Контакт

Свет

Кинеската војска ги предупреди жителите на Хонгконг за долготрајните протести

Објавено пред

Командантот на кинеската армија во Хонгконг по првпат ги коментираше протестите во оваа поранешна британска колонија која денес има статус на кинески специјален административен регион.

dobivaj vesti na viber

Командатот предупреди дека немирите сериозно ги загрозуваат животот и безбедноста на луѓето и не треба да се толерираат, објави британски „Гардијан“.

Тoj исто така порача дека кинескиот гарнизон е одлучен да ги заштити националниот суверенитет, безбедност, стабилност и просперитет на Хонгконг.

Властите во Хонконг во текот на неделава покренаа обвиненија за 42 демонстранти, кои беа ослободени со кауција.

Протестите во Хонгконг кои се одвиваат осум последователни недели беа предизвикани од предлогот на тамошните власти за екстрадиција на осомничени сторители во Кина.

Иако лидерката на Хонгконг, Кери Лам, призна дека работата на владата на законот за екстрадиција е комплетен неуспех, целиот случај предизвика голема политичка криза, а протестите прераснаа во демонстрација на општо незадоволство.

Свет

Токио сака мировен договор со Москва

Објавено пред

Јапонската влада ќе продолжи да води политика за решавање на територијалното прашање и склучување мировен договор со Русија и покрај влошувањето на односите меѓу двете земји поради ситуацијата во Украина, изјави јапонскиот премиер Фумио Кишида во Долниот дом на парламентот.

dobivaj vesti na viber

– Јапонско-руските односи се во тешка ситуација поради ситуацијата во Украина, но нашата земја ќе се држи до политиката на решавање на територијалното прашање и склучување на мировен договор – рече Кишида, а пренесе ТАСС.

Москва и Токио од средината на минатиот век разговараат за мировен договор заснован на резултатите од Втората светска војна, а точката на запирање е суверенитетот над јужниот дел на Курилските острови.

По војната, архипелагот беше преземен од Советскиот Сојуз, но Јапонија сè уште го оспорува суверенитетот на Москва над трите острови и група помали ненаселени острови.

Руското Министерство за надворешни работи постојано нагласува дека суверенитетот на Русија над овие острови има солидна меѓународна основа и е неоспорен.

Прикажи повеќе...

Свет

Објавени договорите за влез на четирите нови региони во Русија

Објавено пред

Границите на регионите ДНР, ЛНР, Керсон и Запорожје, поврзани со територијата на странски земји, се државни граници на Русија, според договорите за прием на четири региони во Русија и формирање на нови ентитети.

dobivaj vesti na viber

На 30 септември документите беа потпишани во Кремљ од рускиот претседател Владимир Путин и лидерите од регионот.

Во договорите меѓу другото стои:

– До 1 јануари 2026 година во сите четири нови субјекти ќе важи преоден рок за решавање на прашањето за воената обврска и служењето на воениот рок.
– Исто така, дотогаш треба да се решат прашањата за интеграција на новите региони во економскиот, финансискиот, кредитниот и правниот систем на Русија, како и во системот на владините тела.
– Руското законодавство и другите нормативни правни акти влегуваат во сила во новите региони од денот на нивниот прием во Русија.
– Нормативните правни акти на регионите Керсон и Запорожје не се применуваат доколку се во спротивност со Уставот на Русија.
– Во исто време, нормативните правни акти на ДНР и ЛНР важат до крајот на преодниот период или усвојувањето на соодветниот правен акт на Русија.
– Владите на ДНР и ЛНР ќе продолжат со својата работа до формирање на нови администрации на вршители на должност шефови на републиките.
– Владите на регионите Керсон и Запорожје треба да формираат управи на вршители на должност гувернери во согласност со руските закони.
Договорите привремено се применуваат од датумот на потпишување, а влегуваат во сила од датумот на ратификација.

Се очекува денеска да се одржи седница на Државната дума за да се ратификува договорот, додека разгледувањето на договорот во Советот на Федерацијата е закажано за утре.

„Договор меѓу Русија и Запорожската област за прием на Запорожје во Русија и формирање на нов ентитет во Русија од 30 септември 2022 година“, „Договор меѓу Русија и ЛНР за прием на ЛНР во Русија и формирање на нов ентитет во Русија од 30 септември 2022 година“, „Договор меѓу Русија и Керсонската област за прием на Керсонската област во Русија и формирање на нов ентитет во Русија од 30 септември 2022 година“, „Договор меѓу Русија и DNR за прием на DNR во Русија и формирање на нов ентитет во Русија од 30 септември 2022 година“ беа објавени на официјалниот портал за правни информации,пренесе Информер.рс.

Прикажи повеќе...

Свет

Зеленски: Киднапирањето на директорот на Запорожје е акт на тероризам

Објавено пред

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, синоќа изјави дека киднапирањето на главниот директор на нуклеарната централа Запорожје во Украина е чин на руски терор.

dobivaj vesti na viber

„ Ова е уште еден пример за јасен акт на руски терор, за кој терористичката држава мора да сноси се поголема казна“, рече Зеленски во ноќното обраќање.

Руска патрола го уапси Игор Мурашов во петокот, соопшти во саботата државната компанија задолжена за централата, а Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека Русија го потврдила потегот.

Шефот на МААЕ повика на ослободување на Мурашов, велејќи дека неговото притворање претставува безбедносна закана.

„ Генералниот директор на МААЕ, Рафаел Гроси, изрази надеж дека Мурашов безбедно и брзо ќе се врати кај семејството, како и да може да ги продолжи своите важни функции во фабриката“, објави агенцијата на Твитер.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија33 минути

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет1 час

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...

Македонија1 час

Без струја утрово во скопски Карпош, граѓаните во страв дека рестрикциите се почнати

Жители на Карпош 1, 2, 3 и 4 утрово пријавуваат дека останале без струја. Речиси еден час траел прекинот, а...

Свет3 часа

Бројот на загинати од ураганот Ијан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Иан во САД се искачи на повеќе од 80, бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет3 часа

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет3 часа

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност откако половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа3 часа

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора да дејствуваме самите, и затоа Австрија прави се за да се...

Свет3 часа

Поранешниот шеф на ЦИА Дејвид Петреус испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опрема во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет4 часа

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостаток на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити, откако болеста ненадејно се врати поради недостаток на гориво и чиста вода...

Регион13 часа

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија. Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на...

Топ14 часа

Девет земји меѓу кои и Македонија го поддржаа членството на Украина во НАТО, Зеленски им се заблагодари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска на Твитер објави дека девет земји од Централна и Источна Европа го поддржуваат членството на...

Свет18 часа

НАТО: Украинците го ослободија Лиман благодарение на храброста, но и на американското оружје

Украинското ослободување на градот Лиман докажува дека украинската армија напредува и може да ги потисне руските сили, изјави денеска за...

Македонија20 часа

ЛДП го предлага Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница ја разгледа оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, и го прифати...

Македонија23 часа

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...

Македонија24 часа

Лефков: Аферата „Броило“ покажува како Ковачевски и неговиот кум свртеле 26 милиони евра

Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски вртат милионски суми во енергетскиот бизнис, и тоа додека Македонија е...

Македонија1 ден

Пендаровски и уште осум претседатели на членки на НАТО: „Русија веднаш да се повлече од окупираните територии“

Претседатели на дел од земјите-членки на НАТО од централна и источна Европа, меѓу кои и Стево Пендаровски, во заедничка изјава...

Регион1 ден

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со мала надеж дека ќе се појави стабилна...

Свет1 ден

САД за украинското заземање на Лиман: Сега ќе им биде потешко на Русите

Американскиот секретар за одбрана го поздрави украинското заземање на Лиман, клучното руско упориште во источна Украина. „Многу сме охрабрени од...

Македонија2 дена

Фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија, по денешните состаноци...

Свет2 дена

Русија објави дека ја повлекла војската од Лиман

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека ги повлекла руските војници од стратешкиот град Лиман во источна Украина. Како што...