Контакт

Свет

Лавров ги повика Русија и САД да усвојат заедничка декларација за избегнување нуклеарна војна

Објавено пред

Претседателите на Русија и САД заеднички треба да изјават дека употребата на нуклеарно оружје е неприфатлива, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, на меѓународниот форум „Примаковски читања“, пренсува ТАСС.

„Од политичка гледна точка, од клучно значење е Русија и САД да го смират остатокот од светот и да донесат заедничка изјава на високо ниво дека не може да има победа во нуклеарна војна и затоа е неприфатлива и недозволива”, рече Лавров.

Лавров потсети дека лидерите на САД и на Советскиот Сојуз претходно дале такви изјави.

„Не разбираме зошто тие сега не можат да ја потврдат оваа позиција. Нашиот предлог е разгледуван од американската страна”, рече рускиот дипломат.

Коментирајќи ја неодамнешната изјава на Пентагон, која повикува на отпочнување дијалог со Русија, Кина и со Северна Кореја за намалување на ризиците од борбени дејства со употреба на нуклеарно оружје што не се предизвикани од САД, Лавров рече:

„Тоа го вели воената агенција на САД, чија најнова нуклеарна доктрина значително го намали прагот за користење нуклеарно оружје “.

Свет

И Британија го обвини Иран за нападот на танкерите

Објавено пред

Велика Британија го обвини Иран и Исламската револуционерна гарда на таа земја за нападите на танкерите во Оманскиот залив, наведувајќи дека ниедна друга држава не може да биде одговорна за тоа.

Шефот на британската дипломатија, Џереми Хант ги осуди нападите, нагласувајќи дека тие ги кршат меѓународните норми и го повика Иран да престане со неговите дестабилизирачки активности.

Претходно и американскиот претседател Доналд Трамп го обвини Иран за нападите на танкерите. Тој порача дека доказите, вклучувајќи го и видеото кое денеска го објави американската морнарица, наводно покажуваат дека ирански патролен брод презема неексплодирана мина од трупот на еден од танкерите кој беше цел на нападот. 

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Епидемијата на ебола е вонредна, но се уште не е глобална криза

Објавено пред

Светската здравствена организација соопшти дека епидемијата на вирусот ебола во Конго, која се прошири во Уганда оваа недела, се уште не заслужува да биде прогласена за глобална криза, но е вонреден случај, кој предизвикува длабока загриженост.

Американската здравствена агенција денеска свика стручен одбор по трет пат, за да ги процени нивоата на епидемијата, во која животот го загубија над 1.400 луѓе.

Некои експерти велат дека епидемијата ги исполнила критериумите за одамна да се означи како меѓународна вонредна ситуација, пренесе АП.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп и Абе разговараа за нападот во Оманскиот залив

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп и јапонскиот премиер Шинзо Абе телефонски разговараа за нападите на два нафтени танкери во Оманскиот залив, што се случија изминатата недела.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ги осуди нападите и повика на утврдување на вистината за настаните.
Трамп му се заблагодари на Абе за неговиот обид да ги олесни разговорите со Иран, пренесе Ројтерс.

Тие двајца разговараа и за преговорите за трговија меѓу двете земји и за претстојното патување на Трамп на самитот на Г20.

Гутереш изјави денекса дека е потребно да утврди вистината за нападите, додавајќи дека меѓународното тело го осудило нападот.

Генералниот секретар на Арапската лига, Ахмед Абудл-Геит, го повикал Иран да го промени курсот откако САД ја обвинија таа земја за напдот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

И Британија го обвини Иран за нападот на танкерите

Велика Британија го обвини Иран и Исламската револуционерна гарда на таа земја за нападите на танкерите во Оманскиот залив, наведувајќи...

Регион9 часа

Уапсени опозициски функционери и симпатизери во Албанија

Албанската полиција уапсила 16 претставници и симпатизери на опозициската Демократска партија во албанскиот град Пјеренџас. Тие се товарат за блокирање...

Македонија13 часа

Светски ден на крводарителствотo: Да ја покажеме својата хуманост грижејќи се едни за други

По повод 14 јуни, Светскиот Ден на крводарителството, Министерството за здравство упати повик до граѓаните и во иднина да ја...

Бегството на Груевски16 часа

Заев за ФАЦ: Знаеме дека Груевски побегнал криејќи се во багажник

Во интервју дадено за угледниот германски весник Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЦ) премиерот Зоран Заев обелодени нови детали во врска со...

Македонија17 часа

Втор земјотрес на подрачјето на Охрид за помалку од една недела

Земјотрес чиј епицентар се наоѓал на 140 километри југозападно од Скопје и потекнува од охридското епицентрално подрачје, бил регистриран синоќа...

Македонија17 часа

Слободата на Јанкулоска зависи од одлуката на врховните судии

Ако за 16 дена петмина врховни судии не одлучат за времената мерка на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, таа...

Свет18 часа

САД објавија снимка како Иран отстранува мина од танкер во Оманскиот Залив

Американската војска објави снимка на која, како што тврдат од таму, се гледа како Иранската револуционерна гарда отстранува мина која...

Домашен1 ден

Осуда од ФФМ откако репрезентативецот Алиоски беше избркан од прилепски ресторан

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) се огласи по информацијата дека репрезентативецот Езџан Алиоски бил избркан од ресторан во Прилеп, откако...

Свет1 ден

Америка го обвини Иран за нападот на танкерите во Оманскиот Залив

За нападот на танкерите во Оманскиот Залив одговорен е Иран, изјави американскиот државен секретар, Мајк Помпео. „Процената на владата на...

Топ1 ден

Кумановци изнајмиле стан за да продаваат хероин во Охрид

Охридската полиција поднесе кривична пријава против двајца кумановци на возраст од 33 и 41 година поради сомнение дека продавале хероин...

Македонија2 дена

(Видео) Јанева: Ако ме викнат, ќе го презентирам извештајот и во Собранието

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на која на 15 септември ѝ истекува мандатот, два и пол часа го...

Македонија2 дена

(Видео) Меркел: Германија во септември ќе одобри старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија

Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија, согласно утврдените...

Македонија2 дена

(Видео) ГОБ „8 Септември“ доби хелиодром

Од вчера во Градската општа болница „8 Септември“ ставен е во функција хелиодромот што се наоѓа на само неколку метри...

Вести2 дена

Потпишани документите за екстрадиција на Асанж во САД

Британскиот министер за внатрешни работи, Сајид Џавид, го потпиша налогот за екстрадиција на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, на САД,...

Топ2 дена

Скопјанец загина во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Педесет и седумгодишен скопјанец загина во сообраќајна несреќа што се случила вчера попладне на магистралниот пат Радовиш-Штип. Според информациите на МВР,...

Македонија2 дена

Холандија даде дозвола за преговори со Северна Македонија, а ги блокира за Албанија

Холандскиот парламент синоќа гласаше против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува...

Топ2 дена

Во несреќата на „Првомајска“ загинаа 21-годишно момче и 48-годишен маж

Дваесет и едногодишно момче и 48-годишен маж загинаа во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на улицата Првомајска, сега Борис...

Македонија2 дена

Јанкулоска бара разрешување на судијката Кацарска

Сопругот на ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, Влатко Илиевски, испратил претставка до Судскиот совет  за разрешување на судијката од...

Македонија2 дена

МВР објави оглас за 600 полицајци

Министерството за внатрешни работи објави оглас за вработување на 600 полицајци. На огласот се бараат полицајци за секторите за внатрешни...

Македонија2 дена

Заев утрово кај Меркел

Премиерот Зоран Заев денеска и утре е во дводневна посета на Германија. Тој утрово се сретна со канцеларката Ангела Меркел,...

Досие