Контакт

Свет

Крената во воздух брана во Кина за да се спасат од поплави

Објавено пред

Властите во централна Кина рано утрово ја кренале во воздух браната на реката Чухе во провинцијата Анхуи, по што нивото на водата се очекува да се спушти за повеќе од 70 сантиметри. Според кинеската државна телевизија ЦЦТВ, браната била урната со експлозив, со цел да се ослободи огромна количина вода од неа, поради големите поплави низ целата земја, кои однеле многу животи.

Нивото на водата на многу реки е невообичаено високо оваа година поради обилните дождови. Уривањето на браните и насипите поради испуштање вода беше екстремен одговор што Кинезите го користеа во 1998 година за време на најголемите поплави во кои загинаа над 2.000 луѓе, а беа уништени скоро три милиони домови.

Сезонските поплави погоддуваат големи делови на Кина секоја година, особено нејзините централни и јужни региони, но беа особено сериозни ова лето. Повеќе од 150 луѓе загинаа или се исчезнати во поплавите и лизгањето на земјиштето предизвикано од поројните дождови.

Евакуирани се околу 1,8 милиони луѓе, а директните загуби што им се припишуваат на поплавите се проценуваат на повеќе од седум милијарди долари, соопшти Министерството за вонредни ситуации.

Големите градови досега се поштедени, но загриженоста се зголеми за Вухан и другите метрополи низводно, каде живеат десетици милиони луѓе.

Свет

Во Кина дневно се тестираат 4,8 милиони луѓе за коронавирус

Објавено пред

Во Кина се пријавени 37 симптоматски случаи на коронавирус и 20 асимптоматски случаи, според податоците на Националната комисија за здравство на Кина, објави „Си-ен-ен“.

Во Кина, случаите се пријавуваат одделно во зависност од тоа дали заразените имаат симптоми или не. Покрај тоа, не се пријавени нови смртни случаи.

Кина го зголеми бројот на тестови за коронавирус во последните неколку недели, што доведе до 4,84 милиони тестови дневно на крајот на јули, рече Ванг Џианпинг, министер за индустрија и информатичка технологија.

Низ целата земја, скоро 5.000 медицински установи и 38.000 техничари спроведуваат масовно тестирање.

„Вкупно 200 милиони комплети за тестирање се испратени во болници, центри за контрола на болести, царински пристаништа и агенции за тестирање из целата земја“, заклучи Ванг.

Во Кина, од вирусот досега заболеле 88.328 лица, додека 4.677 починале, според универзитетот „Џон Хопкинс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Првпат по три месеци над 1.000 новозаболени во Германија

Објавено пред

Германија пријави 1.045 нови случаи на ковид-19 и тоа е првпат по три месеци бројот на новозаразени да биде поголем од 1.000.

Последниот пат кога Германија пријави над 1.000 нови инфекции во еден ден беше на 9 мај, пренесува Си-ен-ен.

Германската влада изрази загриженост поради порастот на бројот на заразени во земјата и ги повика граѓаните да се придржуваат до мерките како што се физичка дистанца и носење маски.

Вкупниот број на заразени во Германија достигна 213.067, покажуваат дернешните податоци од Институтот за заразни болести „Роберт Кох“.

Претходниот ден во Германија беа потврдени 879 случаи на ковид-19.

Бројот на починати од коронавирус е зголемен за седум, на 9.175.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) По 24 часа, девојче пронајдено под урнатините во Бејрут

Објавено пред

Во експлозијата што се случи во Бејрут загинаа повеќе од 130 луѓе, повредени се илјадници, а многумина сè уште се бараат.

Едно девојче поминало 24 часа под урнатините и успеало да преживее, пренесува „Дејли мејл“.

Локалните медиуми пишуваат дека видеото е снимено синоќа.

Десетици луѓе се уште се бараат во Бејрут. Најмалку 137 лица починале, а тој број се очекува да расте. Повредени се над 5.000 лица.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет60 минути

Северна Кореја – тестиран првиот сомнителен случај на Ковид-19, резултатот нејасен

Во Северна Кореја е тестиран првиот сомнителен случај на коронавирус, но резултатите не се јасни, изјавил претставникот на СЗО во...

Свет1 час

(Видео) Либан во тридневна жалост – спасувачите ги пребаруваат урнатините, се очекуваат уште жртви

Либанските спасувачки екипи и денеска продолжија со потрагата по преживеани меѓу урнатините по страотната експлозија во Бејрут, во која животот...

Свет1 час

(Видео) Експлозијата во Бејрут трета по моќност во историјата по бомбите во Хирошима и Нагасаки

Експлозијата во Бејрут е трета по моќност во историјата, веднаш по експлозиите на нуклеарните бомби во Хирошима и Нагасаки, вели...

Свет15 часа

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Свет15 часа

Првиот руски авион со мобилна болница полета за Бејрут

Авионот со воздухопловна мобилна болница, лекари и спасувачи полета од регионот Жуковски во Москва кон Бејрут, главниот град на Либан....

Свет15 часа

Само 1,5 милиони Италијанци развиле антитела на ковид-19, што е далеку од колективен умунитет

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија развиле антитела на Ковид-19. Ова го покажуваат резултатите од серолошките тестови спроведени и анализирани...

Регион16 часа

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Заменик-директорот на институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, изјави дека се размислува за отворање на границите и...

Свет17 часа

Домашен притвор за сите пристанишни службеници во Бејрут

Либанската влада денеска донесе одлука да ги стави во домашен притвор сите пристанишни службеници во Бејрут кои го надгледувале складирањето...

Економија21 час

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената на другите производи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната...

Македонија21 час

Шестмина починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент...

Топ21 час

Петмина повредени во две сообраќајни несреќи на патот Охрид – Кичево

Две несреќи се случија утринава на патот Охрид – Кичево, а повредени се пет лица. Пред влезот во Охрид се...

Свет22 часа

СЗО: Нема чудотворен лек за коронавирусот, вакцината би можела да штити неколку месеци

Во време кога експертите од целиот свет работат на пронаоѓање вакцина, кога некои од нив се во последната фаза на...

Македонија22 часа

Министерството за одбрана: Македонските војници во Либан се безбедни

Министерството за одбрана информира дека припадниците на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на Обединетите нации во Либан, УНИФИЛ,...

Свет1 ден

СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите процени на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти. Ова го прави коронавирусот...

Свет1 ден

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии што разнесоа магацин и многубројни објекти на пристаништето. Спасувачите ги...

Македонија1 ден

СДСМ: Почнуваме сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и влада што движи бргу напред по европскиот пат, патот на економијата...

Свет1 ден

(Видео) Над 100 починати и 4.000 повредени во експлозијата во Бејрут

Според последните информациите што ги пренесуваат медиумите, бројот на жртвите од експлозијата во Бејрут се искачи над 100, а повеќе...

Македонија1 ден

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60...

Свет1 ден

(Видео) Трамп: Бејрут е нападнат, тоа беше бомба

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека генерали на американската армија му пренеле оти експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку...

Свет1 ден

(Видео) Над 2.000 тони амониумнитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

Над 2.750 тони амониумнитрат експлодирале во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан, што предизвика стравотна експлозија,...

Досие