Контакт

Свет

Коронавирусот се рашири во 30 земји во светот

Објавено пред

Досега 30 земји воведоа итни мерки или зголемени мерки на претпазливост за коронавируси, при што првите случаи се пријавени во Латинска Америка, Бразил, додека во Алжир еден италијански државјанин е ставен во изолација, пренесуваат агенциите.

dobivaj vesti na viber

Досега 11 лица починале на северот на Италија како резултат на инфекција со коронавирус, повеќе од 300 се заразени и воведени се карантински мерки во 10 градови.Во девет италијански региони, заразени се вкупно 325 лица, а најголем број има во Ломбардија – 240 заразени и девет мртви, објави Анса.

По ширењето на вирусот во Италија, Хрватска, Австрија и Швајцарија, и од Бразил стигнале известувања до Светската здравствена организација за првите случаи на коронавирусот.
Бразилското Министерство за здравство објави дека жител на Сао Паоло, кој неодамна пристигнал од Ломбардија, Италија, биле подложен на тестирање и резултатот е позитивен.

Првиот случај на коронавирус е пријавен и во Алжир, а се претпоставува дека пренесувањето на болеста дошло од Италија.Во Алжир, еден Италијанец којшто пристигнал во земјата на 17 февруари е изолиран, а Ројтерс јавува дека здравствените власти наредиле да се преземат сите мерки на претпазливост.До денес, во Северна Америка се пријавени 63 случаи на коронавирус.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Патниците наскоро ќе можат да ги користат сите опции на своите телефони во авионите

Објавено пред

Патниците во авионите во ЕУ наскоро ќе можат да користат мобилни телефони за време на летот без да го вклучат „режимот на летање“, јавува Би-Би-Си.

dobivaj vesti na viber

Европската комисија одлучи дека авиокомпаниите ќе можат да обезбедуваат услуги за „5Г“ технологија во авионите.

Ова би можело да значи дека од патниците повеќе нема да се бара да го менуваат режимот на работа на телефонот, иако сè уште не е јасно како ќе се спроведе одлуката.

Крајниот рок за членките на ЕУ да обезбедат опсег на фреквенција „5Г“ за авионите е 30 јуни 2023 година.

Новата одлука значи и дека патниците ќе можат да остваруваат повици за време на летот, како и да користат апликации за емитување музика и видеа.

Европскиот комесар за внатрешен пазар Тиери Бретон рече дека новиот план „ќе овозможи иновативни услуги за луѓето“ и ќе им помогне на европските компании да растат.

„Небото повеќе не е граница кога се во прашање можностите што ги нуди брзата конекција на голем капацитет“, рече Бретон.

Прикажи повеќе...

Свет

Принцот Вилијам се сретна со Бајден

Објавено пред

Принцот Вилијам го поздрави американскиот претседател Џозеф Бајден на брегот во Бостон како дел од повеќедневната посета на членовите на британското кралско семејство на САД.

dobivaj vesti na viber

Патувањето во САД за да се истакнат напорите за справување со глобалните еколошки предизвици што започна во средата е прво патување на Вилијам и неговата сопруга Кејт во странство како принц и принцеза од Велс по смртта на кралицата Елизабета во септември, објави „Ројтерс“.

Вилијам и Бајден направија кратка прошетка пред закажаната средба во библиотеката Џон Ф. Кенеди. Двајцата се очекува да разговараат, меѓу другото, за заедничките климатски цели и да се даде приоритет на проблемите со менталното здравје, изјави портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер за новинарите пред средбата.

Прикажи повеќе...

Свет

Објавени нови сателитски снимки од Мариупол, Русите изградиле воен комплекс

Објавено пред

Најновите сателитски снимки покажуваат зголемен број гробници на главните гробишта во Мариупол, украински град тешко погоден од војната меѓу Русија и Украина. Пристанишниот град е под руска окупација од мај, а претходно трпеше постојано бомбардирање од московските сили.

dobivaj vesti na viber

Maxar Technologies објави нови сателитски фотографии на кои се прикажани гробиштата Старокримск на 29 март, а потоа и на 30 ноември. Разликата е очигледна.

Други снимки покажуваат дека десетици високи станбени згради уништени или сериозно оштетени за време на опсадата на Мариупол сега се уриваат. Во близина на неколку трговски центри се забележани големи залихи на градежен материјал. Сепак, илјадници домови, станови, згради и инфраструктура сè уште се во лоша состојба.

На снимката се гледаат и градежни работи, како и новоизградениот руски воен комплекс во северниот центар на градот. На врвот на покривот може да се види слоганот на руската армија, како и нацртана ѕвезда.

Околу театарот во Мариупол е поставена заштитна ограда. Театарот, беше местото на руски воздушен напад во кој загинаа украински цивили кои се криеја внатре.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

Патниците наскоро ќе можат да ги користат сите опции на своите телефони во авионите

Патниците во авионите во ЕУ наскоро ќе можат да користат мобилни телефони за време на летот без да го вклучат...

Економија11 минути

Објавена листата на најскапите градови во светот

Њујорк и Сингапур се рангирани како најскапи градови во светот, според годишното истражување на глобалните трошоци за живот на Economist...

Македонија37 минути

Османи одржа предавање на колеџ во Варшава: „Нема место за агресија во Европа во 21. век“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа предавање на Колеџот на Европа во кампусот Натолин во Варшава, следствено по учеството...

Свет58 минути

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Белата куќа ја појасни изјавата што американскиот претседател Џо Бајден ја даде претходно, истакнувајќи дека американскиот претседател во моментов не...

Свет1 час

Британскиот министер: Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на армијата

Рускиот претседател, Владимир Путин, би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да почне со нова...

Свет1 час

Зеленски тврди дека од руско заробеништво се ослободени повеќе од 1.000 украински војници

Повеќе од илјада Украинци беа ослободени од руско заробеништво за време на војната, рече Володимир Зеленски. Украинскиот претседател изјави дека...

Економија11 часа

ЕУ постигна договор за руската нафта

Членките на Европската унија се согласија да ја ограничат цената на руската нафта на 60 долари за барел, во согласност...

Свет12 часа

(Видео) Еруптираше најголемиот активен вулкан во светот, лавата се поблиску до градот

Лава тече од вулканот Мауна Лоа на Хаваите, кој е најголемиот активен вулкан во светот и чија ерупција започна на...

Свет14 часа

Сноуден се заколна на верност на Русија и доби руски пасош

Едвард Сноуден доби руски пасош откако се заколна на верност на земјата која го штити од американските власти од 2013...

Свет14 часа

Британија стравува од бактерија што се шири во училиштата, за помалку од месец починаа четири деца

Велика Британија стравува од епидемија на стрептокока А откако за помалку од еден месец од вообичаено безопасната бактериска инфекција починаа...

Македонија15 часа

Мицкоски: За само 3 дена од 5 до 7 декември ЕСМ ќе увезе струја за околу 4.200.000 евра

Продолжуваат во владата „хероите” со „херојските дела“ во енергетиката. Нов увоз на струја и ново авансно „херојско” плаќање. За само...

Македонија21 час

Триесет години „Макфакс“, десет години „А1он“ – медиумите на „Клип медија груп“ прославија јубилејни родендени

Првата независна новинска агенција „Макфакс“ прослави 30 години постоење, сега како дел од групацијата „Клип медија груп“, а јубилеи прославија...

Македонија22 часа

Лажни дојави за бомби во три основни училишта во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училиштата...

Свет22 часа

Орбан: Проширувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас би имало трагични последици

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека продолжувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас и енергија од нуклеарните централи...

Свет22 часа

Сана Марин: Војната во Украина покажа дека Европа не е доволно силна

Финската премиерка Сана Марин изјави во Сиднеј дека Европа „не е доволно силна“ сама да се спротивстави на Москва. Премиерката...

Регион23 часа

Ескобар: Србија мора да ја почитува границата со Република Српска

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, даде целосна поддршка на евро-атлантските интеграции на...

Економија1 ден

СДСМ: Даночна реформа, нема нови даноци и се укинува прогресивното даночење

Владата предводена од СДСМ од почетокот на наредната година почнува со етапно воведување нов даночен систем, чија главна карактеристика е...

Топ1 ден

Во Германија запленети 2.100 лажни часовници наменети за македонскиот пазар

Повеќе од 2.100 фалсификувани луксузни часовници се запленети во четвртокот на аеродромот во Франкфурт, соопшти полицијата. Во меѓувреме се појавија...

Македонија1 ден

Приватните превозници утрово на протест на „Илинденска“

Превозниците од „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ утрово повторно го блокираа сообраќајот во Скопје на десната лента на булеварот Илинден. Директорот...

Свет1 ден

Бајден и Макрон: Русија е одговорна за воените злосторства во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден и францускиот претседател Емануел Макрон ветија дека Русија ќе одговара за „широко документираните злосторства и воени...