Контакт

Свет

Кина забранува влез за странци за да ги намали увезените случаи на коронавирус

Објавено пред

Кина денеска објави дека ќе забрани влез за странски државјани со валидни визи и дозволи за престој со цел да го намали бројот на увезени случаи на коронавирусот.

Забраната стапува во сила в сабота, се вели во соопштението објавено на веб-страницата на кинеското Министерство за надворешни работи.

Министерството додава дека оние со дипломатски и деловни визи нема да бидат засегнати од забраната, а странските државјани што пристигнуваат во Кина за економски, трговски, научни или технолошки активности, сепак ќе може да аплицираат за виза.

Кина не регистрира речиси ниеден локален пренос на коронавирус изминатата недела, но бројот на увезени случаи се зголемува.

Мерките се спротивни на претходната позиција на Кина во поглед на затворање на границите. Пред неколку недели Пекинг ги обвини земјите кои забранија влез за патници од Кина.

Светската здравствена организација (СЗО) советуваше да не се воведуваат ограничувања за патувања во моментот на појавата на коронавирусот.

Респираторното заболување Ковид-19 предизвикано од коронавирус од декември зеде 3.227 животи во Кина. Инфицирани се вкупно 81.285, од кои 74.051 оздравен, соопштија кинеските власти.

Во целиот свет бројот на заразени се зголеми над половина милион, а умреа повеќе од 22.000 луѓе.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Во Германија повеќе од две илјади здравствени работници заболени од коронавирус

Објавено пред

Во Германија повеќе од две илјади лекари, медицински сестри и друг болнички персонал се заболени од коронавирус, објави „Зидојче цајтунг“.

Институтот за јавно здравје „Роберт Кох“ потврдил дека официјално се заболени 2.300 здравствени работници, но дека бројот сигурно е поголем.

„Мора да се претпостави дека не се регистрирани сите случаи“, рекле од Институтот.

„Зидојче цајтунг“ објави дека новинарите испратле безмалку 400 барања за пристап до информации од јавен карактер на адреса на сојузното, покраинските и локалните министерства за здрвство, но дека не успеале да го утврдат точниот број на заболени медицински работници затоа што некои локални служби не воделе никаква евиденција.

Во најмногубројната германска покраина Северна Рајна Вестфалија инфицирани се 322 здравствени работници, а уште 1.485 се во самоизолација, но немаат податок колку меѓу нив се лекари.

До пред неколку дена се збореше дека Германија располага со 28.000 кревети на одделенијата за интенизна нега, како и 25.000 распиратори, а дека планот е бројот на кревети двојно да се зголеми и да се набават уште 10.000 распиратори.

Но, првиот човек на Германската болничка фондација, Герал Грас, рече за дневниот весник „Рајнишен пост“ дека бројот на кревети веќе е подигнат на 40.000, а дека три четвртини од нив, 30.000, се опремени со распиратори.

Околу 2.000 пациенти со коронавирус во Германија се на интензивна нега. Германија прими и повеќе од 100 пациенти со тешка клиничка слика од Италија и Франција.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп: Следната недела ќе биде најтешка

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, предупреди дека во неделата која следи бројот на смртни случаи од коронавирус во земјата постојано ќе расте.

Во обраќањето до јаноста од Белата куќа, Трамп синоќа кажа дека неделата што доаѓа најверојатно ќе биде најтешка.

„Ќе има многу смртни случаи, за жал. Делува дека во Њујорк ќе биде многу тешко“, рече Трамп.

Тој кажа дека илјадници војници ќе бидат распоредени во државите за да помогнат во борбата со ширењето на коронавирусот.

Илјада припадници на војската ќе бидат испратени во Њујорк, а меѓу нив и воени медицински сестри и лекари.

Трамп најави и дека 29 милиони дози лекови против маларија ќе бидат ставени во националните резерви наменети за пациентите со коронавирус и нагласи дека медицинската заштита и опрема ќе им се испорачува најпрво на оние на кои им е најприоритетна.

Претседателот рече дека не сака оваа состојба да трае со месеци, туку САД што побргу да се отворат кон светот.

САД се на прво место по бројот на заболени од ковид-19. Заразени се повеќе од 300 илјади луѓе, додека најмалку 8.000 починаа.

Во најтешко погодената држава Њујорк има 114.774 заболени и 3.565 починати. Во последните 24 часа починале 630 луѓе, што е најсмртоносниот ден во Њујорк од почетокот на епидемијата.

„Сакам ова да заврши. Поминаа само 30 дена од првиот случај, а се чини како да трае цел живот“, рекол гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо.

Тој навел дека Њујорк ќе добие 1.000 распиратори од Кина.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Словенија 934 заболени од коронавирус и 22 починати, направени се 25. 921 тестови

Објавено пред

Еден месец од првиот потврден случај и 21 ден по првиот смртен случај, во Словенија бројот на заболени од коронавирус е 934, а на починати е 22. Направени се 25.921 тестови.

Според проценките на експертите, Словенија е на средината на епидемијата на ковид-19.

Словенија почна со тестирање на 27 јануари.

Првиот случај на заразен е потврден на 4 март во Љубљана, кај 60-годишен маж кој со поголема група сограѓани туристички престојувал во Мароко, а потоа преку аеродромот во Венеција со автомобил се вратил во Словенија.

Првиот смртен случај е регистриран на 14 март. Станува збор за неименуван повозрасен маж со низа други болести, од штитенички дом за возрасни во Метлика, на границата со Хрватска.

Во овој град заразата на повеќе пациенти и соработници, како и станари во домот за пензионери ја пренел доктор кој се вратил од скијање во Италија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет43 минути

Трамп: Следната недела ќе биде најтешка

Американскиот претседател, Доналд Трамп, предупреди дека во неделата која следи бројот на смртни случаи од коронавирус во земјата постојано ќе...

Македонија12 часа

МЗ: Земјава има 4.500 тестови за коронавирус, а резервите секојдневно се надополнуваат

Анализите покажуваат дека сме втора земја во регионот според бројот на спроведени тестови за коронавирус на еден милион жители, соопшти...

Регион13 часа

Во Словенија 934 заболени од коронавирус и 22 починати, направени се 25. 921 тестови

Еден месец од првиот потврден случај и 21 ден по првиот смртен случај, во Словенија бројот на заболени од коронавирус...

Европа14 часа

Шпанија ја продолжи вонредната состојба

Владата на Шпанија објави продолжување на вонредната состојба за дополнителни 21 дена откако бројот на заразени со коронавирус достигна околу...

Македонија17 часа

ДСЗИ спроведува вонреден инспекциски надзор за смртта на починатиот велешанец

Државниот санитарен и здравствен инспекторат спроведува вонреден инспекциски надзор во однос на причината за велешкиот пациент кој почина пред неколку дена,...

Македонија18 часа

Потврдени нови 53 случаи на коронавирус, вкупниот број на починати се искачи на 17

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483...

Свет18 часа

Излекуван најмладиот пациент со коронавирус во Италија

Најмладиот пациент заразен со вирусот Ковид-19 во Италија, едногодишно дете, е излекуван. Момчето од местото Понтеј, во близина на италијанската...

Свет20 часа

Шојбле против заедничко задолжување во ЕУ поради коронавирусот

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле изјави дека е против заедничко задолжување на европското семејство во борбата против последиците од...

Свет22 часа

Во Франција коронавирусот се шири во старските домови, во Белгија нови 140 починати

Бројот на заболени од коронавирус во светот надмина еден милион. Утрово бројот изнесува 1.099.711. Ситуацијата е се полоша во Франција,...

Македонија23 часа

Чулев: Досега на 2.405 луѓе им се издадени решенија за изолација, а 9.793 потпишале изјава за самоизолација

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев преку Фејсбук информираше дека 1322 лица не ја почитувале мерката за ограничување на движењето,...

Свет24 часа

(Видео) Мртви тела на улиците во Еквадор, мртовечниците преполни

Улиците во градот Гвајакил, Еквадор се пусти, можат да се видат малку луѓе, а се полни со тела од мртви...

Македонија1 ден

Филипче: Мицкоски лаже за количината на тестови за коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски свесно ја лаже јавноста за количината на тестови за коронавирус, а со тоа предизвикува паника...

Свет1 ден

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време,...

Свет1 ден

Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус,...

Македонија2 дена

Починатиот пациент од Куманово за кој се чекаа резултати е позитивен на коронавирус

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби...

Свет2 дена

(Видео) САД го сменија капетанот на носачот на авиони кој молеше за помош поради ширењето на вирусот

Американската морнарица го смени капетанот на носачот на авиони „УСС Теодор Рузвелт“, откако медиумите го објавија неговиот апел до властите...

Свет2 дена

Најсмртоносен ден во Њујорк, за 24 часа починале 562 лица

Во Њујорк во последните 24 часа починале уште 562 луѓе од коронавирус, а ова стана најсмртоносниот ден во оваа сојузна...

Македонија2 дена

Двајца доктори од Скопје и Штип ќе ја организираат работата на Инфективното одделение во Куманово

Двајца доктори од Штип и Скопје ќе работат на Инфективното одделение во Куманово, откако 11 доктори заболеа од коронавирусот, посочи...

Македонија2 дена

Целосна забрана за движење во Куманово за време на викендот

Владата донесе одлука за забрана и посебен полициски час во Општина Куманово, односно целосна забрана за движење за време на...

Топ2 дена

Притвор за двајцата насилници што тепаа девојче во Штип

Судот определи притвор за тепачите што малтретираа девојче во Штип. Тие ќе останат во притвор осум дена додека Овинителството да...

Досие