Контакт

Свет

Лори Лов: Шансите Асанж да добие фер судење во САД се рамни на нула

Објавено пред

Британскиот хакер Лори Лов, кој успешно се избори против американската екстрадиција од Велика Британија, вели дека шансите Џулијан Асанж да добие фер судење во САД се рамни на нула, пренесува РТ.

Зборувајќи за сослушувањето за екстрадиција на Асанж во САД, кое беше одложено до февруари 2020 година, Лов рече дека Асанж се соочува со тешка битка за враќање на нарацијата што се шири во американската јавност.

Лов (34) се соочи со екстрадиција во САД за да му се суди за наводно хакирање илјадници безбедни мрежи во Федералните резерви, НАСА и во ФБИ. Наредбата за екстрадиција беше поништена во 2018 година од министерот за правда на Велика Британија бидејќи, според него, тоа нема да биде во интерес на правдата поради голем број причини вклучувајќи го и високиот ризик дека Лов ќе се самоповреди.

Лов проценува дека шансите на Асанж успешно да го добие својот случај за екстрадиција се силни со оглед на огромната јавна поддршка што ја има во Велика Британија. Меѓутоа, ако Асанж ја загуби правната битка и биде испратен преку Атлантикот, Лов предупредува дека е малку веројатно дека тој ќе помине добро во американскиот правен систем.

„Шансите за фер судење во САД се рамни на нула; 97 отсто од обвинетите за федерално кривично дело воопшто не излегуваат на суд зашто ги принудуваат на вонсудска спогодба“, тврди Лов.

Со оглед на веќе лошата здравствена состојба на Асанж, Лов е загрижен дека таа ќе се влоши во условите во центрите за притвор во САД, што значи дека губењето на процеот за екстрадиција може да има сериозни последици.

„Мислам дека треба да победиме тука. Ако го екстрадираат, мислам дека тоа ќе заврши со трагедија. Не само за Џулијан како човечко суштество туку и за светот поради напуштањето на некој чие единствено дело е да ја зборува вистината пред власта“, додаде тој.

Лов рече дека верува оти еден од најтешките елементи со кои Асанж се соочува е затворање во нехумани услови во САД не поради вистинска правда, туку за да се испрати порака до другите луѓе дека вистината не треба да се кажува“.

 

 

 

Свет

Знамето на Мисисипи се менува поради симболот на Конфедерацијата

Објавено пред

Гувернерот на Мисисипи, Тејт Ривс, одлучи дека знамето на таа сојузна држава ќе биде сменето, односно дека веќе нема да го носи амблемот на Конфедерацијата, по протестите низ САД, на кои, меѓу другото, се бараше отстранување на симболите на ропството и расизмот.

Мисисипи беше единствената американска држава што на своето знаме го имаше симболот на Конфедерацијата – црвена заднина и син дијагонален крст со бели sвезди што ги претставуваат јужните држави кои се спротивставуваа на укинување на ропството за време на Американската граѓанска војна (1861-1865). Џорџија го укина тој симбол во 2003 година.

„Ја разбирам потребата да се испрати знамето од 1894 година во историјата и да се најде ново што е подобар симбол за Мисисипи“, рече Ривс во телевизискиот говор.

„Треба да сфатиме дека сите што сакаат промена не сакаат да ја избришат историјата“.

Прикажи повеќе...

Свет

Келнер на „Старбакс“ одби да послужи гостинка која не носела маска и доби награда од 100.000 долари

Објавено пред

Келнерот Ленин Гутјерез, вработен во „Старбакс“ во Сан Диего-Калифорнија, кој одбил да послужи гостинка, бидејќи не носела заштитна маска на лицето, по објавата на видеоснимка од настанот на Фејсбук, добил награда од речиси 100.000 долари.

Гутјерез (24) бил на смена кога во локалот влегла Амбер Лин Џилис, без маска и нарачала кафе, пренесе Ен-би-си.

Момчето културно ја прашало дали има маска за лице и пред да успее да и` го покаже документот од кафулето со правила за задолжително носење на маска, гостинката вербално го нападнала, а потоа и снимила видео и го објавила на Фејсбук.

Но, дошло до пресврт, што таа не го очекувала. Како што пренесува американската телевиизја, корисниците на Фејсбук ја нападнале поради непочитување на мерката за безбедност и загрозување на здравјето на вработените во „Старбакс“, а наскоро е покрената и кампања за собирање пари под името „ГоФундми страница за келнерот Ленин Гутјерез“, на која е поставено видеото, а корисниците се замолени да донираат пари за младиот келнер.

До денеска се собрани речиси 100.000 долари, со напомена дека сите пари одат за Гутјерез, кој сега може да размислува за остварување на животниот сон за професионална танчерска кариера и отворање школа за танцување.

Незадоволната Џилис, видеото на Фејсбук го поставила на 22 јуни. Новинари на Ен-би-си, во разговор со неа дознале дека многу корисници на социјалните мрежи, во меѓувреме и` се заканувале со смрт. Таа изразила сомневање во маските за заштита од вирусот, нарекувајќи ги маските „глупави како и луѓето кои ги носат“.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватска го укина задолжителниот карантин за граѓаните на Србија, БиХ и Црна Гора

Објавено пред

Од денеска сите граѓани на Европската Унија можат да влезат во Хрватска, а оние од трети земји само под одредени услови.

Европската комисија донесе одлука дека од 1 јули сите земји членки ќе ги отворат границите за граѓаните од 15 земји кои се сметаат за безбедни, а со одлука на Хрватска, граѓаните на БиХ можат да влезат во земјата од полноќ. Списокот на земји ќе се ревидира на секои две недели, во согласност со епидемиолошките критериуми, објави хрватскиот портал „Индекс“.

Хрватскиот Национален штаб за цивилна заштита одлучи да ја укине мерката на задолжителен 14-дневен карантин за граѓаните од Босна и Херцеговина, Србија и Црна Гора.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

Ременски бара обвинителката Русковска да биде изземена од судењето за „Меѓународен сојуз“

Фросина Ременски, третообвинета во случајот „Меѓународен сојуз“, заедно со Бојан Јовановски-Боки 13, бара да се изземе обвинителката Вилма Русковска од...

Македонија1 час

Лицата со Ковид-19, во самоизолација и хронично болните можат да се пријавуваат за гласање за изборите

Почнува пријавувањето до општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за...

Македонија2 часа

Бројот на починати од коронавирус во земјава надмина 300, границите на ЕУ остануваат затворени за македонските граѓани

Земјата со недели се соочува со троцифрени бројки на новозаразени од Ковид-19 на дневна основа, а бројот на починати од...

Свет2 часа

САД ги купија сите залихи на ремдесивир

Сите залихи на лекот ремдесивир, кој е еден од ретките што покажаа позитивни резултати во лекувањето на коронавирусот, се откупени...

Македонија2 часа

Повторно летови од аеродромите во Скопје и во Охрид

Двата аеродрома, во Скопје и во Охрид, од денеска се отвораат за патници, но со строго почитување на протоколите. Заштитните...

Македонија3 часа

Снимател од МРТ ја загуби битката со коронавирусот

Синоќа од коронавирус почина долгогодишниот снимател во албанската редакција на Македонската радио- телевизија, Шенол Ахмети. Неговите колеги на социјалните мрежи...

Забава4 часа

(Видео) Италијански нуркачи два часа спасувале кит заплеткан во нелегални рибарски мрежи

Припадниците на италијанската крајбрежна стража и нуркачите успеале да го ослободат китот што се заплеткал во рибарските мрежи во близина...

Македонија12 часа

Филипче за инцидентот во „8 Септември“: Ова е чин на непочитување на здравствените работници кои се борат за секој човечки живот

Вечерва во Градската општа болница „8 Септември“, докторка беше нападната од семејство на пациентка која по неколку дена болничко лекување...

Топ14 часа

Шестмина приведени поради закани кон докторка во Ковид-центарот во „8 Септември“

Шестмина се приведени вечерва поради закани кон докторка во Ковид-центарот во болницата „8 Септември“ во Скопје. Меѓу нив е и...

Македонија15 часа

Милошоски хоспитализиран на Инфективната клиника поради висока температура

Кандидатот за пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски е примен на Инфективната клиника откако неколку дена имал покачена телесна температура, иако...

Регион17 часа

(Видео) Група лекари ѝ свртеа грб на Брнабиќ во знак на протест во Нови Пазар

Група лекари и медицински персонал во општата болница во Нови Пазар им завртеа грб на српската премиерка Ана Брнабиќ и...

Спорт17 часа

Чистка во Олимпијакос, четворица Американци отпуштени во ист ден!

Грчкиот кошаркарски клуб, Олимпијакос одлучи да ослободи од обврските четири американски кошаркари, во ист ден. Тоа е уште една потврда...

Македонија17 часа

За три пати се зголемува опфатот на граѓани за вакцинирање од сезонски грип

На оваа своја седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата и го усвои Акцискиот план за проектот „Бесплатна вакцинација против...

Македонија18 часа

Укината забраната – спортски натпревари ќе има, но без публика

На денешната седница Владата донесе одлука за престанок на важењето на забраната за одржување спортски натпревари во колективните спортови. Како...

Македонија19 часа

ЕУ ќе ги отвори границите за 15 земји, но не и за Македонија

Европската Унија објави список на 15 земји чии жители се сметаат за безбедни и ќе им биде дозволен влез во...

Македонија20 часа

Регистрирани 126 случаи на коронавирус во земјава, оздравени се 48 пациенти, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи на...

Македонија21 час

Oд утре ќе бидат отворени скопскиот и охридскиот аеродром

Двата аеродрома, во Скопје и во Охрид, од утре ќе бидат отворени, со почитување на протоколите. Заштитните маски и дезинфекција...

Топ23 часа

Над 100 килограми марихуана пронајдени во чамец во Охридското Езеро

Во чамец на брегот на Охридското Езеро,во близина на месноста викана Рампа кај Струга полицијата пронашла седум торбици со марихуана...

Европа1 ден

Курц стравува од коронавирусот од Западен Балкан

Австрискиот канцелар Себастијан Курц смета дека не постои прв или втор бран на коронавирус, но дека има само различни фази...

Македонија1 ден

Стапува на сила новиот Закон за Јавното обвинителство

Од денеска стапува на сила новиот Закон за Јавното обвинителство, кој беше донесен пред распуштањето на парламентот. Со тоа, престанува...

Досие