Контакт

Свет

Кралицата Елизабета помина една ноќ во болница и ја откажа посетата на Северна Ирска

Објавено пред

Кралицата Елизабета (95) помина една ноќ во болница откако ја откажа посетата на Северна Ирска, соопшти Бакингемската палата.

dobivaj vesti na viber

Кралицата требаше да тргне на дводневно патување во средата, но лекарите ја советуваа да ја откаже посетата и да одмори неколку дена во замокот Виндзор.

Набргу потоа била однесена во болница на прегледи, а вчера се вратила дома.

„Причината за нејзината посета на болницата нема никаква врска со коронавирусот, и таа ја помина ноќта во болница како мерка на претпазливост“, пишуваат британските медиуми.

Од Бакингемската палата изјавија дека кралицата жали што не може да ја посети Северна Ирска, но ќе го послуша советот на лекарот и ќе одмори во следните неколку дена.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Летовите кон Москва ги намалуваат шансите на Грузија за кандидатски статус за ЕУ

Објавено пред

Грузија во последниве месеци се обиде да ги балансира приближувањето кон Русија и своте аспирации за влез во ЕУ, но критичарите ја обвинуваата владата на премиерот Иракли Гарибашвили за поткопување на евроинтеграцијата на Грузија и за флертување со Москва, пренесува „Еурактив“.

dobivaj vesti na viber

За разлика од Украина и Молдавија, лидерите на ЕУ не ѝ дадоа на Грузија минатиот јуни кандидатски статус и го повикаа Тбилиси да ги реформира правосудните и изборните системи, да ја подобри слободата на медиумите и да ја ограничи моќта на олигарсите.

Тбилиси во април го поздрави потегот на Русија за укинување на четиригодишната забрана за директни летови кон Грузија и отстранувањето на деценискиот визен режим за Грузијците кои патуваат во Русија.

Двете земји немаа официјални дипломатски врски откако, по повеќегодишните тензии поради прозападната ориентација на Тбилиси, Русија ја нападна Грузија во 2008 година.

Обновата на воздушниот сообраќај меѓу двете земји дојде откако земјите од ЕУ ги забранија сите летови кон Русија поради инвазијата на Украина. Овој потег предизвика протести на опозицијата во Тбилиси, а претседателката Саломе Зурабичвили, која е во судир со владата, повика на бојкот на националниот авиопревозник „Џорџан ервејс“.

И многу Грузијци се против какво било приближување со Москва, чии војници окупираат два грузиски региони – Абхазија и Јужна Осетија – кои претставуваат околу една петтина од територијата на земјата.

Амбасадорите од ЕУ акредитирани во Грузија вчера се сретнаа со грузискиот вицепремиер и министер за економија Леван Давиташвили за да му врачат демарш во врска со обновувањето на летовите на Грузија со Русија.

„Изразивме загриженост и жалење на ЕУ поради обновувањето на воздушниот сообраќај меѓу Грузија и Русија. Оваа одлука е во спротивност со одлуката на ЕУ да не се лета кон Русија и да врши притисок врз неа“, изјави по состанокот евроамбасадорот во Грузија, Павел Херчињски.

Давиташвили наводно ги уверил претставниците на ЕУ дека летовите нема да ги опслужуваат компании санкционирани од ЕУ и дека сите руски патници ќе бидат темелно проверени, нагласувајќи дека Грузија ја дели границата со Русија и дека е во поинаков контекст од оној на земјите од ЕУ.

Друго прашање за кое се разговарало на состанокот било целокупното усогласување на Грузија со санкциите на ЕУ против Русија.

„Ние целосно ги почитуваме санкциите и на контролниот пункт Ларс и на аеродромите во нашата земја, а европските земји продолжија да тргуваат со Русија, дури и откако започнаа борбите во Украина,“ истакна Давиташвили.

 

Прикажи повеќе...

Европа

ЦРЕА: Нафтената војна на Западот против Русија го губи моментот

Објавено пред

Заработката на Русија од извозот на нафта е во пораст во последните неколку месеци и покрај ценовната граница наметната од Г7 и другите ограничувања наметнати од Западот, покажува новата студија на Финскиот центар за истражување енергија и чист воздух (ЦРЕА).

dobivaj vesti na viber

Според ЦРЕА, приходите од нафта на Русија почнаа да закрепнуваат во март по остриот пад во февруари кога во сила стапија ограничувањата на цената на нафтата и рафинираните нафтени деривати од Русија и забраната во ЕУ за увоз на руската нафта преку море.

Во април приходите од нафта се зголемија за дополнителни 6 отсто месечно достигнувајќи го највисокото ниво од ноември минатата година.

Податоците на ЦРЕА покажуваат дека откако стапија во сила забраната за увоз и ограничувањата на цените, Русија генерирала вкупно 58 милијарди евра приход од извозот на нафта.

Експертите велат дека иако тековните приходи на Русија сè уште се значително пониски од истиот период минатата година, трендот на пораст покажува дека западните санкции за извозот на руска нафта го губат моментот.

„Приходите од извозот на Русија во април беа значително намалени, главно поради влијанието на забраната за увоз во ЕУ и пониските цени на нафтата. Сепак, Русија успеа првпат да го извезе својот главен тип сурова нафта (уралс) по цени што беа систематски над нивото на ценовното ограничување“, изјави Лаури Миливирта, главниот аналитичар во ЦРЕА.

Миливирта истакна дека ова укажува на големи дупки во спроведувањето на политиката за ограничување на цените додавајќи дека ако тие не се поправат, „ова ризикува засекогаш да го наруши механизмот за ограничување на цените“.

Аналитичарите истакнуваат дека враќањето на приходите е поттикнато од зголемувањето на извозните цени, околност што може да му се припише на Западот, кој ги постави ценовните ограничувања премногу високо.

„Приходите на Русија можеа да бидат намалени за 22 милијарди евра (37 %) со поставување на ценовната граница на сурова нафта на 30 наместо на 60 долари за барел и со соодветно ревидирање на ограничувањата за нафтените производи“, напишаа аналитичарите на ЦРЕА.

Тие истакнаа дека натамошното закрепнување на приходите од нафтата на Русија „ќе ги наруши влијанието и кредибилитетот на санкциите“.

 

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Шефот на „Вагнер“ бесен: Зошто, по ѓаволите, пуштате дронови да летаат кон Москва?

Објавено пред

По утринскиот напад со беспилотни летала врз Москва, Кремљ се обиде да го минимизира значењето на тој настан уверувајќи ги граѓаните дека нема закана и дека руската воздушна одбрана работи како што треба. Меѓутоа, многумина му забележале на руското Министерство за одбрана што дозволило војната да дојде во главниот град на Русија, а меѓу нив бил и основачот на платеничката група „Вагнер“.

dobivaj vesti na viber

„Вие, смрдливи бедници, што правите? Зошто, по ѓаволите, ги пуштате овие дронови да летаат во Москва?“, праша Евгениј Пригожин на аудиоснимката.

„Што да прават обичните луѓе кога ќе видат беспилотни летала со експлозив како летаат кон нивните прозорци. Како граѓанин сум длабоко огорчен“, бесно продолжи тој.

Додека руското Министерство за одбрана потврди дека само осум беспилотни летала биле вклучени во нападот, локалните извештаи укажуваат на многу поголема бројка. Најмалку еден руски пратеник рече дека денешниот настан може да значи дополнителна ескалација на конфликтот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Ќе одговара ли и битолчанец за претепувањето на Пендиков, новопечениот Бугарин му открил детали на обвинителот

Новопечениот Бугарин Христијан Пендиков само што дошол во Охрид отишол во Обвинителството за да направи препознавање на второто лице, кое...

Македонија1 час

(Видео) Излезе од затвор Алими, кој ги предаде клучевите од Собранието на крвавиот четврток, го пречека Зијадин Села

Поранешниот претседател на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, пред затворот во Идризово го пречека поранешниот обебзбедувач во Собранието Абдуљфета Алими,...

Свет2 часа

Зеленски ја претвора Украина во нов Авганистан, вели поранешниот украински премиер

Сè повеќе набљудувачи повлекуваат паралели помеѓу хаосот и уништувањето што го преплавија Авганистан за време на 20-годишната војна и окупација...

Македонија3 часа

Ковачевски – Лајчак: Северна Македонија е докажан фактор на стабилност во регионот

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Братислава оствари средба со специјалниот претставник на Европската Унија за Западен Балкан, Мирослав Лајчак. Ковачевски...

Топ3 часа

Загинатиот во сообраќајната несреќа кај Штип има 62 години, двајцата повредени се во болница – МВР со детали за смртоносниот судир

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на експресниот пат Штип – Кочани, при што животот го загуби едно лице. Од МВР...

Македонија3 часа

(Видео) Трипуновски: Млад кромид и пиперки со пестициди пуштени во промет, граѓаните јадат небезбедна храна

МЗШВ и АХВ свесно пуштиле во промет зеленчук во кој има присуство на пестициди, вели претседателот на Комисијата за земјоделство,...

Регион4 часа

(Видео) Москва: Белград има право да врати ограничен број полицајци и војници во Косово

Белград има право да врати ограничен број свои полицајци и војници во Косово, изјави денеска рускиот амбасадор во меѓународните организации...

Македонија5 часа

Битиќи: Зеленчукот поевтини 40 отсто во однос на замрзнатите цени, затоа ги одмрзнуваме

Од четврток зеленчукот нема да има замрзната цена. Мерката за замрзнување на цените донесена за да се спречат големи поскапувања...

Регион5 часа

Вучиќ се сретна со амбасадорите на квинтата: „Се надевам дека ќе успеете да го вразумите Курти да ги повлече своите сили“

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, се сретна со амбасадорите на земјите од квинтата – Соединетите Американски Држави, Велика Британија,...

Македонија6 часа

Пендиков се врати во Охрид, ќе сведочи

Секретарот на згаснатиот бугарски клуб „Цар Борис Трети“, Христијан Пендиков, утрово се појави во Охрид за да даде исказ пред...

Регион7 часа

НАТО го осуди непровоцираниот напад врз мировните трупи на Косово

НАТО остро го осуди непровоцираниот напад во кој беа повредени најмалку триесетина мировници – иако медиумите шпекулираат со бројка од...

Македонија7 часа

УКИМ денеска избира ректор

На 28 факултети и институти во состав на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) денеска ќе се спроведат избори за...

Свет7 часа

(Видео) Пукање на шеталиште на Флорида: девет лица повредени

Девет лица беа застрелани, меѓу кои и едногодишно дете, за време на судир меѓу две групи на Флорида, соопштија официјални...

Регион7 часа

Курти: Протестите во Косово се под директива на официјален Белград

Претседателот на владата на Косово, Албин Курти, оцени дека на северот од Косово не се одржани организирани мирни собири, туку...

Регион7 часа

На северот од Косово утрово мирно, во општините има зголемено присуството на КФОР

Утрово е мирно на северот од Косово. Во општините Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ во текот на ноќта немаше инциденти,...

Европа8 часа

(Видео) Гори Москва: напад на главниот град на Русија

Андреј Воробјов, гувернер на Московската област, на комуникациската платформа „Телеграм“ изјави дека неколку дронови биле соборени додека се приближувале до...

Македонија22 часа

Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Денеска е повреден 45-годишен турист од Полска. Бил удрен од еден камен од одронот кај Матка, по што веднаш, со...

Македонија23 часа

(Видео) Не се плаши од Спасовски, но Пендаровски сега не размислува за втор претседателски мандат

Претседателот на државата Стево Пендаровски чиј мандат истекува следната година, во овој момент не размислува за втор мандат. Одговарајќи на...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски ќе ги потпише законите за „Бехтел и Енка“, 60-часовна работна недела нема во указите што ги добил

Претседателот Стево Пендаровски ќе ги потпише предложените измени на законите за олеснување на проектот за „Бехтел и Енка“, кои Собранието...

Македонија1 ден

Спасовски за заканите за живот на градоначалникот на Арачиново: Не може граѓаните да бидат заложници на лични или политички интереси

Полицијата поднела пријави против сите лица што ја нарушиле безбедноста во Арачиново откога општинската администрација минатата недела извести дека Општината...