Контакт

Свет

Кабинетот на премиерот во Канбера по грешка им испратил доверлив документ на новинарите

Објавено пред

Кабинетот на премиерот на Австралија погрешно испратил доверливи теми на разговори до медиумите во обид да ги подготви пратениците за продолжување на работата на парламентот.
Наместо да испратат доверливи теми до своите членови на парламентот, испратен е внатрешен документ до новинарите и медиумите во целата земја, вклучително и „Ксинхуа“.

Осврнувајќи се на повеќе теми, како порастот на барателите на азил, даночењето, конфликтот во Сирија, парискиот договор и за основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, имејлот им нуди на политичарите стратешки одговори на тешките прашања што може да им ги постават новинарите и опозициските пратеници.

Во документот, кој содржи 8.200 збора, се вели дека доколку бидат запрашани за извештајот на Меѓународниот монетарен фонд, во кој се наведува дека Австралија можеби нема да ги исполни своите цели во 2030 година, пратениците се замолени да изјават: „Ние ќе ја постигнеме нашата цел, без да наметнеме данок на емисијата на јаглероден диоксид, а кога лабуристите ќе бидат во владата и ќе воведат данок на емисиите на штетни гасови, цените ќе се зголемат и ќе има ризик да се преместат работни места надвор од земјата“.

Во друг дел од документот се сугерира дека членовите на партијата стравуваат од експлоатација на австралиските работници кога неодамна официјалната статистика потврди дека рекорден број баратели на азил пристигнале во Австралија во текот на изминатите пет години наведувајќи дека експлоатирањето на кој било работник во Австралија е нешто за што ќе имаат нула толеранција.

Иако премиерот Скот Морисон сè уште не се огласил за обелоденувањето на доверливиот документ, јавниот обвинител Кристијан Портер ја минимизира грешката велејќи: „вакви работи се случуваат одвреме-навреме“ во светот на современата политика, пренесува „Ксинхуа“.

Европа

Напаѓач со нож уби полицајка во Франција

Објавено пред

Напаѓач во Франција со нож до смрт избоде полицајка во полициска станица во близина на Париз по што беше застрелан од други полицајци, пишува „Ле Фигаро“.

За време на нападот, напаѓачот извикувал: „Алах акбар“.

Инцидентот се случил околу 14.20 часот, рекол полициски извор, додавајќи дека и жртвата и напаѓачот, и двајцата туниски државјанин, се мртви.

Напаѓачот наводно пристигнал во Франција во 2009 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Вакцинираните со „астра зенека“ во Норвешка ќе добијат втора доза од друг производител

Објавено пред

Министерството за здравство на Норвешка соопшти дека оние што примиле една доза од вакцината против коронавирусот на „Астра зенека“ ќе може да се вакцинираат со втора доза од друг производител.

Норвешка ја прекина вакцинацијата со „астра зенека“ на 11 март откога мал број млади беа хоспитализирани поради комбинација на згрутчување на крвта, крвавење и низок број тромбоцити, од кои некои починаа.

Сега се чека извештај од комисијата назначена од владата, кој треба да биде готов на 10 мај, за тоа дали вакцинацијата ќе продолжи.

Но, одлуката ќе дојде премногу доцна за оние што ја примиле првата доза од вакцината на „Астра зенека“ и треба да добијат втора доза пред одлуката на комисијата.

Затоа, на оние што примиле една доза од вакцината на „Астра зенека“ ќе им биде понудена втора доза од „Фајзер“ или „Модерна“.

Речиси 135.000 луѓе, претежно здравствени работници, ја примија вакцината на „Астра зенека“ во Норвешка пред да се запре вакцинацијата.

Норвешка е последна во низата земји што одлучија да комбинираат вакцини, заедно со Данска, Финска, Франција и Германија.

Прикажи повеќе...

Свет

Хамас предупредува да не се одложуваат изборите во Палестина

Објавено пред

Заменик-шефот на политичкото биро на Хамас, Калил Ал-Хаја вчера предупреди да не се одложуваат палестинските законодавни избори закажани за 22 мај, велејќи дека тоа ќе го втурне палестинскиот народ во непознато.

Ал-Хаја, кој ја предводи листата на движењето на изборите, рече дека одложувањето ќе генерира голема фрустрација кај масите и младите, предупредувајќи дека одложувањето ќе ја комплицира ситуацијата и ќе ја продолжи поделбата.

Во јануари, претседателот на палестинските власти, Махмуд Абас, објави дека изборите ќе се одржат во мај, а потоа следуваат претседателски избори во јули.

На почетокот на неделава, Центарот за медиуми и комуникации во Ерусалим ги објави резултатите од анкетата која покажа дека 79 отсто од Палестинците сметаат дека одржувањето на овие избори е важно.

Во вторникот, високиот советник на Абас, Набил Шаат, рече дека претстојните палестински национални избори многу веројатно ќе бидат одложени ако Израел не дозволи гласање во Источен Ерусалим. Тој за весникот „Ан-Нахар“ изјави дека ако Израел продолжи да го игнорира барањето на Палестинската саноуправа за одржување на изборите во Источен Ерусалим, изборниот процес ќе биде одложен.

Израел спроведе кампања за апсење против оние кои учествуваат во изборните активности во Ерусалим. Аналитичарите сметаат дека Израел нема да дозволи гласање во областа бидејќи го смета целиот Ерусалим за свој главен град и не дозволува активности на ПС во градот.

Сепак, многумина веруваат дека ПС го користи ова како изговор бидејќи неодамнешните анкети покажуваат дека Хамас повторно ќе победи на изборите, ставајќи го претседателот Абас, кој е на чело на движењето Фатах, во тешка ситуација.

Абас одби да се повлече од позицијата по последните избори во Палестина во 2006 година, кога Хамас беше избран на власт. Овој потег предизвика разединетост меѓу Палестинците и доведе до тоа Фатах да биде на чело на владата во окупираниот Западен брег , а Хамас да управува со Појасот Газа.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Мешовитата комисија не постигна договор за учебниците, темата за Гоце Делчев не дојде на ред

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања не постигнаа договор за учебниците во Бугарија, а темата за заедничко чествување на...

Македонија3 часа

33 починати пациенти и 489 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 2.841 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи...

Македонија4 часа

Заев: Има основа за разрешување на Пауновски, тој ми е пријател но станува збор за принцип

Премиерот Зоран Заев очекува да се разреши Стојко Пауновски, бидејќи смета дека има основ за тоа. Ова доаѓа откако претходно...

Македонија5 часа

Вакцинираните од следната недела ќе добиваат потврда која служи како ковид-пасош

Од следната недела ќе почне издавањето на потврдата за вакцинирање која сè уште нема официјален статус на ковид-пасош, но ќе...

Македонија5 часа

Николовски: Законот за потекло на имот ќе спречи незаконско богатење врз грбот на граѓаните

Студијa подготвена од домашни и странски експерти која се однесува на подготовка на предлог-закон за потекло на имот денеска беше...

Регион7 часа

Партијата на Борисов не може да добие мнозинство, кандидатот го врати мандатот

Кандидатот за премиер на бугарските партии Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) и Унија на демократски сили (УДФ), Даниел...

Македонија7 часа

Вакцини од „Фајзер“ секој понеделник, а со кинеската вакцина имунизацијата ќе почне по Велигден, најави Филипче

Министерството за здравство добило листа со распоред по кој ќе стигнуваат во Македонија вакцините на „Фајзер“ следниот месец. Министерот Венко...

Македонија7 часа

Пратениците се вакцинираат со „спутник“, Џафери очекува Собранието во мај да се врати во нормала

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, утрово по почетокот на вакцинацијата на пратениците во салата „Борис Трајковски“ рече дека очекува во...

Европа8 часа

Суперзаразниот индиски вид коронавирус пристигна во Европа, откриен во Белгија

Варијантата на Ковид-19, која е широко распространета во Индија, е откриена во Белгија кај група индиски студенти кои пристигнале од...

Свет8 часа

Треба ли вакцинираните да носат маски на отворено?

Дали вакцинирано лице кое оди на отворено сè уште треба да носи маска? Дали е потребно да се носи маска...

Свет9 часа

Сè помалку надеж за екипажот на исчезнатата подморница, се стравува дека е смачкана од притисокот на водата

Во морето недалеку од Бали во тек е очајна трка со времето. Бродови на индонезиската морнарица, како и од низа...

Регион9 часа

Вучиќ: Не сакаме голема Србија

Нe сме заинтересирани за создавање голема Србија, за нас голема Србија значи подобра економија, повеќе фабрики, подобри плати и подобра...

Свет9 часа

Студија: Една доза од „астразенека“ и „фајзер“ значително го намалува ризикот за зараза со коронавирусот

Ризикот едно лице да се зарази со коронавирусот е значително помал по примaње на една доза од вакцините на „Астразенека“...

Македонија10 часа

Од коронавирус почина д-р Сенат Грбовиќ

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на „Фејсбук“ објави дека од компликации од коронавирус починал 53-годишниот лекар д-р Сенат Грбовиќ....

Македонија11 час

Денеска се вакцинираат пратениците

Во „А1 арената Борис Трајковски“ денеска ќе се вакцинираат пратениците од Собранието како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот...

Македонија24 часа

Намален е притисокот врз болниците, вели министерот Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со...

Топ1 ден

Девојка од Гостивар, без нејзина согласност, била омажена и силувана

Без нејзина согласнот, 19-годишна девојка од Гостивар била предадена за брак во Шуто Оризари по што била силувана. Според твдењето...

Македонија1 ден

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Регион1 ден

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за...

Македонија1 ден

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на...

Досие