Контакт

Свет

Коронавирусот се појави на пазар во Пекинг, во карантин се 11 градски окрузи

Објавено пред

Неколку десетици жители на Пекинг се позитивни на коронавирусот, што потврдува појава на ново жариште на инфекцијата во кинеската престолнина, поради што итно е воведен карантин во 11 градски окрузи.

dobivaj vesti na viber

Новите случаи на инфекција предизвикаа стравувања од повторно појавување на епидемијата во Кина, од каде што минатата година започна ширењето на Ковид-19, поточно од градот Вухан, но властите тогаш успеаја да ја стават болеста под контрола со воведување на строг карантин.

Мерките постепено се укинуваа како што бројот на заразените се намалуваше, а повеќето од новозаразените изминативе месеци беа граѓани кои се враќаа во Кина од странство.

Кина официјално регистрираше 4.634 смртни случаи од Ковид-19, додека во светски рамки како последица на вирусот досега починаа 422.000 луѓе.

Пазарот Ксинфади, во округот Фенгтаи во јужен Пекинг, е затворен затоа што се поврзува со повеќето нови случаи на инфекција.

Седум случаи на инфекција се потврдени во близина на пазарот, на кој се продава месо, риба и зеленчук, од кои шест се денеска, соопштија кинеските власти.

Уште 45 случаи, асимптоматски, биле потврдени по тестовите спроведени во петокот на скоро 2.000 работници на пазарот, изјави официјалниот претставник на градската здравствена управа, Панг Ксингуо.

Првиот случај на Ковид-19 во Пекинг беше пријавен во четвртокот по пауза од два месеца. Станува збор за личност која била на тој пазар минатата недела и не го напуштала градот во последно време.

Меѓу шесте нови случаи пријавени денеска има тројца работници од пазарот, лице кое било таму на пазарење и тројца вработени во центар за истражување за месо, на седум километри од пазарот. Еден од нив бил на пазарот минатата недела.

Властите го затворија пазарот, како и пазарот за морска храна кој го посетило едно од заразените лица за да извршат дезинфекција и да соберат примероци за анализа.

Стотици полицајци се распоредени во близина на пазарите.

Регион

Запленет автомобилот на мајката на момчето убиец од Србија

Објавено пред

Извршителите во вторникот го заплениле автомобилот на Милјана Кецмановиќ, мајката на момчето кое минатата година изврши масовно убиство во ОУ „Владислав Рибникар“, за да ги намират судските трошоци во постапката за привремена мерка со која ѝ се забранува располагање со имотот.

dobivaj vesti na viber

Информацијата ја потврди Марина Ивеља, застапничката на семејството Кецмановиќ во сите правни постапки против нив во случајот „Рибникар“, пишува „Н1“.

Адвокатот Огњен Божовиќ за „Танјуг“ изјави дека Вишиот суд во Белград ги определил трошоците за постапката на привремена мерка и донел решение по неа, а бидејќи Милјана Кецмановиќ не ги платила тие трошоци, извршителите во постапката за наплата ѝ го одзеле автомобилот.

На граѓанската постапка по тужбата на 27 члена на семејството на убиените ѝ претходеше постапката за определување мерка за обезбедување на идното парично побарување, а на Кецмановиќ им беше забрането отуѓување и оптоварување недвижен имот, меѓу кои и автомобил.

Со тоа решение таа се обврзува солидарно да им плати трошоци од речиси 1,4 милион динари, а со оглед на тоа што не ги намирила тие трошоци, автомобилот ѝ бил одземен.

Против родителите на момчето се водат пет граѓански постапки по тужби од членови на семејствата на загинатите и ранетите и за надомест на нематеријална штета.

Против нив се водат и кривични постапки, кои со судска одлука се затворени за јавноста за заштита на малолетни жртви.

Прикажи повеќе...

Свет

Светот во неделата ја достигна највисоката температура досега забележана

Објавено пред

Светот ја достигна највисоката температура досега забележана во неделата, 21 јули, според прелиминарните податоци од „Коперник“, програма на Европската Унија за набљудување на Земјата.

dobivaj vesti na viber

Просечната температура на површината во неделата достигна 17,09 степени, што е малку повисоко од претходниот рекорд забележан во јули минатата година – 17,08 степени.

Во текот на изминатата недела топлотни бранови ги зафатија САД, Европа и Русија, пренесува „Ројтерс“. „Коперник“ потврди за новинската агенција дека се чини оти е соборен минатогодишниот рекорд. Податоците се собираат од 1940 година.

Минатата година Земјата имаше четири рекордни дена по ред, од 3 до 6 јули. Климатските промени, поттикнати првенствено од согорувањето на фосилните горива, доведоа до екстремни горештини на северната хемисфера, пишува „Ројтерс“.

Од јуни 2023 година, секој месец, 13 од нив по ред, планетата бележи рекордно топли месеци во споредба со истите периоди од претходната година, објави „Коперник“. Некои научници веруваат дека 2024 ќе ја надмине 2023 година како најтопла откако се забележани рекордите. Климатските промени и крајот на метеоролошкиот феномен Ел Нино во април годинава дополнително ги зголемија температурите.

Прикажи повеќе...

Свет

Колумбија ги забрани борбите со бикови: „Арената да биде место за култура и спорт, а не за смрт“

Објавено пред

Колумбискиот претседател Густаво Петро потпиша закон со кој се забранува борење со бикови во таа јужноамериканска земја.

dobivaj vesti na viber

„Не можеме да му кажеме на светот дека убивањето живи и чувствителни суштества за забава е култура“, рече Петро вчера на церемонијата, на која присуствуваа стотици активисти за правата на животните на патеката за бикови во Богота.

Тој додаде дека уништувањето на природата би значело крај на човештвото.

„Природата има права кои се независни од нас и овие права мора да се почитуваат“, рече тој. Арената за борба со бикови ќе стане сцена за култура, спорт и живот, а не за смрт“, рече претседателот. Земјата сега има три години да ги претвори арените во центри на културата и уметноста.

Матадорите, работниците што заработуваа од борби со бикови, ќе треба да се преквалификуваат, рече Петро. Законот наречен No más olé, што значи – нема повеќе оле – навивање што се користи за време на борбите со бикови, Конгресот го усвои со историска одлука на крајот на мај.

Борбите со бикови се традиција во Колумбија уште од шпанскиот колонијален период. Активистите за права на животните постојано протестираа против нив во последните години. Колумбија беше една од осумте земји што ги дозволија борбите со бикови како легална активност, заедно со Шпанија, Португалија, Франција, Еквадор, Мексико, Перу и Венецуела.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) „Немојте да го разочарате народот“ – Мицкоски за заменик-министрите вели дека се нови лица во политиката, кои може да донесат идеи и енергија

Наследивме опљачкана држава, но ќе победиме и ќе донесеме подобри денови за граѓаните, истакна премиерот Христијан Мицкоски, еден месец по...

Свет3 часа

„Те следам, малечка“: првата порака на Бајден до Камала Харис по повлекувањето од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на Камала Харис преку конференциски повик за време на нејзиниот состанок со персоналот...

Топ4 часа

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки...

Македонија4 часа

(Видео) Кузеска: Панче Тошковски и Игор Јанушев имаат станови во поклонетиот имот на Јанушев

Скандалот со подарокот од 325.000 евра за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев добива нови димензии, истакна на денешната прес-конференција...

Македонија4 часа

Од Скопје до Софија ќе се стигнува за два и пол часа, до Нова година готов експресниот пат Ранковце – Крива Паланка

Експресниот пат Ранковце – Крива Паланка, место наесен, како што најави претходната влада, ќе биде готов до Нова година. Денес,...

Македонија5 часа

Состојбата со издавање лични документи се стабилизира, управните служби ќе нудат брзи и квалитетни услуги, вели Тошковски

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, денеска, беше во посета на Одделот за граѓански работи, каде што одржа работен состанок...

Топ6 часа

Запленети возила, цигари, облека: Царинската управа спречи обиди за шверцување разна стока

Во текот на минатата седмица царинските службеници спречија повеќе обиди за шверцување разна стока, при што привремено се задржани цигари,...

Свет7 часа

Осуммина повредени од удар на гром, три деца се во животна опасност во Германија

Осум лица се повредени во удар на гром за време на силното невреме што вчера го погоди Делменхорст во Долна...

Македонија8 часа

Собранието ќе избира заменик-министри; „Влен“: Нашите кандидати се без дамка на корупција

Собранието, денеска, ќе ја одржи 11. седница, на која треба да бидат изгласани заменик-министрите во Владата за комплетирање на владиниот...

Македонија8 часа

(Видео) Активни пожарите на Серта и Огражден: гори во Кумановско, Велешко, Штипско, Битолско, Охридско

Регионалниот ЦУК Куманово, известува дека околу 12:00 часот започнат е пожар во атар на с.Алгуња, Маало Голиновци. Со пожарот е...

Македонија24 часа

Таравари нема да се слика со акцелераторот во „8 Септември“ пред да се пушти во употреба, како што правеа Филипче и Сали

Најмалку шест месеци ќе требаат за да биде ставен во употреба акцелераторот во ГОБ „8 Септември“  за зрачна терапија на...

Македонија1 ден

Најголема плата во Владата зема Мицкоски – 2.280 евра, а најмалата министерска плата е 1.880 евра, објавени платите на премиерот и министрите

Владата ги објави платите на претседателот на Владата и на министрите. Највисока нето-плата зема претседателот на Владата, Христијан Мицкоски –...

Македонија1 ден

Таравари: Вработувања во здравството ќе има, но покачување плати, да бидам искрен, тешко до крајот на годинава

Министерот за здравство, Арбен Таравари, ќе преговара со синдикатите за нивните барања за нови колективни договори во здравството, но она...

Македонија1 ден

Пандов: Затвореници влегуваат и излегуваат кога сакаат, седум години не е направена контрола

По моето назначување на функцијата, од повеќе страни дојдоа до мене информации дека во затворот „Скопје“ секојдневно отсуствуваат поголем број...

Македонија1 ден

Лоши хигиенски услови во кујните, храна со поминат рок: уништени 8,7 тони небезбедна храна по спроведените вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и во Преспа

Инспекциски тимови на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) минатата недела (од 16 до 19 јули) спровеле вонредни заселени контроли...

Свет1 ден

„Тајм“ објави нова насловна по повлекувањето на Бајден, ѝ ја посвети на Камала

Магазинот „Тајм“ објави нова насловна страница по повлекувањето н Џо Бајден од трката за претседател на САД. Се чини дека...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и функционерите на СДСМ се шетаа со хеликоптерот, а резултат од патувањата беше блокада на Македонија на сите полиња

Додека СДСМ беше на власт, а Зоран Заев премиер тој низ Македонија се возеше со хеликоптер. Истото го правеше и...

Свет1 ден

Зеленски: Ние сме му благодарни на Бајден и ја почитуваме неговата тешка, но силна одлука

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина ја почитува тешката, но силна одлука на американскиот претседател Џозеф Бајден да...

Македонија1 ден

СДСМ: Скапи билети и бизнис-класи, Мицкоски и министрите душмански ги трошат народните пари

Според СДСМ, скандалот со луксузните патувања на Мицкоски и неговите министри, со бизнис класи и карти од речиси 20.000 евра...

Македонија1 ден

(Видео) Седум сѐ уште активни пожари во државата, во последното деноноќие имало 29, информира ЦУК

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 29 пожари во последното деноноќие, од коишто 7 се се...