Новозеланѓани вчера учествуваа во мирни маршеви во знак на протест заедно со граѓаните на Соединетите Држави и државите ширум светот поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд во моментот на неговото апсење.

Флојд почина минатата недела откако полицаецот му го притискал вратот со коленото речиси девет минути за време на апсењето, држејќи го закован на земја и покрај тоа што го молел дека нема воздух.

„Мислам дека сите сме згрозени од она што го видовме“, рече Ардерн во интервјуто за државната телевизија ТВНЗ.

Некои либерални поддржувачи ја гледаат Ардерн како целосна спротивност на Трамп бидејќи таа се залага за социјална правда, мултилатерализам и еднаквост.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Малта од 1 јули ги отвора границите за туристи од 16 европски земји

Објавено пред

Островот Малта ќе ги отвори своите граници на 1 јули за туристи од 16 европски земји, од Израел и само за одредени делови на Италија.

Малтешките власти објавија дека ќе ги отворат своите граници за туристите кои ќе пристигнат од италијанските острови Сицилија и Сардинија, но не и од другите делови на Италија, пренесува АП.

Малта со својата богата историја и ноќен живот се смета за туристичка мека меѓу туристите, особено кога станува збор за Британците, Италијанците, Германците и Французите.

Сепак, само граѓаните на Германија се на списокот на земји што ќе можат да го посетат островот уште следната недела, според АП.

Во Малта се пријавени 619 случаи на коронавирус и девет смртни случаи поврзани со Ковид-19 од почетокот на пандемијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Мексико над 10.000 смртни случаи од Ковид-19

Објавено пред

Во Мексико бројот на починати како последица на пандемијата на коронавирусот надмина 10.000, соопшти Министерството за здравство.

„Во текот на последните 24 часа, регистрирани се 237 смртни случаи, со што бројот на починати се зголеми на 10.167“, објавија тамошните здравствени власти.

Вкупниот број на заразени е 93.435, а најмногу инфицирани има во Мексико Сити.

На крајот на март, мексиканските власти прогласија вонредна состојба и ги прекинаа сите активности што не се од витално значење.

Постепеното олеснување на мерките почна на 1 јуни.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион33 минути

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет1 час

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет2 часа

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт2 часа

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа2 часа

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Свет3 часа

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет14 часа

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Свет14 часа

СЗО: Нема докази дека коронавирусот сега е послаб

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат...

Македонија15 часа

Судниците и просториите во зградата на Кривичниот суд се подготвуваат за продолжување на судењата

Основниот кривичен суд Скопје, по добивање на одлуката на Судскиот совет за судење на сите насрочени судења, која беше објавена...

Македонија19 часа

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија20 часа

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија21 час

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија22 часа

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија22 часа

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија23 часа

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион24 часа

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија1 ден

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија1 ден

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Македонија1 ден

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Досие