Контакт

Свет

Кина се спротивстави на употребата на сила во Сирија

Објавено пред

Кинеската влада соопшти дека е против употреба на сила, откако САД, Велика Британија и Франција ја погодија Сирија и повикаа на враќање на меѓународното право.

„Ние постојано се спротивставуваме на употребата на оружје во меѓународните односи и повикуваме на почит, суверенитет, независност и територијален интегритет за секоја земја“, изјави кинескиот министер за надворешни работи Хуа Чунинг.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Хонгконшкиот медиумски магнат Џими Лаи уапсен според новиот кинески Закон за безбедност

Објавено пред

Полицијата во Хонг Конг го уапси медиумскиот магнат Џими Лаи и изврши рација во седиштето на неговата компанија применувајќи го новиот Закон за национална безбедност што Пекинг го наметна во градот по протестите минатата година, пренесува „Њујорк пост“.

„Џими Лаи е уапсен за дослух со странски сили“, напиша Марк Сајмон на Твитер.

Полицијата во Хонг Конг соопшти дека седум лица на возраст од 39 до 72 години биле уапсени под сомнение дека го прекршиле новиот Закон за безбедност, но во изјавата не се откриени имињата на уапсените.

Лаи (71) е сопственик на популарниот таблоид „Епл дејли“ и е отворена продемократска фигура во Хонг Конг што редовно го критикува диктаторското владеење на Кина.

Законот за безбедност стапи на сила на 30 јуни и се смета како средство за спречување на незадоволството откако минатата година Хонг Конг го потресоа антивладини протести. Сајмон рече дека полицијата извршила претрес во домот на Лаи и неговиот син и уапсила неколку други членови на медиумската групација Next Digital, основана од Лаи.

Next Digital раководи со таблоидот „Епл дејли“, што Лаи го основаше во 1995 година, пред Британија да ѝ го врати Хонг Конг на Кина. Како и Лаи, и „Епл дејли“ има силен продемократски став и честопати ги повикува своите читатели да учествуваат во продемократски протести.

Законот за безбедност ги забранува сецесионистичките, субверзивни и терористички акти, како и дослухот со странски сили во внатрешните работи на градот. Максималната казна за сериозните прекршители е доживотен затвор.

Минатиот месец, кинескиот радиодифузер ЦЦТВ рече дека продемократскиот активист Нејтан Лоу и петмина други се барани според законот иако сите избегале во странство. Лоу се пресели во Велика Британија во јули за да продолжи со меѓународниот активизам за Хонг Конг.

Прикажи повеќе...

Свет

„Парле“ ги охрабрува Евреите да го бојкотираат „Твитер“ поради отстранувањето на Давидовата ѕвезда

Објавено пред

Платформата за слободен говор на социјалните медиуми „Парле“ го охрабрува еврејскиот народ да го бојктира „Твитер“ откако гигантот од „Силиконската долина“ затвори некои сметки во јули поради објавување на Давидовата ѕвезда.

„Твитер“, наводно, затворил некои сметки откако корисниците објавиле слика на Давидовата ѕвезда, за која „Твитер“ тврди дека е прекршување на правилото со кое се забранува „слики на омраза“. „Твитер“ подоцна посочи дека сметките биле затворени по грешка и дека не ја смета Давидовата ѕвезда за „симбол или слика на омраза“.

„ Сакаме да разјасниме некои прашања во врска со „сликите на омраза“ на „Твитер“. Ние не ја сметаме Давидовата ѕвезда за „симбол или слика на омраза“. Веќе некое време гледаме дека симболот „жолта ѕвезда“ или „жолта значка“ го користат оние што сакаат да го таргетираат еврејскиот народ “, се вели во соопштението на „Твитер“.

„Парле“ сега ги охрабрува Евреите да се откажат од „Твитер“.

„ Напуштањето засекогаш на објавувачи со агенда, како „Твитер“, е најдоброто оружје што го имаме против нивната пристрасна цензура. Повторно им посакуваме топло добредојде на сите учесници во бојкотот на „Твекзит“ и ги повикуваме да го истражат „Парле“ “, рече технолошкиот инвеститор Џефри Верник, кој е стратешки партнер во „Парле“.

„Твитер“ се најде под жеток критички оган поради своето партизирано однесување. Гигантот за социјални медиуми неодамна ја блокираше сметката на „Брејтбарт њуз“ за објавување видео од прес-конференцијата на републиканецот Ралф Норман и лекарите од првите редови кои ги споделуваат своите ставови и мислења за коронавирусот.

„Твитер“ исто така го избриша лајв-стримот „Перископ“ на „Брејтбарт њуз од прес-конференцијата во Вашингтон минатиот месец. Платформата исто така избриша видеа од сметката на претседателот Доналд Трамп на само три месеци пред изборите.

Прикажи повеќе...

Свет

Кинески санкции за сенаторите Тед Круз и Марко Рубио како одмазда за политиката кон Хонг Конг

Објавено пред

Пекинг најави одмазднички санкции против САД, кои меѓу другите ќе бидат насочени кон републиканските сенатори Тед Круз и Марко Рубио, откако Вашингтон ги обелодени планираните санкции за Хонг Конг, пренесува РТ.

Кинеското Министерство за надворешни работи соопшти дека ограничувањата на 11 американски државјани ќе стапат на сила од денеска. Тие вклучуваат неколку функционери, како и шефови на политички и организации за човекови права.

Одмаздничките мерки следуваат по санкциите на САД против 11 службеници кои ги обвинува за потиснување на политичките слободи во Хонг Конг. Санкциите, во кои беа вклучени и главниот извршен директор на Хонг Конг, Кери Лам, и шефот на полицијата во градот, Крис Танг, беа осудени од владата на Хонг Конг како бесрамно и варварско мешање во нивните внатрешни работи, додавајќи дека нема да бидат заплашени од ваквите мерки.

Вашингтон отворено ги поддржуваше протестите против Пекинг во полуавтономниот град, кои почнаа минатата година и честопати завршуваа со вандализам и судири со полицијата.

Тензиите меѓу Пекинг и Вашингтон се зголемуваат. Минатата недела американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршна наредба со која за 45 дена ќе им се забрани на Американците да прават бизнис со кинески фирми ByteDance и Tencent, кои работат со ТикТок и ВиЧет.

Вашингтон тврди дека апликациите се користат за шпионирање на американските граѓани, тврдење што Кина одлучно го негира, додека ТикТок, наводно, се подготвува да поднесе тужба против одлуката.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

„Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван на кој му беше трансплантирано срце

Насмеан и полн со енергија, утрово Иван беше на контрола на Клиниката за државна кардиохирургија. Тој е првиот пациент во земјава...

Македонија15 минути

Состанокот за протоколите за училиштата ќе продолжи утре

Утре ќе продолжи состанокот на Комисијата за заразни болести со претставници на Министерството за образование и наука, на кој се...

Македонија2 часа

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојазични натписи на полициските униформи

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите, со кои полициските униформи ќе добијат...

Свет3 часа

(Видео) Насилни протести во Белорусија, полицијата уби најмалку еден човек

Најмалку еден човек е убиен, а десетици се повредени за време на антивладините протести во Белорусија. Како што пренесуваат светските...

Македонија3 часа

Министерот Адеми се излекува од коронавирусот

Министерот за образование, Арбер Адеми, соопшти дека се излекувал од Ковид-19. „Конечно заврши предизвикот со Ковид-19! По две негативни последователни...

Свет4 часа

Младите во светот со неодговорното однесување го шират коронавирусот

Здравствените власти што се борат со пандемијата на коронавирусот се соочени со нов проблем – однесувањето на младите, кои ги...

Регион5 часа

Пет лица загинаа во поплавите на грчкиот остров Евија, меѓу нив и бебе

Пет лица, меѓу кои и бебе, загинаа, а уште едно исчезна во неделата кога поројни дождови и поплави го погодија...

Македонија5 часа

Само во Пехчево нема ниту еден заразен од коронавирус

Пехчево е единствениот град во Македонија, во кој во моментот нема ниту еден активен случај со коронавирус. Според податоците, најмногу...

Свет16 часа

Европска комесарка: Вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на годинава

Европската комесарка за здравство, Стела Киријакидес, рече дека вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на оваа година....

Македонија16 часа

Директорката на санитарниот и здравствен инспекторат во самоизолација, имала контакт со заболено лице

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова – Бухова, ќе помине 14 дена во самоизолација затоа што имала...

Македонија17 часа

Македонија на второ место по стапката на смртност од Ковид-19 во регионот

Во регионот, најголема стапка на смртност од коронавирус е регистрирана во Словенија, а потоа следат Северна Македонија и Албанија, објави...

Регион20 часа

Синот на убиената новинарка на Малта: Мајка ми го истражуваше и Ѓукановиќ

Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“. Синот...

Македонија21 час

Четворица починати и 85 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа четири лица починаа од коронавирус, а потврдени се 85 нови случаи. Оздравеле 45 заболени, соопшти Министерството...

Свет21 час

(Видео) На Трамп не му се допадна прашање од новинар и ја напушти прес-конференцијата

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните,...

Регион24 часа

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија1 ден

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет1 ден

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Македонија1 ден

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на...

Свет1 ден

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Свет1 ден

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија....

Досие