Контакт

Свет

Кина рече НЕ – моќната велесила, конечно, се огласи за конфликтот во Украина

Објавено пред

Кина изрази надеж дека страните нема да ја затворат вратата за дијалог и дека ќе успеат да спречат понатамошна ескалација.

dobivaj vesti na viber

Кина внимателно ја следи целата ситуација во Украина и ги повикува сите страни да се воздржат од чекори што би можеле да доведат до ескалација на ситуацијата, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на земјата.

На прашањето дали официјален Пекинг ја смета специјалната операција како окупација, таа рече дека сето тоа е резултат на многу фактори.

Таа исто така изрази надеж дека страните нема да ја затворат вратата за дијалог и дека ќе успеат да спречат понатамошна ескалација.

Свет

(Видео) Напад во трговски центар во Копенхаген, убиени тројца и ранети неколку луѓе

Објавено пред

Тројца луѓе загинаа, а неколку се ранети во пукање што се случило синоќа во трговски центар во Копенхаген, соопшти данската полиција. Според информациите, уапсен е 22-годишен Данец.

dobivaj vesti na viber

Осомничениот бил фатен по голема полициска потрага во регионот Сјеланд, објави „Ројтерс“.

„ Ќе спроведеме детална истрага и голем број полицајци ќе бидат присутни во Копенхаген, се додека не можеме со сигурност да кажеме дека напаѓачот дејствувал сам, изјави главниот полициски инспектор Сорен Томасен.

Тој откри дека убиецот убил маж на возраст од четириесет години, како и двајца млади, маж и жена.

Томасен изјави дека се ранети уште неколку лица, а меѓу нив три лица се во критична состојба.

Доцна синоќа се обрати и премиерката на Данска, Мете Фредериксен.

„ Данска беше погодена од брутален напад. Загинаа неколку луѓе, а уште повеќе се ранети. Невини семејства пазареа или дојдоа на ручек. Деца, адолесценти и возрасни. Нашиот убав и традиционално многу безбеден град се смени за дел од секундата. Ги повикувам Данците да застанат заедно и да се поддржуваат во ова тешко време“, рече Фредериксен.

Прикажи повеќе...

Свет

Украина: Русите подготвуваат офанзива

Објавено пред

Генералштабот на вооружените сили на Украина утринава соопшти дека руските сили се консолидираат во Лисичанск и подготвуваат офанзива во правец на Славјанск.

dobivaj vesti na viber

Наведено е дека руските војници извршиле артилериска подготовка во правец на Краматорск и ја преминале реката Северски Донец, пренесува Униан.

Украинскиот Генералштаб додава дека во правец на Славјанск руските сили се обидуваат да воспостават контрола врз населбите Богородичное, Мазановка и Долина и дека борбите продолжуваат.

Прикажи повеќе...

Свет

Украина објави список со барања за продолжување на преговорите со Русија

Објавено пред

Советник на началникот на кабинетот на претседателот на Украина, Михаил Подољак, презентираше листа на барања за продолжување на преговорите со Русија.

dobivaj vesti na viber

И тоа откако портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека за да се постигне мир, Киев ќе мора да ги прифати руските барања, вклучувајќи го и признавањето на Крим како руска територија и отстапувањето на регионите Доњецк и Луганск.

Подољак синоќа на својот Твитер профил изјави дека овие услови се итен прекин на огнот, повлекување на руските војници од Украина, враќање на киднапираните граѓани, екстрадиција на воени злосторници, механизам за репарација и признавање на суверените права на Украина.

„ Руската страна добро ги знае нашите услови. Шефот на Песков не треба да се грижи: ќе дојде време кога ќе ги поправиме на хартија“, нагласи тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет16 минути

(Видео) Напад во трговски центар во Копенхаген, убиени тројца и ранети неколку луѓе

Тројца луѓе загинаа, а неколку се ранети во пукање што се случило синоќа во трговски центар во Копенхаген, соопшти данската...

Свет37 минути

Украина објави список со барања за продолжување на преговорите со Русија

Советник на началникот на кабинетот на претседателот на Украина, Михаил Подољак, презентираше листа на барања за продолжување на преговорите со...

Свет2 часа

Зеленски: Украинските војници се повлекоа од Лисичанск

Украинскиот претседател Володимир Зеленски доцна синоќа призна дека украинските сили се повлекле од Лисичанск во Донбас. Тој вети дека ќе...

Македонија12 часа

Дејвид Гир: Чисто е, одредницата за македонскиот јазик во преговарачката рамка е без дообјаснувања

Дејвид Гир – амбасадорот на Европската Унија во земјава со поддршка за Северна Македонија за побрзо отпочнување на пристапните преговори....

Македонија13 часа

(Видео) Протестот против францускиот предлог и денеска пред Владата

Пред Владата вечерва продолжи протестот под мотото „УЛТИМАТУМ – Не благодарам“. Учесниците се против прифаќањето на францускиот предлог за тргање...

Македонија14 часа

Димитров: Со францускиот предлог Албанија е слободна да си оди напред, а Северна Македонија е таа што е изолирана

Поранешниот министер за надворешни работи од СДСМ и еден од потписниците на Преспанскиот договор – Никола Димитров на Фејсбук детално...

Македонија16 часа

(Видео) Ковачевски: Сметам дека сите пратеници треба да го прифатат менувањето на Уставот

Премиерот Димитар Ковачевски за трите предлози на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не одговори конкретно дали ги отфрла, но посочи...

Македонија16 часа

(Видео) Мицкоски: Му понудив на Ковачевски да го отфрли предлогот, а јас да се повлечам од барање предвремени избори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски понудил три решенија за францускиот предлог. Тој не добил никаков одговор на барањата од премиерот...

Македонија18 часа

(Видео) Францускиот предлог прифатлив за Пендаровски

Шефот на државата, Стево Пендаровски кажа дека предлогот од Франција за него е прифатлив. Според него, тој е транзиционен и...

Политика18 часа

Османи до Димовски: Наше е сега дали ќе се одлучиме да го затвориме прашањето за јазикот во ЕУ, еднаш засекогаш

Не се отворените писма начин, но еве нека биде тоа почеток, напиша министерот за надворешни работи Бујар Османи на социјалните...

Македонија20 часа

ВМРО-Народна: Ако нешто е јасно во договорот тоа е дека македонскиот јазик е кристално чисто дефиниран

ВМРО-Народна партија ги разбира сите оние кои се против францускиот предлог и против напредокот на Македонија на европскиот пат, велат...

Македонија21 час

Илија Димовски до Османи: Замисли Бујар некој да те пристиска да потпишеш дека Ѓерг Кастриот е Србин

Членот и поранешен пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски со отворено писмо до министерот за надворешни работи Бујар Османи...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Народот кажа масовно НЕ на ултиматуми, денес повторно протест пред Влада

Вчера граѓаните масовно јасно и гласно кажаа НЕ БЛАГОДАРАМ на ултиматуми и диктати содржани во Предлогот кој Владата на Ковачевски...

Македонија1 ден

СДСМ: Пред нас е предлог со чист македонски јазик, Мицкоски само сака да и наштети на државата

Предлогот на француското претседателство е јавно објавен и граѓаните јасно можат да видат се, велат од СДСМ. Она што е...

Европа1 ден

Лукашенко до Западот: Ако се осмелите да не нападнете, одговорот ќе биде моментален

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, говорејќи пред Денот на независноста на Белорусија, изјавил дека им наредил на своите вооружени сили...

Македонија1 ден

Ковачевски на средба со Мицкоски за предлогот на француското претседателство

Во рамки на широката консултација која започна да се реализира веднаш по добивањето на европскиот предлог, премиерот Димитар Ковачевски, денеска...

Македонија1 ден

Седница на Советот за безбедност за францускиот предлог

Денеска како што е соопштено во Кабинетот на претседателот ќе се одржи седница на Советот за безбедност. На дневен ред...

Македонија1 ден

Асен Василев: „За македонското прашање си ја завршивме работата“

„Ние ја завршивме нашата работа за македонското прашање“, изјави во Бугарија Асен Василев, кандидатот за премиер од „Продолжуваме со промената“,...

Македонија2 дена

„Партизаните не преговараат со фашисти“, пред Владата се бараше „Не“ за францускиот предлог

Со пароли „Македонија“ „Фашисти“, „Уа“, „Не за ЕУ“, „У-а“, „Предавници“ граѓаните пред Владата бараа да се отфрли францускиот предлог. Тие...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Македонија се буди а оние кои сакаат со потпис да стават крај, ќе стават

“Овде нема партија, овде е само Македонија“, порача вечерва од митингот на ВМРО-ДПМНЕ лидерот на партијата Христијан Мицкоски. „Она кое...