Контакт

Свет

Книгата на Сноуден стана најпродавана во светот

Објавено пред

Бившиот припадник на ЦИА и на Агенције за национална безбедност (НСА) на САД, Едвард Сноуден, откри како американските власти помогнале неговите мемоари да станат најпродаваната книга на светот, пренесува „Спутник“.

„Неколку часа откако владата на САД поведе постапка за прекинување на публикацијата на моите нови мемоари Permanent record („Досие“), книга што американската влада не сака да стигне до читателите, таа стана најпродавана на светот, напиша Сноуден на „Твитер“.

Тој нагласи дека неговата книга може да се купи секаде каде што се продаваат добри книги.

Министерството за правда на САД претходно поднесе тужба против Сноуден поради објавувањето на мемоарите зашто сметаат дека Сноуден на тој начин ги прекршил обврските за неоткривање информации.

Во тужбата се наведува дека Сноуден ја објавил книгата без консултација со ЦИА и со НСА, а го товарат и дека имал јавни настапи на теми поврзани со разузнавачките активности и дека немал право на тоа.

Министерството за правда на САД додава дека тужбата на ниеден начин не се однесува на неговата книга, но посочија дека ќе бараат да се заплени целата заработка од нејзината продажба. Во врска со тоа тужба е поднесена и против издавачката куќа што ја објавила книгата за да ја сречат да му ја исплати заработувачката на Сноуден додека ова прашање не биде решено.

 

 

 

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Столтенберг: ЕУ не е во состојба да ја брани Европа, затоа тука е НАТО

Објавено пред

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг предупреди дека ЕУ не може сама, без НАТО, да ја одбрани Европа.

Тој тоа го рече по повод понудата на францускиот претседател Емануел Макрон на Полска да учествува во францускиот антинуклеарен чадор во зајакнатата европска одбрана.

„Напорите на ЕУ да ја зајакне одбраната секогаш се добродојдени. Тоа е прекрасно да ги преземаат бидејќи тоа исто така го јакне и НАТО. Франција има нуклеарно оружје, но главниот гарант за безбедноста на европските сојузници се средствата за заплашување кои ги применува НАТО и во кои се поврзуваат можностите на САД и Европа“ рекол првиот човек на НАТО во интервју за полската приватна телевизија „Полсат“.

Столтенберг нагласил дека 80 отсто од сите воени трошоци ги плаќаат членките на НАТО кои не се во Европа. „Тоа значи дека ЕУ не е во состојба да ја одбрани Европа и дека НАТО е герант за безбедноста за европските сојузници“ објасни Столтенберг.

Прикажи повеќе...

Свет

Цукерберг повика на построга регулација на штетните содржини на интернет

Објавено пред

Сопсвтеникот на Фејсбук, Марк Цукерберг повика на поголема регулација на штетната содржина на Интернет, нагласувајќи дека не е на компаниите, како неговата, да одлучуваат што се смета за легитимен слободен говор.

Цукерберг исто така предупреди дека прекумерната контрола ризикува да го задуши индивидуалното изразување, посочувајќи ја Кина како пример. Тој зборуваше на Минхенската конференција за безбедност во Германија.

Основачот на Фејсбук ги повика владите да излезат со нов регулаторен систем за социјални медиуми, посочувајќи дека тој треба да биде мешавина од постојните правила за телекомуникациите и медиумските компании.

„Во отсуство на таков вид регулатива ние ќе продолжиме да даваме се од себе. Јас навистина размислувам на многу од овие прашања што се обидуваат да ги балансираат различните социјални еднаквости, не станува збор само за излегување со вистинскиот одговор, туку станува збор за излегување со одговор за кој општеството смета дека е легитимно“ рече тој.

Цукерберг исто така призна дека Фејсбук бил бавен за да го препознае развојот на координирани мрежни „информативни кампањи“ од државни актери како Русија. Тој додаде дека злобните актери исто така стануваат подобри во покривањето на нивните патеки со маскирање на ИП-адресите на корисниците.

Гигантите на социјалните медиуми како Фејсбук се под зголемен притисок да престанат да шират лажни информации. Особено Фејсбук е критикуван за неговата политика на политичко рекламирање.

Прикажи повеќе...

Свет

Момчето на Каролин Флек: Моето срце е скршено, имавме нешто посебно

Објавено пред

Момчето на Каролин Флек изјави дека тие имале нешто посебно, оддавајќи и` последна почит на поранешната водителка на „Лав Ајланд“, која синоќа беше најдена мртва во нејзиниот дом во Лондон.

Во емотивна порака на Инстаграм, Луис Бартон напиша: „Моето срце е скршено“.

Тој постави заедничка фотографија, на која напиша дека „тој ќе биде нејзиниот глас“ и дека секоја ден ќе се обидува да ја направи горда.

Адвокатот на семејството соопшти дека Флек си го одзела животот.

Нејзината менаџерска компанија соопшти дека 40-годишната Флек била под силен притисок откако била обвинета за напад на Бартон, обвинение кое таа го негирала.

Таа требаше да следниот месец да се појави пред суд токму за нападот врз своето момче.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Изгласани законите за Совет на јавни обвинители и за одбрана без присуство на ВМРО-ДПМНЕ

Собранието ги донесе и другите два закони предвидени за денешната седница. Законот за Совет на јавни обвинители беше донесен со...

Македонија24 минути

Мицевски: Го повикуваме Пендаровски да не го потпишува законот за ЈО донесен на нелегален начин

Слугите на Зоран Заев денеска се надминаа себеси. Законот за амнесија на криминалите на Заев не помина. Го донесоа на...

Македонија2 часа

Изгласан законот за јавно обвинителство

Собранието го донесе законот за јавно обвинителство со 80 гласови за и 6 против. На гласањето беа присутни 116 пратеници....

Топ3 часа

Тројца повредени во судир на три возила на патот Струмица-Ново Село

На магистралниот пат Струмица – Ново Село, кај „Робовска крстосница“, вчера се случила сообраќајна незгода помеѓу три возила – „тојота...

Свет3 часа

Цукерберг повика на построга регулација на штетните содржини на интернет

Сопсвтеникот на Фејсбук, Марк Цукерберг повика на поголема регулација на штетната содржина на Интернет, нагласувајќи дека не е на компаниите,...

Свет4 часа

Бројот на заразени надмина 68.000, 70 нови случаи на крузерот во Јапонија

Бројот на заболени од коронавирусот на крузерот во Јапонија, од вчера порасна за 70. Министерот за здравство на Кина, Кацунобу...

Македонија5 часа

Владата ги поништи распоредувањата во МВР од министерот Чулев

На деветтата седница на техничката влада, што се одржа доцна синоќа, Владата донесе неколку одлуки, меѓу кои и за поништување...

Свет5 часа

Водителката која го истепа својот дечко пронајдена мртва

Каролин Флек, поранешната водителка на британското риалити шоу „Лав Ајланд“, е пронајдена мртва во нејзиниот стан во Лондон. Таа имаше...

Македонија5 часа

Пратениците ќе гласаат за законот за ЈО, одбрана и Совет на јавни обвинители

Пратениците денеска треба да гласаат за законот за јавно обвинителство, законот за одбрана и за законот за Советот на јавни...

Свет19 часа

(Видео) Итно евакуирани патници од авион на аеродромот во Дизелдорф

Патниците од авион на компанијата „Пегасус“, Боинг 737-800, попладнево итно беа евакуирани откако авионот слета на аеродромот во Дизелдорф. Патниците...

Македонија1 ден

Двајца македонски државјани позитивни на коронавирусот

Министерството за здравство има информација за двајца македонски државјани коишто се позитивни на коронавирус. Станува збор за еден член на...

Македонија1 ден

Макрон ја отвора вратата на ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ако извештајот на Европската комисија за Северна Македонија и Албанија во март е позитивен,...

Македонија1 ден

Изгласани измените на изборниот законик – Дебар и Маврово-Ростуше се преместуваат во петтата изборна единица

Утринава пратениците во Собранието го изгласаа предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик, со што Дебар и Маврово-Ростуше од шестата...

Топ1 ден

Две лица убиени во грабеж на казино во Скопје

Утрово околу 5 часот дошло до пукање во казино на улицата „Јадранска магистрала“ во Скопје пришто убиени се две лица....

Свет1 ден

Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

Во Кина досега 1.523 лица починале од коронавирусот, а заразени се 66.492 лица, изјави официјалниот претставник на Националната здравствена комисија...

Македонија1 ден

Разрешена министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи

Собранието со 62 гласа „за“ и 26 „против“ го прифати предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на техничката...

Македонија2 дена

Џафери: Ќе бидеме во постојано заседание до распуштање на Собранието

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, даде пауза од еден час по што собраниската дискусија по предлот-законот за ЈО ќе продолжи....

Свет2 дена

Во пожар во сиропиталиште на Хаитите загинаа 13 деца

Тринаесет деца загинаа во пожар во сиропиталиште во близина на главниот град на Хаитите, Порт-о-Пренс, соопштија вработени за грижа на...

Свет2 дена

Штајнмајер ги обвини САД, Кина и Русија за небезбедноста во светот

Германскиот претседател, Франк Валтер Штајнмајер, порача дека меѓународната политика влегува во мрачна доба за што се одговорни светските сили САД,...

Интервју/Дебата2 дена

(ВИДЕО) Тимоние: Влезот во ЕУ многу зависи од кредибилитетот на вашето судство

Францускиот амбасадор во земјава, Кристиан Тимоние, во екот на политичките препукувања на законот за Јавно обвинителство, во интервју за „Макфакс“...

Досие