Контакт

Свет

Лукашенко: Светот повторно е на работ на неконтролирана трка во вооружување

Објавено пред

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изрази загриженост во врска со зголеменото воено присуство на САД и на НАТО во близина на западните граници на Организацијата на договорот за колективна безбедност (ЦСТО), пренесува „Спутник“.

Лукашенко посочи дека светот повторно е на работ на неконтролирана трка во вооружување. Тој нагласи дека е особено загрижен поради дополнителното распоредување на американските трупи во Полска и плановите на земјата да создаде нови воени инфраструктурни објекти.

„Јасно гледаме дека системските воени настани стануваат сè почести на територијата на оваа земја и на балтичките нации“, додаде Лукашенко.

Тој предупреди дека метата не се само белоруските национални интереси.

„Треба да ги земеме предвид изјавите на НАТО за развој на некој нов стратешки концепт токму во овој контекст. Верувам дека сите разбираат против кого и против што ќе бидат насочени“, заклучи Лукашенко.

Свет

Мексиканскиот претседател позитивен на коронавирус, од дома ќе разговара со Путин

Објавено пред

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор (67) соопшти дека е позитивен на коронавирусот.

Тој на својот „Твитер“ напиша дека има лесни симптоми и е оптимист, како и дека ќе продолжи да работи од дома. Како што рече, тој ќе има разговор од дома со рускиот претседател Владимир Путин за набавка на руската вакцина „Спутник V“ против коронавирусот.

Лопез Обрадор минатата година изјави дека ќе набави 12 милиони дози руска вакцина, доколку се покаже дека е ефикасна против вирусот.

Засега Мексико не одобри употреба на руска вакцина, но официјалните лица сакаат да ја прошират програмата за вакцинација за 128 милиони жители поради доцнењето во испораката на вакцините од страна на компаниите „Фајзер-Бионтек“.

Прикажи повеќе...

Свет

Висок севернокорејски дипломат избега во Јужна Кореја

Објавено пред

Високорангираниот севернокорејски дипломат Рио Хјун-ву избега во Јужна Кореја.

Тој бил на должност амбасадор на Северна Кореја во Кувајт и се смета дека со семејството избегал во септември 2019 година.

Во извештајот на еден јужнокорејски дневник се наведува дека амбасадорот Рио сакал да обезбеди подобра иднина за своите деца, пренесува Би-би-си.

Ова потсетува на случајот со севернокорејскиот дипломат Џо Сонг-ги, кој беше на должност во Италија и во 2018 година беше прогласен за „исчезнат“, а всушност во 2019 година избегал, што беше објавено дури во 2020 година.

Јужнокорејските власти одбија да ги потврдат овие случаи.

Не се случува често високи севернокорејски претставници да избегаат, иако секоја година од Северна Кореја бегаат околу илјада луѓе.

Прикажи повеќе...

Регион

Брисел денеска расправа за дистрибуција на вакцините за Западен Балкан

Објавено пред

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на денешниот состанок ќе разговараат за ажурирањето на стратегијата за дистрибуција на вакцините против Ковид-19 до трети земји, пред сè  од Западен Балкан и соседите.

Состанокот на Советот за надворешни работи ќе го води министерот за надворешни работи на ЕУ, Џозеп Борел. Како што е најавено, првата точка на дневниот ред ќе биде презентирање на стратегијата на ЕУ од страна на Борел за дистрибуција на вакцини против Ковид-19 на трети земји и други напори на ЕУ да се обезбеди еднаков и фер пристап до безбедни вакцини на глобално ниво.

Потоа министрите ќе разменат мислења за неодамнешното апсење на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални по неговото враќање во Русија на 17 јануари 2021 година.

Советот, исто така, ќе разговара за трансатлантските односи, со цел иден ангажман со администрацијата на САД по инаугурацијата на Џо Бајден за 46. американски претседател.

Се очекува министрите да ги поздрават одлуките донесени од новиот американски претседател во текот на првите денови од неговиот мандат, особено кога станува збор за враќање на САД во Парискиот договор за климата и Светската здравствена организација.

Размената на мислења, исто така, ќе се фокусира на состојбата на мигрантите и бегалците во Босна и Херцеговина, вклучително и различни аспекти на акцијата на ЕУ за решавање на оваа „непосредна хуманитарна состојба“.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион43 минути

Брисел денеска расправа за дистрибуција на вакцините за Западен Балкан

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на денешниот состанок ќе разговараат за ажурирањето на стратегијата за дистрибуција...

Европа44 минути

Од денес заострени мерки во Австрија, задолжителна маската ФФП2

Откако дневниот број на новоинфицирани во Австрија остана на постојано високо ниво, но и поради појавата на британскиот вид коронавирус,...

Свет1 час

Бајден ја укина одлуката на Трамп и си донесе своја – нема влез во САД

Претседателот на САД, Џо Бајден, повторно воведе рестрикции за влез во САД за повеќето луѓе кои не се Американци, а...

Свет2 часа

Документарен филм од 2017 година фрла ново светло на приказната за потеклото на коронавирусот

Институтот за вирусологија во Вухан, познат по своите истражувања на вирусите кај лилјаците, веќе долго време се наведува како можен...

Спорт16 часа

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен...

Спорт18 часа

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Лошите десетина минути во второто полувреме беа доволни Македонија да ја забележи својот петти пораз во шест меча на Светското...

Македонија19 часа

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион20 часа

Детето од Хрватска кое почина од Ковид-19 развило многу редок синдром сличен на Кавасаки

Регионот го потресе веста дека 11-годишно момче починало во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“...

Регион20 часа

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Топ20 часа

(Видео) Пронајдено оружје во Блаце кое потекнува од 2001 година

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје пронашле оружје...

Регион21 час

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Регион22 часа

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела...

Свет23 часа

(Видео) Извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата...

Регион24 часа

Куче го чекало сопственикот цела недела пред болница

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, додека не излегол неговиот сопственик, каде се лекувал. Женката по...

Свет24 часа

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19 сепак може да го пренесат вирусот на други и треба да продолжат да ги...

Регион1 ден

Турција потпиша договор со Русија за производство на вакцината Спутник V

Рускиот фонд задолжен за производство на вакцината Спутник V (РДИФ) објави дека компанијата потпишала договор за производство на руската вакцина...

Свет1 ден

(Видео) Истрага за насилните протести во Русија, поддршка од Германија

Истражителите отворија кривична постапка по извршени незаконски активности на недозволениот собир во центарот на Москва. Покренати се постапки и поради...

Регион2 дена

Вучиќ: За 72 часа Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 часа ќе бидеме втори...

Топ2 дена

Приведени вкупно 97 илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници на градилиштата кај Стара железничка во Скопје од 50 се искачи на...

Свет2 дена

Скандал во Шпанија: Се вакцинирале војници и политичари, а не и приоритетните групи

Шпанските војници и политичари кои се вакцинирани против коронавирус, а не биле приоритетна група, се во центарот на јавен спор...

Досие