Контакт

Регион

„Макфакс“ дојде до декларацијата што ќе биде усвоена на Самитот во Софија

Објавено пред

„Макфакс“ дојде до нацрт-декларацијата што ќе биде усвоена на 17 мај во Софија на самитот на Европската Унија за Западен Балкан, на која европските лидери одлучија земјите од Западен Балкан да не стават потпис по настојувањата на Шпанија, Косово да не добие третман на држава на претстојниот самит. Шпанските медиуми коментираат дека како утешна награда за оваа држава е тоа што западнобалканската шесторка (Србија, Црна Гора, Македонија, Босна и Херцеговина, Албанија и Косово) нема да треба да стави потпис на документот. Тоа е потврдено и во самата декларација, каде што како посебна точка е посочено дека земјите од Западен Балкан се согласуваат со заклучоците во документот. Исто така, може да се забележи дека во текстот во декларација се користи терминот „нашите партнери од Западен Балкан“ наместо именување на државите.

dobivaj vesti na viber

Инаку, шпанскиот премиер, Маријано Рахој, денеска потврди дека, дефинитивно, нема да учествува на самитот поради позицијата на земјата кон Косово.

„Од самиот почеток беше јасно дека шпанскиот премиер Рахој не сака да учествува поради ставот на Шпанија за статусот на Косово“, рече висок официјален претставник на ЕУ. Меѓутоа, Шпанија најавила дека, сепак, ќе биде презентирана на самитот од страна на понизок дипломатски претставник.

Рахој и претходно навестуваше дека не сака да се најде на исто место со косовскиот претседател Хашим Тачи бидејќи официјален Мадрид не го признава Косово како држава, но исто така и поради контроверзната биографија на албанскиот лидер.

Шпанските медиуми наведуваат дека Рахој ќе замине во Софија, каде што ќе се сретне со локалните власти и ќе присуствува на вечера со европските лидери еден ден пред самитот, а потоа ќе се врати во својата земја. Освен Шпанија, и Грција, Кипар, Романија и Словачка како членки на Унијата не го признаваат Косово, но ќе присуствуваат на самитот. Шпанија е единствената земја што го задржа цврстиот став во однос на самитот.

Инаку, во декларацијата ЕУ ја поздравува заедничката посветеност на партнерите од Западен Балкан на европските вредности и принципи и на визијата за силна, стабилна и обединета Европа.

„Надградувајќи го досега постигнатиот напредок, партнерите од Западен Балкан ѝ се посветија на европската перспектива како нивен цврст, стратешки избор за да ги зајакнат своите напори и меѓусебната поддршка. Веродостојноста на овие напори зависи од јасната јавна комуникација. ЕУ е одлучна да ја зајакне и да ја интензивира својата вклученост на сите нивоа за да ја поддржи политичката, економската и социјалната трансформација на регионот, како преку засилена помош заснована на видливиот напредок во владеењето на правото така и преку социоекономски реформи на партнерите од Западен Балкан“, се наведува во заклучоците.

Исто така, ЕУ го поддржува ветувањето на партнерите од Западен Балкан дека ќе продолжат со зајакнување на добрососедските односи, регионалната стабилност и на меѓусебната соработка. „Ова го вклучува изнаоѓањето и примената на конечни, инклузивни и обврзувачки решенија за своите билатерални спорови кои потекнуваат од минатото, како и посветување дополнителни напори за помирување“, стои во документот.

Регион

Авион на Ер Србија принудно слетал во Црна Гора

Објавено пред

Авионот на компанијата Ер Србија, Ербас 319, кој летал на релација Тиват – Белград, во вторникот околу 15 часот и 45 минути морал принудно да слета поради дефект на моторот, јавува Нова.рс.

dobivaj vesti na viber

– Тоа беше нешто како удар на гром. Авионот губел и менувал напојување, а една патничка видела искри под нејзините нозе и испуштање гориво од резервоарот во морето. Околу половина час кружевме над Бока Которска, а луѓето на копно забележаа дека од авионот излегува голема количина чад. Меѓу патниците имало и луѓе со мали деца кои почнале да плачат – вели патникот.

Тој додава дека во првите десет минути од летот екипажот не дал никакво објаснување, што уште повеќе ги загрижило патниците.

– Тогаш не известија дека има дефект на моторот и дека мораме да направиме подготовки за слетување на аеродромот во Тиват. Следеше стандардната процедура во таква ситуација, а тоа дополнително ги исплаши патниците, особено странците – додава патникот.

– Механичарите го прегледуваат авионот, а патниците чекаат нови информации за летот. Некои поради страв се откажале од денешниот лет и им помогнала аеродромската служба – изјавила патничката,пренесе 24часа.хр.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрват пронашол вреќа со бомби додека чистел бунар

Објавено пред

Момче од Хрватска пријавило во полиција дека додека чистел бунар во Мали Гревац извадил торба во која имало бомби.

dobivaj vesti na viber

На местото на настанот излегол полициски службеник за антиексплозивна заштита. Испитувајќи ја вреќата и извадената кал од бунарот, открил:

8 струјни мини за тромбон,
13 бомби М-75,
6 бомби М-52,
100 грама експлозив ТНТ,
24 парчиња артилериска муниција калибар 20 мм,
3 патрони за автоматска пушка и
10 парчиња муниција од различен калибар

Сето горенаведено е безбедно отстрането и складирано во магацинот за смртоносна опрема до уништување, соопшти полицијата, пренесе хрватски Индекс.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Голем пожар кај Шибеник, на терен повеќе од 50 пожарникари

Објавено пред

Во 15 часот и 17 минути шибеничките пожарникари добиле дојава за пожар во Врпоље, објави Шибенски.хр.

dobivaj vesti na viber

Според Противпожарната бригада на Шибеничко-книнската жупанија, на терен се 51 пожарникар со 18 возила.

На копнените сили им помагаат четворица Канаѓани, кои се испратени на местото на пожарот.

– Сега на терен се 51 пожарникар со 18 возила, а на помош и четворица Канаѓани. Патот Врпоље-Данило е затворен, а струјата во околината е исклучена – соопштија од Жупанискиот центар 112.

Противпожарната бригада на Шибеничко-книнската жупанија добила дојава за пожар во 15 часот и 17 минути.

Како што изјави за Радио Шибеник Волимир Милошевиќ, командант на противпожарната служба во Шибеник, пожарот кај Врпоље се уште не е ставен под контрола.

– Во густата борова шума се уште гаснат четири кантари. Ситуацијата е неизвесна, но најважно е пожарот повеќе да не ги загрозува зградите. Главно работиме на зачувување на предметите и се обидуваме да го запреме пожарот – рече Милошевиќ.

Лошата вест за шибеничките пожарникари е што пожар избувна и на островот Какањ во шибенскиот архипелаг. На пожарот биле испратени три трактори.

На пожарникарите не им помага тоа што дува умерен јужен ветер,пренесе Блиц.рс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

(Видео) Невреме во Неготино – паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили

Големото невреме кое денеска го зафати Неготино зад себе остави паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили. Силниот ветер носел...

Топ12 часа

Скопјанка киднапирала бебе во ГТЦ и со такси го однела во Ѓорче Петров

Денеска полициски службеници од СВР Скопје ја лишија од слобода С.С. од Скопје, набрзо по добиена пријава околу 11.30 часот...

Македонија15 часа

Вилма Русковска е суспендирана, дисциплинска за уште две обвинителки

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска добила решение за суспензија.  Според информации на „Макфакс“, одлуката е...

Македонија16 часа

Обвинителството ќе го испитува регистрирањето на бугарските здруженија во Македонија

Основното јавно обвинителство Охрид денеска по допрен глас оформи предмет за да ги испита наводите за евентуални пропусти при регистрацијата...

Македонија16 часа

ВМРО-НП: Тие што гласно се чудат да се прашаат зошто некој манипулирал и ги учел со лажни податоци

ВМРО-Народна партија го поздравува напредокот на двете историски комисии како чин на позитивниот пат на Северна Македонија кон Евро-атланската интеграција....

Економија16 часа

Од септември мерки за штедење на струја, државните институции ќе мора да ги намалат сметките за 15 отсто

Државните институции од септември ќе мора да ги намалат сметките за електрична енергија за 15 отсто во однос на истиот...

Македонија17 часа

Регистрирани 590 нови случаи на коронавирус, починаа 2 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.593 тестови,...

Македонија19 часа

Бугарските историчари прогласија победа: „Ќе продолжиме да ги браниме позициите и за јазикот, браќата Миладиновци и Гоце Делчев“

Двегодишната битка за одбрана на позицијата на Бугарија во историските спорови со Северна Македонија ја достигна првата победа. Ова се...

Регион21 час

Ќе требаат нови операции за децата повредени во автобуската несреќа во Бугарија

Двете повредени деца, кои вчера од Стара Загора беа пренесени во болницата „Пирогов“ во Софија, сè уште се во тешка...

Македонија21 час

Демократски сојуз: Грешки со историски димензии

Демократскиот сојуз предупредува на процес на сечење на македонските корени преку заедничката комисија за историски и образовни прашања, со што...

Македонија21 час

СДСМ: Потонаа сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ за наводно менување на историјата

„Паднаа во вода сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски со кои со месеци ги вознемируваа граѓаните и се обидуваа...

Европа22 часа

Киевскиот градоначалник Виталиј Кличко се разведува по 25 години брак

Градоначалникот на Киев и поранешен светски шампион во бокс Виталиј Кличко (51) се разведува од сопругата Наталија, по 25 години...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да одговори, или уставни измени веднаш во Собрание или оставка и избори

„Секојдневните предавства од криминалната власт на СДСМ и ДУИ треба да престанат. Константните притисоци од власта на Ковачевски кон пратениците...

Европа22 часа

Путин: Тоа што го прави Западот е глупаво

Владимир Путин ги нарече „залудни“ обидите да се поништи руската култура и самата Русија. „Тоа е едноставно глупаво. А оние...

Европа22 часа

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби на четири регионални одделенија. Според декретите објавени на претседателската веб-страница, Серхи Зајац беше...

Македонија2 дена

Цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум твореле во бугарската голема средновековна држава, се вели во препораката за заедничко чествување

Тоа што живееле и твореле на денешната територија на Македонија, во бугарската голема средновековна држава им е единственото заедничко на...

Македонија2 дена

(Видео) Комисијата препорача заедничко чествување на цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум, ќе има и измени на антиката во учебниците

Комисијата за историски прашања даде препораки за заеднички чествувања на цар Самоил, светите Кирил и Методиј и светите Климент и...

Македонија2 дена

Петровска: Одлуките за донација на воена помош за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава

Одлуките за донација на воена помош и вооружување за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава, без оглед на...

Македонија2 дена

Бугарска фондација стави бугарско знаме пред споменикот на Гоце Делчев во Скопје и се пофали дека го исчистила

Бугарската фондација „Македонија“ на социјалната мрежа Фејсбук објави дека го исчистила споменикот на Гоце Делчев во Скопје, ставајќи до него...

Регион2 дена

Лончар: Едно дете е оперирано, а на еден патник му беше ампутирана ногата

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар по посетата на повредените во несреќата во Бугарија изјави дека нема загинати. „Ги...