Контакт

Свет

Да не ја отвораме Пандорината кутија на Блискиот Исток

Објавено пред

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји ги предупреди светските лидери да не ја отвораат Пандорината кутија на Блискиот Исток и повика на воздржаност.

Министерот говореше на заедничка прес-конференција во Пекинг со својот колега од Сирија, Валид Муалем, каде што дискутираа во врска со актуелните прашања во регионот, како и за иранскиот нуклеарен договор.

Ванг Ји изрази загриженост и ги повика сите лидери да ја намалат тензијата и да не дозволат овие спорови да преминат во конфликт.

Во врска со иранскиот нуклеарен договор, министерот посочи дека одлуката на Советот за безбедност при ОН мора да биде итно применета и дека ова е едниственото реалистично и ефективно решение.

Тој нагласи дека Кина безрезервно го поддржува договорот од 2015 година и додаде дека земјата ќе продолжи да соработува со сите страни со цел да постигне напредок во трансформацијата на нуклеарниот реактор на Техеран.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Судот ги ослободи од обвиненија синовите на Мубарак

Објавено пред

Египетскиот суд денеска ги ослободи двајцата синови на поранешниот соборен претседател, Хосни Мубарак, кои беа обвинети за манипулации на пазарот.

Синовите на Мубарак, богатите бизнисмени Ала и Гамал, беа обвинети дека во локална египетска банка купиле голем број акции, при што, наводно знаеле дека банката ќе ја преземе инвеститор од Персискиот залив, што значотелно би ја зголемило нивната цена.

Кривичниот суд во Каиро во случајот ослободи уште шест лица, а седмиот обвинет почина претходно, пренесе АП.

Агенцијата додава дека се работи за последното во низа судења на членови на семејството Мубарак од Арапската пролет 2011 година, кога тој беше соборен по три децениско владеење.

Прикажи повеќе...

Свет

Петти смртен случај од коронавирусот во Иран

Објавено пред

Иранските здравствени претставници го објавија петтиот смртен случај предизвикан од коронавирусот и соопштија дека лицето кое починало било меѓу 10-те нови потврдени случаи на заболени во оваа земја.

Луѓето се лекуваат во најмалку четири градови, вклучително и главниот град Техеран, каде во некои аптеки веќе недостигаат маски и средства за чистење. Останатите градови се Ком, Арак и Рашт.

Досега во Иран потврдени се 28 случаи на коронавирусот, од кои петмина починаа. Двајца луѓе починаа во петокот, а два смртни случаи беа пријавени минатата недела.

Најголем број случаи на вирусот и натаму има во Кина, каде се појави вирусот. Досега заболеа 76.288 луѓе, додека 2.345 починаа, соопштија кинеските власти.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија осуди поранешен министер за одбрана на Украина

Објавено пред

Воениот суд во Москва го осуди во отсуство поранешниот украински министер за одбрана Анатолиј Гриченко на шестгодишна затворска казна за повикување на терористички напади на територија на Русија.

Гриченко моментално престојува на територија на Украина, која не може да го екстрадира во Русија во склад со меѓународните правни норми и украинското законодавство.

Кривичната пријава против него е покрената по јавните изјави дадени на 16 јули 2014 година и на 2 јули 2017 година.

Гриченко во 2014 година јавно повикувал на терористички активности во Русија со разнесување на руски возови. Во 2017 година ја изнел идејата за секоја експлозија на автомобил во Киев или Мариупол, Украинците да вратат со иста мера во Москва или Таганрог.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ40 минути

Тешко повреден градежен работник кој паднал во длабока дупка

Тешко повреден 52-годишен градежен работник од Скопје бил донесен вчера во Градската општа болница„Св. Наум Охридски“,откако паднал во дупка длабока...

Топ6 часа

Пронајдени 47 мигранти во камион кај Струмица

Четириесет и седум мигрнати биле пронајдени во паркиран камион кај Струмица, возачот на возилото избегал. Вчера околу 21 часот на...

Европа6 часа

(Видео) Археолозите со неверојатно откритие – пронајдена гробницата на Ромул во Рим

Италијанските археолози соопштија дека во центарот на Рим откриле древна гробница која речиси сигурно е посветена на основачот на Рим,...

Топ7 часа

Приведени двајца дилери на дрога во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава против А.Т.(42) од Неготино и М.А.(29) од село Корешница, демиркаписко за неовластено производство и пуштање во...

Европа7 часа

Прва жртва на коронавирусот во Европа, почина пациент во Италија

Пациент заразен со коронавирус во градот Падова, на северот на Италија, почина, со што стана прва жртва на вирусот во...

Свет8 часа

СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо пред да биде предоцна

Шансите за сузбивање на ширењето на епидемијата на коронавирусот во светот се намалени, предупреди Светската здравствена организација (СЗО), нагласувајќи дека...

Топ22 часа

(Видео) Сеопфатното сексуaлно образование ќе превенира и скандали како „Јавна соба“

Порнографските материјали на малолетници дистрибуирани преку групата „Јавна соба“ на апликацијата „Телеграм“, бременост кај малолетнички, насилство базирано кон оние со...

Македонија24 часа

Спасовски: Владата разгледува две можни решенија за надминување на кризата со пасошите

Владата разгледува две можни решенија за надминување на пасошката криза, односно „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасцирте...

Македонија1 ден

(Видео) Коалиција Села – Гаши: Ќе го победиме Ахмети, ние стоиме на зборот за разлика од ДУИ

Под мотото „Држава за сите“, Алијанса за Албанците на Зијадин Села и Алтернатива на Африм Гаши ќе настапат заедно на...

Македонија1 ден

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база на програма, а не на победник со победник

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања најави дека доколку ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите, тоа не мора да...

Економија1 ден

Запленети 113 килограми тутун и 415 кутии цигари во Скопје и Тетово

Царинската управа во соработка со Државниот пазарен инспекторат, денеска во две акции во Скопје и Тетово заплени 113 килограми тутун...

Топ1 ден

Шверцери на мигранти признаа вина, условно се казнети и ќе бидат протерани од земјава

По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за предметот во кој...

Македонија1 ден

(Видео) Падна пресуда за „Змиско око“ – четворица вработени на патарините починале за време на историското судење

По 13 години низ судските лавиринти, денеска падна првостепената пресуда за веќе историскиот случај „Змиско око“. Претходно, во два наврата...

Македонија1 ден

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми...

Македонија1 ден

(Видео) Русковска: Адвокатите на обвинетите за организирање на 27 април предлагаат по 300 сведоци

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал, Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на 27 април,...

Македонија1 ден

Судење за „Монструм“: Ахмети имал информации дека момчињата не биле само убиени, туку масакрирани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го почна своето денешно сведочење во случајот „Монструм“ претставувајќи се како пратеник. „За овој грозоморен...

Забава1 ден

Ѓоковиќ објави екстремен предизвик на „Инстаграм“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објави нов предизвик на „Инстаграм“ по капењето во ледена река.   View this post on Instagram...

Свет1 ден

Дуња Мијатовиќ е против екстрадицијата на Асанж во САД

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, не треба да биде екстрадиран во САД затоа што тоа би имало ужасен ефект врз...

Регион1 ден

Јамајка демантира дека го признала Косово

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит, ја демантира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека државата ја признала...

Свет1 ден

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во...

Досие