Контакт

Свет

Кина воведе дигитален ковид-сертификат

Објавено пред

Кина воведе дигитален сертификат за вакцинација против коронавирус за своите граѓани што планираат прекугранично патување, придружувајќи им се на другите земји кои издаваат слични документи во обид повторно да ги отворат своите економии, пишува „Ројтерс“.

Одделот за конзуларни работи при Министерството за надворешни работи на Кина на својата веб-страница објави дека овој сертификат ќе содржи детали за информации за носителот на вакцината против коронавирусот и неговиот резултат од тестот на САРС-ЦОВ-2.

Министерот за надворешни работи Ванг Ји во неделата изјави дека целта на сертификатот е да се постигне меѓусебна проверка на податоците што ќе придонесат за безбедна интеракција на луѓето. Сè уште не е познато со кои земји Кина разговараше за можното признавање на нејзините 19 сертификати.

Кина сè уште не објавила какво било олеснување на карантин за луѓето кои доаѓаат во земјата и кои биле вакцинирани против коронавирус, а Кинеската национална здравствена комисија во февруари изјави дека постојните барања за карантин треба да останат на сила за луѓето кои пристигнуваат во Кина, бидејќи вакцинираните лица сè уште можат да бидат заразени со вирусот.

Свет

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Објавено пред

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирус расте експоненцијално.

Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот на пациенти и смртни случаи во наредните недели, и покрај сите напори да се стави пандемијата под контрола со забрзана вакцинација. Според најновите податоци, преносот на вирусот воопшто не се намалува со посакуваната брзина.

Највисоките претставници на СЗО веруваат дека светот е во критична точка поради експоненцијалниот раст на бројот на заразени, и покрај нивните напори од страна на државите и нивните влади да го спречат ширењето на Ковид-19, пренесува „Спутник“.

На последната панел-дискусија на СЗО одржана во понеделникот во Женева, бројот на нови случаи на коронавирус ширум светот достигна загрижувачко ниво.

„Се наоѓаме во критична точка во врска со пандемијата“, беше речено на дискусијата, на која беше посочено дека минатата недела се евидентирани околу 4,4 милиони нови случаи.

„Ова не е ситуацијата во која сакаме да бидеме кога имаме широко распространети мерки. Сега е време кога секој од нас треба да застане и да се запраша што треба да направиме“, велат експертите на СЗО.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Објавено пред

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот, се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал кога полицајка, середе мешаницата, го извлекла огненото оружје наместо направата за електрошокови.

Младиот Даунте Рајт беше убиен во пукање додека бил запрен со неговото возило во местото Бруклин Центар, недалеку од локацијата на која минатиот мај во Минеаполис беше убиен Џорџ Флојд.

Полицијата објави снимка на која се гледа турканицата меѓу Рајт и полицијата. Рајт се обидува со туркање да се врати во автомобилот, а на снимката се гледа како полицајката вика „електрошок“.

„Ми се чини, од она што го видов, од реакцијата на полицајката и нејзиниот стрес што следеше веднаш потоа, дека пиштолот случајно испукал, што резултирало со трагичната смрт на господинот Рајт“, рече шефот на полицијата Тим Ганон.

Градоначалникот на гратчето Мајк Елиот рече дека сите жалат за трагичниот настан што не можел да се случи во полошо време.

„Ќе го го расветлиме овој случај. Ќе сториме сè за да се осигураме дека правдата за Даунте Рајт е задоволена“, рече Елиот.

Полицијата соопшти дека го запрела Рајт за сообраќаен прекршок и откриле дека по него е распишана потерница. Полицијата се обидела да го уапси, но тој успеал со туркање да се врати во автомобилот. Полицајката, чиј идентитет првично не беше откриен, пукала во мешаницата. Рајт продолжил да вози и се оддалечил неколку блока, кога удрил во друго возило. Тој починал на самото место.

Подоцна беше објавено дека станува збор за службеничката Кимберли Потер, со 26-годишно полициско искуство, ветеранка во службата.

Многумина критичари и скептици на социјалните мрежи се прашуваат како е воопшто можно полицајка со многугодишно искуство да не направи разлика меѓу нејзиниот пиштол и направата за електрошокови.

Претседателот Џо Бајден изрази жалење за трагичната смрт на младиот црнец, но исто така го осуди насилството што избувна на протестите што следуваа.

„Она што се случи во предградијата на Минеаполис е навистина трагично, но мислам дека треба да почекаме да видиме што ќе каже истрагата“, рече Бајден.

„Додека ги чекаме резултатите од истрагата, сакам да кажам јасно – апсолутно нема оправдување за насилството. Мирните протести се разбирливи“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Експерти на ЕМА во Москва ја анализираат вакцината „спутник В“

Објавено пред

Експертите од Европската агенција за лекови (ЕМА) престојуваат во Москва за да извршат проценка на вакцината „спутник В“ против ковид-19, објавија руските медиуми, наведувајќи дека претставниците на ЕМА ќе ги посетат и производствените капацитети.

Претставници на европското регулаторно тело, кои започнаа анализа на руската вакцина на почетокот на март, посетија две клиники каде што се спроведува третата клучна фаза од клиничките испитувања на „спутник В“ и разговараа со медицинскиот персонал, објави „Интерфакс“, повикувајќи се на неименувани извори

„Можеме да кажеме дека во тек е конструктивен дијалог“, рекол извор за „Интерфакс“.

Европската агенција сè уште не даде зелено светло за „спутник В“ иако Унгарија, како членка на ЕУ, ја одобри руската вакцина на национално ниво по кратка постапка, а во меѓувреме неколку земји на ЕУ покажаа интерес за договор со Русија за набавка на вакцината.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет13 минути

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирус расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија27 минути

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет28 минути

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот, се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион57 минути

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење „нон-пејпер“ на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа1 час

Словенија: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да можат полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд кој се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет2 часа

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено, а еден полицаец е ранет

Ученик кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион14 часа

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет15 часа

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ17 часа

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија17 часа

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет19 часа

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија20 часа

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет23 часа

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија23 часа

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија23 часа

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија23 часа

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Свет23 часа

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет24 часа

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирусот, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет1 ден

Поединци немаат чувство за вкус и мирис, дури и една година по заразата од коронавирусот

Три дена по позитивниот тест на коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија1 ден

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Досие