Контакт

Свет

Се согласивме да ги зголемиме трошоците за одбрана, рече Трамп

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека членките на НАТО се согласиле да ги зголемат своите воени трошоци.

Говорејќи по дводневниот самит во Брисел, тој рече дека сојузниците се обврзале да потрошат повеќе од 2 отсто од својот БДП на буџетите за одбраната.

Претседателот беше многу критичен за алијансата жалејќи се дека САД плаќаат повеќе од другите.

По состанокот, тој рече дека верува во НАТО и дека во моментот е непотребно да размислува за напуштање на алијансата.

„Денес направивме огромен напредок“, рече тој.
„Тоа беше навистина неверојатно да се види нивото на духот во таа соба“.

Трамп претходно ги повика сојузниците на НАТО да издвојат најмалку 4 отсто од својот БДП.

Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, како што вели, му дал целосен кредит за зголемените трошоци, што тој го поттикнал за време на неговиот прв состанок на НАТО минатата година.

Европа

Уапсен маж осомничен дека со нож прободел три жени во Нирнберг

Објавено пред

Германската полиција соопшти дека во притвор задржала маж осомничен за нападот со нож врз три жени во Нирнберг.

Трите жени во овој германски град беа прободени со нож вчера во одделни напади, а полицијата соопшти дека уапсила 38-годишен маж под сомнение дека е поврзан со тие напади.

Агенцијата АП забележува дека ниту една од жените повредени во нападите не е во состојба опасна по живот.

Германската полиција вчера соопшти дека не ја исклучува можноста исто лице да ги извршило сите три напади.

Полицијата, исто така, рече дека нема индикации оти нападите имаат никаква врска со тероризам.

Прикажи повеќе...

Свет

Австралија го призна Ерусалим за престолнина на Израел

Објавено пред

Австралија официјално го призна западен Ерусалим за главен град на Израел, но нема веднаш да ја пренесе својата амбасада таму.

Ова го изјави австралискиот премиер, Скот Морисон.

„Со нетрпение очекуваме да ја преместиме нашата амбасада во западен Ерусалим кога тоа ќе биде практично“, изјави Морисон за новинарите во Сиднеј.

Како што објасни тој, Австралија нема да ја пренесе амбасадата во западен Ерусалим додека не биде утврден конечниот статус на градот, но таму ќе отвори свои канцеларии за трговија и одбрана.

Морисон, исто така, рече дека Австралија поддржува постигнување решение на двете држави за источен Ерусалим како главен град на Палестинците, пренесе „Ројтерс“.

Израел го оцени овој потег како чекор во вистинска насока, додека пак главниот преговарач на Палестинците, Саеб Ерекат, порача дека ваквата објава е последица на ситничавата внатрешна политика во Австралија.

 

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Посетители и животни евакуирани поради пожар во зоолошка градина во Британија

Објавено пред

Поради пожар во зоолошката градина во Честер, една од најголемите во Велика Британија, евакуирани се посетителите, а животните од нивните загрозени живеалишта се пренесени на безбедно место.

Пожарот избувнал во објектот тематски посветен на монсунската шума, каде што животните живееле во суптропски услови. За ширењето на пожарот придонел и ветрот.

Зоолошката градина соопшти дека соработува со службите за итни интервенции за да се стави ситуацијата под контрола, објави агенцијата АП.

„Орангутантите од Суматра и другите цицачи, кои се најранливи, се сите на број. Напорно работиме за прецизно да ги преброиме сите останати видови“, соопшти градината во објава на „Твитер“.

Во зоолошката градина, отворена во 1931. година, има околу 15.000 животни, вклучувајќи и околу 500 различни видови, од кои половина се сметаат за загрозени.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион13 часа

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија14 часа

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Топ16 часа

Злетовец голтнал прашок за да го скрие од полицијата по што починал

На Граничниот премин Делчево за влез во државава, во вечерните часови на 14. декември се пријавил 32-годишен злетовец. Тој управувал...

Македонија18 часа

За палење петарди и ракети казни од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против...

Македонија19 часа

Георгиев: Се согласивме со Бугарите дека имаат поеднакво право на Прличев како нас

Се согласивме дека и Бугарите имаат поеднакво право на делото на Глигор Прличев,тој е дел од заедничката историја и не...

Афера „Банки“19 часа

(Видео) Банки свртеле 1 милион евра во еден ден преку сметката на бизнисменот Исиров

Бизнисменот и сопственик на фирмата за трговија „Еуротрејд“, Ефтим Исиров, на лист хартија се потпиша за да докаже дека со...

Регион20 часа

Мицотакис: Никогаш нема да го ратификуваме Договорот од Преспа

Повторувам од овде, од нашиот 12-ти Конгрес дека Нова демократија нема да го ратификува Договорот од Преспа. Ниту сега, ниту...

Македонија20 часа

Почина градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски

На 48-годишна возраст утринава почина градоначалникот на општина Охрид, Јован Стојаноски. Неофицијално причината за смртта е инфаркт. Стојаноски починал додека...

Македонија21 час

Операцијата во Германија успешно заврши, Сара Настеска се чувствува добро

Успешно заврши трансплантацијата на коскена срцевина на 15-годишната охриѓанка  Сара Настеска во Германија. ,,Добри вести стигнуваат од Германија. Успешно е...

Топ22 часа

Автоматско оружје, пригушувач и куршуми пронајдени кај двајца велешани

Автоматско оружје, пригушувач и куршуми се пронајдени при извршен претрес кај двајца велешани. Полицијата информира дека вчера во периодот од...

Македонија22 часа

Мицкоски: Заев како опозиционер се перчеше, а сега не сака да излезе на дебата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вчера вечер оствари средба со голем број на членови и симпатизери на Општинскиот комитет на...

Македонија23 часа

Намалена видливост поради магла на Ѓавато, Буково и Плетвар

Сообраќајот на автопатот Гевгелија-Скопје, после наплатната рампа Градско, е целосно нормализиран , информираат од АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се...

Македонија23 часа

ЗНМ бира претседател – во трка Чадиковски и Наумов

ЗНМ денеска бира нов претседател. Изборното собрание на ЗНМ ќе се одржи во со почеток во 10 часот во спортската...

Европа1 ден

(Видео) Макрон им оддаде почит на жртвите од нападот во Стразбур

Францускиот претседател, Емануел Макрон, вечерва, за време на посетата на Стразбур, изјави дека властите работат на разјаснување како напаѓачот од Стразбур,...

Македонија2 дена

Обвинение за скопјанец што му нанел телесни повреди на својот татко

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство достави обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело телесна повреда од...

Европа2 дена

Кнајсл: Мирот не се постигнува со формирање војска

Министерката за надворешни работи на Австрија, земјата што претседава со ЕУ, Карин Кнајсл, оцени дека денешната одлука за трансформација на...

Македонија2 дена

(Видео) Дебата: Невладините се судрија со власта – „План има, пари нема, помина и оваа зима во чад и задушување“

Во дебатната емисија на „Макфакс“, на која се говореше за проблемот со аерозагадувањето, претставници на невладиниот сектор се судрија со...

Македонија2 дена

Амнестијата ќе донесе и помали затворски казни, дали ќе се менува обвинението?

Кој сè ќе може да побара амнестија од учесниците во настаните на 27 април, најверојатно, ќе биде познато в понеделник,...

Македонија2 дена

(Видео) Јанакиевски: Животните што се хранат од медицинскиот отпад од македонските депонии се поголема закана од фабриката за преработка

По реакциите во врска со највата за изградба на фабрика за преработка на медицински отпад  на земјиштето во дворот на...

Крвав четврток2 дена

Пепиќ: Се колнам во своите чест и вера дека не го удрив Села

Покрај разговорите од одземените телефони на пратениците Јохан Тарчуловски и Љубен Арнаудов на денешното рочиште за крвавиот четврток беше презентирана...

Досие