Контакт

Свет

Лукашенко тврди дека бил намерно заразен со Ковид-19

Објавено пред

Неколку дена по загадочната објава дека се бори против Ковид-19, без да ја напушти функцијата, белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави за украински новинар дека некој намерно го заразил со вирусот, пренесува РТ.

Необичното тврдење се појави во 2,5-часовното интервју што Лукашенко му го даде на популарниот украински новинар Дмитриј Гордон.

„Веруваме дека некој намерно ме заразил со коронавирусот. Сега анализирам кога можело да се случи тоа“, рече Лукашенко и додаде дека засега нема да ги именува јавно неговите сомнежи.

Лукашенко откри дека ги игнорирал молбите на лекарите да се подложат на третман кога биле откриени знаци на коронавирус на неговите прегледи и продолжил со вообичаените активности. Тој тврди дека лекарите го вратиле на нозе за четири дена.

Лукашенко претходно изјави за медиумите дека имал асимптоматски случај на Ковид-19 и успешно закрепнал.

Во истото интервју претседателот драматично рече: „Тие може да ме убијат, но јас никогаш нема да избегам (од Белорусија)“.

Лукашенко во моментот се бори за шестиот мандат како претседател во услови на домашни превирања. Двајца од опозициските фигури што му беа противкандидати во моментот се наоѓаат во затвор, а трет избегал од земјата тврдејќи дека стравува за својата слобода. Белорусија посведочи и на најголемиот антивладин протест во последната деценија пред гласањето закажано за недела.

Долгогодишниот претседател во повеќе наврати тврдеше дека неговите противници спроведуваат план да го соборат на сила со поддршка од странска моќ. Наративот неодамна беше засилен со апсење луѓе за кои белоруските власти тврдат дека се руски платеници, а чија задача била да ја дестабилизираат нацијата пред изборите. Апсењето е едно од неколкуте сериозни точки во односите Москва – Минск во моментот.

Свет

Портпаролот на Џонсон: Велика Британија води конструктивни преговори со ЕУ

Објавено пред

Преговорите меѓу Британија и ЕУ водени се во конструктивен дух и Лондон напорно работи на тоа да обезбеди договор, порача денеска портпаролот на британскиот премиер Борис Џонсон.

Тој рекол дека Британија е посветена на работата преку заеднички одбор, кој ги собира двете страни, за да се најде решение за протокол за Северна Ирска, кој, како што тврди Велика Британија, ќе биде прекршен, доколку двете страни не постигнат поширок договор, пренесе „Ројтерс“.

„Разговорите продолжуваат денеска и мислам дека се водени во контруктивен дух и ние секако сме посветени на тоа да продолжиме да работиме контруктивно за да се обидеме да постигнеме договор“, истакна портпаролот.

Прикажи повеќе...

Регион

Во БиХ 280 новозаразени и петмина починати

Објавено пред

Во последните 24 часа во БиХ се регистрирани 280 новозаразени и пет починати лица, од кои 192 заразени и тројца починати се во Федерацијата БиХ.

Тестирани биле 1.580 примероци, а коронавирусот е потврден кај 192 лица.

Три смртни случаи биле пријавени во Институтот за јавно здравје на БиХ, со што вкупниот број починати достигна 529.

Досега во БиХ тестирани се вкупно 159.205 лица, а вирусот е потврден кај 18.029.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел: Дипломатија, а не санкции во односите со Турција

Објавено пред

Германската канцеларка, Ангела Меркел, рече дека дипломатијата е решение за проблемите на ЕУ со Турција во источен Медитеран.

Доаѓајќи на самитот на лидерите на ЕУ, таа истакна дека и покрај сите проблеми, Унијата има голем интерес за развој на конструктивни односи со Турција.

„Ние сме партнери во НАТО, зависиме едни од други кога станува збор за управувањето со миграцијата и ги поддржуваме кога станува збор за прием на голем број мигранти што се на нивна територија“, вели Меркел.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Штедачите од „Еуростандард банка“ протестираа пред Собранието, бараат закон со кој државата ќе ги обештети во целост

„Вратете ги парите“, „Лопови, лопови “, „Која банка е следна?“ , „Даваме кредити без покритие“, ова беа само дел од...

Македонија1 час

Четворица починати и 162 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на...

Регион1 час

Вучиќ: Ќе ги преиспитаме сите смртни случаи поврзани со Ковид-19

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска објави дека здравствените власти ќе ги разгледаат сите смртни случаи поврзани со коронавирусот коментирајќи ги...

Свет2 часа

Путин, Трамп и Макрон објавија заеднички став за судирот во Нагорно-Карабах

Претседателите на Русија, САД и на Франција усвоија заедничка изјава за состојбата во Нагорно-Карабах. Владимир Путин, Доналд Трамп и Емануел...

Свет3 часа

Азербејџанските сили тврдат дека уништиле ерменски ракетен систем во Нагорно-Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан во средата објави дека вооружените сили на земјата успеале да го деактивираат ерменскиот ракетен систем...

Македонија3 часа

Арсовски: Се разгледуваат сите можности и опции за импичмент на Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ не открива кога би можела да се очекува конечната одлука за импичмент на претседателот Стево Пендаровски, што беше навестена...

Топ4 часа

Приведени тројца малолетници, кои украле златни синџирчиња

Полицијата приведе тројца малолетници поради сомнение дека се сторители на кривично дело тешка кражба на дрзок начин. „На 22 септември,...

Регион5 часа

Границите со Грција остануваат затворени до 12 октомври

Грција ја продолжи забраната за патување државјани на трети земји до 12 октомври, пренесува МИА. Ограничувањата на копнените граници се...

Македонија6 часа

(Видео) Филипче побара разбирање и поддршка за одлуките во образованието

Знам дека многумина сакаат и бараат учењето да се одвива поинаку и, искрено, сите ги разбирам. Но, како здравствен работник...

Топ6 часа

Едно лице загина во сообраќајна несреќа меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчеравечер во скопската населба Ченто. Според информациите на МВР, во несреќата...

Македонија8 часа

МОН: На првиот училиштен час нема посериозни пречки за одржување на онлајн-наставата

Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ и Бирото за развој на образованието, кој...

Македонија9 часа

Почнува учебната година

Новата учебна 2020/2021 година почнува денеска, со еден месец одложување. Настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до...

Македонија22 часа

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Регион1 ден

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија1 ден

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија1 ден

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион1 ден

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ1 ден

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет1 ден

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија1 ден

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Досие