Контакт

Свет

Медведев: Лондон де факто војува со Русија, британските власти се легитимна воена цел

Објавено пред

Лондон практично води необјавена војна против Москва, што значи дека секој британски функционер може да се смета за легитимна воена цел, изјави денеска потпретседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, пренесува ТАСС.

dobivaj vesti na viber

Тој обрна внимание на изјавата на британскиот министер за надворешни работи, Џејмс Клеверли, кој рече дека Украина има право да проектира сила надвор од своите граници.

„Денес, Велика Британија дејствува како сојузник на Украина обезбедувајќи ѝ воена помош во форма на воена опрема и експерти. Оттаму, таа де факто води необјавена војна против Русија. Поради тоа, секој нејзин јавен функционер (и воен и цивилен) кој придонесува во војната може да се смета за легитимна воена цел“, истакна Медведев.

Тој посочи дека Лондон бил и останува вечен непријател на Москва.

„Глупавите функционери на Велика Британија, нашиот вечен непријател, треба да имаат на ум дека според општо признатото меѓународно право што го регулира водењето војна во современи услови, вклучително и Хашките и Женевските конвенции со нивните дополнителни протоколи, нивната позиција може да се квалификува како да се во војна“, напиша Медведев на „Твитер“.

Претходно, Клеверли одби да коментира дали Киев е вмешан во нападите со беспилотни летала врз Москва, но посочи дека нападите врз легитимните воени цели надвор од Украина се дел од нејзината самоодбрана.

Шефот на британската дипломатија посочи дека Киев има легитимно право да проектира сила надвор од своите граници за да ја поткопа способноста на Русија да проектира сила во Украина.

Во исто време тој нагласи дека нема да шпекулира за природата на нападот.

Вчера, во раните утрински часови, украински беспилотни летала извршија напади во Москва и оштетија станбени згради во југозападниот дел на градот. Еден дрон удрил во зграда во Нова Москва.

Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека нападот со украински беспилотни летала врз Москва е терористички акт.

 

Свет

Фицо победи на парламентарните избори во Словачка

Објавено пред

Словачкиот левичар и поранешен премиер Роберт Фицо победи на парламентарните избори во Словачка.

dobivaj vesti na viber

Тој ќе мора да ги придобие сојузниците за да ја формира следната влада, покажаа вкупните изборни резултати во неделата.

Резултатите од 98 отсто од регистрираните избирачки места на саботните избори покажуваат дека партијата СМЕР-ССД на Фицо води со 23,37 отсто од гласовите.

Следува либералната Прогресивна Словачка (ПС) со 16,86 отсто, а трета партија е ХЛАС (Глас), која би можела да стане клучна за формирање нова влада, со 15,03 отсто.

Прикажи повеќе...

Свет

Белгиската католичка црква под сомнеж за злоупотреба на лични податоци

Објавено пред

Белгиската Управа за заштита на податоци се сомнева дека Католичката црква во Белгија ја крши европската Општа регулатива за заштита на податоците (ГДПР), со тоа што продолжува да ги чува личните податоци на оние кои решиле да ја напуштат верската заедница.

dobivaj vesti na viber

Се работи за процес, неофицијално наречен „дебаптизација“, односно барање на поединци да бидат избришани од црковниот Регистар на крстени, со што практично ја напуштаат Црквата.

Црквата својата постапка ја правда со ставот дека според доктрината на верата, „дебаптизација“ не е можна, бидејќи „пренесената света тајна не може да се отповика“.

Поранешен портпарол на Европскиот парламент, Јан Де Зутер во изјава за весникот „Стандард“ вели дека Црквата не смее да ги чува податоците и евиденцијата на оние кои побарала да ја напуштат, бидејќи на тој начин ја прекршува Општата регулатива за заштита на податоците на ЕУ.

Меѓутоа, црковниот портпарол Герт Де Керпел изјави дека според експерти за ГДПР, Црквата со ваквата постапка на ја прекршува Регулативата, додавајќи дека податоците не се чуваат во електронска форма или централно, туку на ниво на парохии.

Прикажи повеќе...

Регион

Септември најтопол во последните 90 години

Објавено пред

Месецот септември 2023 година е еден од најтоплите во последните 90 години, се вели во извештајот на Националниот институт за метеорологија и хидрологија (NIMH) за времето во септември.

dobivaj vesti na viber

Просечните месечни температури се движат од 16 до 23 Целзиусови степени, со отстапување од месечната норма помеѓу плус 1 и плус 4 степени. Највисоката измерена температура беше 37,2 степени на 23 септември во Крумовград. Во Софија највисоката измерена температура беше 32,2 степени, исто така на 23 септември. Најниската минимална температура на станица во населено место е 2,1 степен на 12 септември во Чепеларе, а најниска е измерена на врвот Мусала на 28 септември – минус 1,3 степени.

Во поголем дел од земјава месечните количини на врнежи се меѓу 1 и 120% од климатската норма. Само во дел од регионот Рило-Родоп има станици со месечна количина на врнежи до 200% од нормата, а на јужниот брег на Црното Море и во Странџа – до 493% (Ахтопол). Во просек за земјата овој месец, септември има помалку врнежи од септември 2022 година, но повеќе од септември 2021 година, известува НИМХ. Најголема измерена 24-часовна количина на врнежи е 207 мм дожд во село Кости, рег. Бургас, на 5 септември. Поројниот дожд во регионот Странџа во периодот од 4 до 6 септември предизвика катастрофа.

1–3 септември: На антициклонско поле со низок градиент времето ќе биде претежно сончево, со поголема кумулусна облачност попладне над источните предели и планините, со изолирани слаби врнежи од дожд. Температурите се повисоки од вообичаеното. На 2 септември речиси истовремено четири пожари избувнаа во планината Сакар, на границата со Турција, на територијата на општините Свиленград и Тополовград, каде беше прогласена вонредна состојба. Топлото време и силните ветрови помагаат во ширењето на пожарите. Пожарот зафаќа 10.000 хектари пасишта и бадеми. Жителите на селата Варник и Маточина во Свиленград мора да бидат евакуирани.

4–5 септември: Со поминување на циклон низ јужниот дел на Балканот, во Бугарија се создава ситуација со врнежи, со значителни врнежи, особено во југоисточниот дел на земјата, каде исто така се зајакнати од орографски причини. , како и од близината на Црното Море како дополнителен извор на топлина и влага. Вонредна состојба е прогласена во крајните југоисточни региони, а најтешко е погоден градот Царево. Ѕидовите на две брани се загрозени, реките се излеваат од коритата, 13 моста се целосно или делумно уништени. Влезните води влечат автомобили и камп приколки во морето, поплавуваат улици и хотели, активираат свлечишта. Селата и камповите се евакуирани, населените места, главно во општините Царево и Малко Трново, остануваат без струја и вода, патиштата се затворени. На 5 септември четири лица го загубија животот во поплавата во Царево.

Главните количини на врнежи измерени на метеоролошките станици НИМХ во областа на катастрофата се забележани во интервалот од околу 23:30 часот на 4 септември до 15:00–15:30 часот на 5 септември (околу 16 часа врнежи): село Кости – над 329,3 mm (l/m²), или 444% од месечната климатска норма, градот Ахтопол – 253 mm (над 466% од нормата), и селото Граматиково – 288,4 mm (423% од нормата).

6-8 септември: Откако ќе помине циклонот, врнежите постепено престануваат, дневните температури се зголемуваат.

9-14 септември: Притисокот од запад-северозапад продолжува да се зголемува. Времето е претежно сончево и мирно. Температурите во пораст, а максималната на повеќето места, освен во Црното Море, достигнува 30-35 степени.

15 септември: Ноќта на 15 септември над земјата поминува студен атмосферски фронт. На места во ноќните часови, како и во текот на денот попладне има краткотраен дожд и грмежи. Во повеќето области врнежите се слаби и умерени, но на Родопите се забележани позначителни количини. Температурите се намалуваат за 3 до 5 степени.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ Рама: КФОР мора да ја преземе контролата врз северот на Косово
16-17 септември: Воздушната маса над земјата останува нестабилна. На повеќе места има врнежи од дожд придружени со грмежи. Поинтензивни појави и значителни врнежи има во Југозападна Бугарија, Родопите и во североисточните предели. Температурите опаѓаат за уште 3-4 степени.

18–23 септември: Бугарија се наоѓа на границата на обемна и длабока циклонска област на северозапад и антициклон на исток. Времето е претежно сончево, со развој на засебна кумулус-врнежлива облачност и изолирани краткотрајни врнежи и грмежи главно во западната половина од земјата. Температурите повторно се во пораст и максималните во последните денови од периодот во повеќето предели се над 30 степени, на места достигнуваат и 36-37 степени.

24–28 септември: Мал циклонски вител се формира долж студениот фронт на циклонот во северозападниот дел на Балканот, кој брзо се движи кон југ. Северната половина на Балканот останува на периферијата на антициклонот над Источна Европа. Североисточниот ветер над Бугарија се засилува. Времето е променливо, за периодот релативно топло, иако дневните температури опаѓаат. Краткорочни врнежи има првиот ден во северозападните предели, а во последниот – во јужните и источните предели; врнежите се претежно слаби, но на места се забележани и поголеми количини.

29-30 септември: Со минувањето на циклонот во јужниот дел на Балканот, зголемувањето на притисокот и слабеењето на баричниот градиент, се очекува месецот да заврши мирно и топло за периодот, се вели во билтенот на НИМХ.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион15 часа

Тензиите растат: борбени возила на српската армија во околината на Прокупље, се упатуваат кон внатрешноста на централна Србија

Колона борбени возила на Војската на Србија денеска повторно е забележана, овојпат во околината на Прокупље. Репортерите на српски Курир...

Регион15 часа

(Фото) Проценките достигнаа 5 милијарди евра: Грција ги сумира штетите од разорните поплави

Во Грција се сумираат штетите од разорните поплави што го погодија централниот дел на земјата поради невремето Даниел на почетокот...

Македонија17 часа

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Припадниците на Армијата на Македонија кои се дел од мултинационалните сили на НАТО во Бугарија се на ниво на задачата,...

Македонија17 часа

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски е против Законот за амнестија кој го предлага Владата. „Апсолутно не е соодветно ниту...

Економија18 часа

За доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните давачки во октомври и ноември оти тогаш производството е најголемо, вели Николовски

Министерот за земјоделие Љупчо Николовски денеска објасни дека за доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните царински давачки во...

Македонија19 часа

Меџити: глукомерите се безбедни, отсега нема да доцнат лековите

„Додека сум министер, отсега натаму нема да се случи да доцни тендерирање или јавни набавки за лекови, освен во случај...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ објави документи за токсично млеко и јогурт, бара одговрност од Агенцијата за храна

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција објави документи во врска со информациите дека во Македонија се увезува млеко кое содржи афлатоксин....

Економија21 час

ЕСМ ги повика потрошувачите да проверат дали објектите се подготвени за грејна сезона, а не кажува дали ќе ги намести цевките под Беласица

ЕСМ ги повикува потрошувачите да ги завршат интервенциите на внатрешната грејна инсталација, да овозможат пристап на екипите на компанијата до...

Македонија21 час

Заев: време е за нов македонски успех

Екс премиерот Зоран Заев во објава на Фејсбук по повод петгодишнината од референдумот напиша дека 30 септември 2018 година е...

Економија22 часа

Нови цени на горивата

Од денеска малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се намали за 2 денари, додека цените на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95,...

Македонија22 часа

Петровска – Тагaрeв: соработката во одбраната може да биде позитивен пример како да се развиваат односите меѓу двете држави

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Ново Село, Бугарија ќе ги посети припадниците на Армијата на Република Северна Македонија...

Македонија22 часа

Пендаровски ја додели специјалната награда „Камера 300“ на кинематограферот Шејмус Мек Гарви

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше и се обрати на затворањето на 44. издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“...

Економија22 часа

СДСМ: Нова 55MW фотоволтаична електрана – најголема на Балканот

Започна со работа најголемата фотоволтаична централа на Балканот, со капацитет од 55 MW, која ги задоволува годишните потреби на 30.000...

Свет23 часа

Аеродромите во Њујорк откажаа повеќе од 40 летови: патниците се снимаа како газат во вода до колена

Патниците кои се обидуваа да побегнат од Њујорк со евтини авиокомпании надвор од аеродромот ЛаГвардија беа соочени со вода на...

Македонија23 часа

Со потпис на Груби е овозможено формирање на три нови фирми за коцкање, тврди ВМРО-ДПМНЕ

„Дали Артан Груби ја направи Македонија партнер во бизнис со бугарски мафијаш дел од кривични постапки кој се наоѓа во...

Регион2 дена

Милан Радоичиќ призна дека ја организирал групата во Бањска: „Лично ги направив сите подготовки“

Потпретседателот на Српската листа, Милан Радоичиќ, ја презеде целосната одговорност за настаните во селото Бањска на северот од Косово. Неговата...

Македонија2 дена

Млекото со афлатоксин се враќа во Србија, Трипуновски лажно шири паника, велат од АХВ

Неосновано ширење паника и доведување на граѓаните во заблуда е последната објавена вест на Цветан Трипуновски, претседател на Комисија за...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Згрозен сум од неморалниот чин на Маричиќ

Како човек сум згрозен со гадење од овој сексистички и неморален чин на Маричиќ, човекот се прослави со сè, само...

Македонија2 дена

(Видео) Трипуновски: Во Македонија е увезено канцерогено млеко од Србија и пуштено во промет

На 21 септември оваа година во Македонија е увезено над 20 тони трајно млеко од Република Србија, со рок на...

Македонија2 дена

Зголемениот број мечки проблем во Маврово и Ростуше: жителите бараат кризна состојба

По вонредната седница од страна на Советот на Општина Маврово и Ростуше, Општината до Владата поднела информација со барање за...