Контакт

Свет

Кај Тунис потона брод со 750 тони дизел

Објавено пред

Товарен брод со 750 тони дизел на пат од Египет кон Малта потона денеска кај југоисточниот брег на Тунис, но засега нема истекување гориво, изјави портпаролот на локалниот суд Мохамед Кари.

dobivaj vesti na viber

„Бродот потона утрово во територијалните води на Тунис. Засега нема истекување гориво“, рече Кари. Додаде дека комисијата за спречување катастрофи ќе се состане и ќе одлучи какви мерки да преземе.

Бродот, изграден во 1977 година со знаме на Екваторијална Гвинеја, исплови од египетското пристаниште Дамиета за Малта. На околу седум километри од заливот Габеш, водата почнала да навлегува во бродот и машинската соба набрзо била поплавена бидејќи нивото на водата достигнало два метра.

Туниските власти евакуираа седум членови на екипажот, грузијскиот капетан на бродот, четворица турски морнари и двајца од Азербејџан. Екипажот накратко бил хоспитализиран, а потоа сместен во хотел.

Министерството за животна средина предупреди дека постои ризик од истекување на гориво во морето и дека министерствата за одбрана, внатрешни работи, транспорт и царина работат на спречување на можна поморска, еколошка катастрофа во областа.

Европа

Орбан бара од ЕУ 15-18 милијарди евра за Унгарија да и сврти грб на Русија

Објавено пред

Унгарската влада постави нова пречка за ембаргото за увоз на руска енергија и побара 15-18 милијарди евра за ублажување на економските загуби поради транзицијата од руската нафта на други извори на енергија, што е драматично повисоко од 750 милиони евра понудени на Унгарија за прилагодување.

dobivaj vesti na viber

Последното барање од Будимпешта, упатено на почетокот на неделата, предизвика огорченост кај европските дипломати и некои од нив се запрашаа дали воопшто ќе се постигне некаков договор за заедничка забрана за увоз на руска нафта, пишува сараевски „Ослобоѓење“.

Весникот потсетува дека веќе две недели дипломати и претставници на Европската унија неуспешно се борат за да се постигне договор со сите членки за прекин на увозот на руска нафта, а унгарскиот премиер Виктор Орбан е на пат кон договор.

И додека некои дипломати се уште се надеваат на брз договор, може да поминат уште најмалку две недели пред ЕУ да го усвои шестиот пакет санкции против Русија, пишува Политико.

Денеска, Брисел треба да претстави голема енергетска стратегија со опции за финансиска помош на земји како Унгарија доколку се откажат од руската енергија. Некои дипломати се надеваа дека можат да го придобијат Орбан и да ја добијат неговата поддршка за санкциите.

„Ако ја поставите границата толку високо, тогаш каде е средината? „Сите сакаме да најдеме решение за унгарската економска загриженост, но такви бројки не доаѓаат предвид“, изјави дипломат од Брисел за Политико.

Друг дипломат го нарече потегот на Унгарија „неморален“, велејќи дека за тоа не се преговарало на тој начин за време на војната, пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Европа

Медведев: Санкциите наметнати на Русија ќе бидат во сила со децении

Објавено пред

Воведените санкции кон Русија ќе бидат во сила со децении, а тоа не е ни поврзано со специјалната операција во Украина, изјави денеска заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев.

dobivaj vesti na viber

Медведев рече дека е очигледно дека санкциите ќе бидат во сила уште долго, како што беше во минатото, вклучувајќи го и периодот на Социјалистичка Република Србија, пренесува РИА Новости.

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија нагласува дека поради тоа треба да се потпре само на сопствените сили.

Прикажи повеќе...

Европа

Шпанија се подготвува за температури од 42 степени

Објавено пред

Температурите во делови од јужна Шпанија утре ќе надминат 42 степени, додека топлотниот бран ќе донесе правливо небо, зголемен ризик од шумски пожари и топли услови кои се почести во средината на летото отколку во средината на мај, објавија медиумите.

dobivaj vesti na viber

Шпанската влада почна национален план за екстремни температури, откако метеоролошката агенција предупреди дека овој мај во Шпанија ќе биде еден од најтоплите во изминатите неколку години, објави „Гардијан“.

Од метеоролошката агенција додаваат дека воздушната маса на топол и сув воздух пристигнува од Африка, а со себе носи прашина од Сахара и исклучително високи дневни температури, кои се за 10 до 15 степени над сезонскиот просек.

„Најновите податоци од метеоролошките модели го потврдуваат силниот интензитет на овој топлотен бран“, изјави портпаролот на „Аемет“, Рубен дел Кампо.

Тој додаде дека за Шпанија ова може да биде најинтензивниот топлотен бран во мај во последните 20 години.

Најтопло ќе биде в петок и в сабота, а потоа в недела ќе има голем пад на температурата.

Метеорологот соопшти дека температурите во Андалузиската Долина денеска би можеле да надминат над 40, а утре ќе бидат и до 42 степени.

„Дури и топлотниот бран да се смири некаде, во североисточната долина Ебро повторно би можеле да се измерат температури од 40 или повеќе степени. Тоа е нешто што не е забележано во овој период“, додаде Дел Кампо.

Шпанија ја забележа најтоплата температура досега во август, кога живата во термометарот во градот Монторо во Андалузија достигна 47,4 степени.

Дел Кампо ги предупреди граѓаните на екстремен ризик од шумски пожари во јужните, централните и североисточните области и рече дека очекуваат нов облак од прашина.

„Се соочуваме со екстремна епизода и ризикот од високи температури ќе биде изразен во многу области“, рече Дел Кампо.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија2 часа

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија2 часа

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа3 часа

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа4 часа

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Регион4 часа

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...

Свет4 часа

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...

Европа4 часа

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека сè уште не може да ги повика Украинците да...

Европа5 часа

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет5 часа

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...

Македонија15 часа

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа17 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија17 часа

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет18 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија19 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...

Македонија21 час

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија21 час

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа23 часа

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија1 ден

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион1 ден

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...