Контакт

Свет

Канада ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца на возраст од 5 до 11 години

Објавено пред

Канадските здравствени власти објавија дека ја одобруваат употребата на вакцината против Ковид-19 на „Фајзер/Бионтек“ за деца на возраст од 5 до 11 години.

„По целосно независен научен преглед, Министерството за здравство утврди дека придобивките од оваа вакцина за деца на возраст од 5 до 11 години ги надминуваат опасностите“, се вели во соопштението на властите.

Дозата на вакцината за овие деца е намалена на 10 микрограми од инјекција или трипати помалку од вообичаената доза. Инјекциите треба да се даваат со разлика од три недели, соопшти Health Canada, но не кажа кога ќе почне вакцинацијата.

„Ние работиме тесно со производителот и по одобрувањето од Health Canada, очекуваме да ги добиеме дозите многу бргу“, рече Тереза ​​Там, главен канадски службеник за јавно здравје, на прес-конференција.

Високиот функционер прецизира дека федералните власти соработуваат со 13 провинции и територии за да се уверат дека сите се подготвени за испорака, логистика и спроведување на педијатриска имунизација.

За време на клиничките испитувања, имунолошкиот одговор на децата на возраст од 5 до 11 години бил сличен на оној на младите луѓе на возраст од 16 до 25 години. Вакцината била 90,7 отсто ефикасна во спречувањето Ковид-19 кај деца на возраст од 5 до 11 години и не се забележани сериозни несакани ефекти, соопшти Министерството.

„Фајзер“ аплицира за одобрување на 18 ноември врз основа на податоците од студиите спроведени на 2.268 деца од таа возрасна група.

Во средата американската биотехнолошка компанија „Модерна“ поднесе барање за одобрување на својата вакцина против Ковид-19 за деца на возраст од 6 до 11 години.

Во Канада повеќе од 85 отсто од луѓето на возраст над 12 години се вакцинирани против Ковид-19.

На друго место во светот, мал број земји, вклучувајќи ги Израел и Соединетите Американски Држави, досега ја одобрија вакцината на „Фајзер/Бионтек“ за деца.

Кина, Обединетите Арапски Емирати, Камбоџа и Колумбија исто така почнаа да ги вакцинираат децата помлади од 12 години, но со кинески вакцини.

Израел во вторник почнува да ги вакцинира децата на возраст од 5 до 11 години со вакцината на „Фајзер/Бионтек“.

Свет

Америка со порака до Русија: Повлечете ги војниците од украинската граница или ќе следат тешки санкции

Објавено пред

Соединетите Американски Држави ја повикаа Русија да ги повлече своите војници од украинската граница, предупредувајќи дека руската инвазија ќе предизвика санкции потешки од сите досега воведени, пренесуваат светските агенции.

„Не знаеме дали претседателот Владимир Путин донел одлука да изврши инвазија. Знаеме дека тој поставува капацитети да го стори тоа на краток рок, ако така одлучи“, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен, цитиран од агенциите.

Тој додаде дека ако Русија помине низ конфронтација кога станува збор за Украина, тие јасно ставаат до знаење дека ќе одговорат решително, вклучително и преку економските мерки од кои се воздржуваа во минатото.

Блинкен одби да наведе со какви санкции може да се соочи Русија и ги охрабри Москва и Киев да се вратат на дипломатијата и да го оживеат мировниот план за источна Украина од 2014 година.

Американскиот државен секретар во Рига, по консултации со министрите за надворешни работи на НАТО и Украина, зборуваше за руската акумулација на повеќе од 90.000 војници во близина на границата, се додава во новинарските извештаи.

Прикажи повеќе...

Европа

„Тоа е истата болест“ – Шведска не менува ништо поради омикрон

Објавено пред

Главниот државен епидемиолог во Шведска, Андерс Тегнел, за новинската агенција АФП изјави дека Шведска нема намера да ја промени својата стратегија за пандемијата поради појавата на сојот омикрон.

„Сè уште станува збор за истата болест. Имаме причина да веруваме дека мерките што ги презедовме досега ќе бидат ефективни против овој сој“, рече Тегнел додавајќи дека постојат сомнежи и загриженост за тоа колку ефикасни ќе бидат постојните вакцини против омикрон.

Во Шведска досега се потврдени четири случаи на омикрон. Сите тие се поврзани со патување во Јужна Африка.

Во земјата организаторите на јавни собири со повеќе од 100 луѓе, пред сѐ, во културниот, спортскиот и во забавниот сектор, мора од учесниците да побараат сертификати за вакцинација или да воведат дополнителни мерки, како што се ограничен број учесници.

Мерката не се однесува на ресторантите, кафулињата, продавниците, училиштата, јавнинот превоз и на јавните институции. Иако бројот на заразени се зголеми во последните денови, Шведска сè уште има една од најниските стапки на зараза и смртност во Европа. Вкупно 20 лица починаа од Ковид-19 во последните седум дена.

Во болниците има 291 пациент со коронавирус, од кои 41 се на интензивна нега. 79 отсто од оние над 12 години се вакцинирани со две дози.

Прикажи повеќе...

Свет

Бродолом во Нигерија – удавени 29 лица, меѓу кои и студенти

Објавено пред

Најмалку 29 лица, меѓу кои и студенти, се удавија откако нивниот брод се преврте во река во северна Нигерија, во државата Кано, соопштија локалните власти.

Локалната полиција соопшти дека седуммина преживеани се префрлени во болница, додека потрагата по исчезнатите продолжува.

Повеќето од жртвите биле ученици на исламско училиште на возраст од шест до 12 години, а отишле на верски настан, јави Би-би-си.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 часа

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија15 часа

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија17 часа

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет18 часа

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија19 часа

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија20 часа

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија21 час

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија22 часа

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет23 часа

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија23 часа

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија23 часа

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа24 часа

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија1 ден

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија2 дена

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион2 дена

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет2 дена

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија2 дена

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија2 дена

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ2 дена

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија2 дена

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Досие