Контакт

Свет

Медицински напредок – за првпат во историјата срце од свиња пресадено на маж

Објавено пред

За првпат во историјата на маж му е пресадено свинско срце! Операцијата се случила во болница во Балтимор, Мериленд. Пациентот кој доби трансплантација на срце од генетски модифицирана свиња засега се чувствува добро, но според хирурзите е рано да се даваат долгорочни прогнози.

Дејвид Бенет (57) влегува во историјата како првиот човек кому му била пресадено свинско срце, а бил на работ на смртта во времето кога лекарите се решиле на овој чекор.

Бенет бил на апаратите со месеци и неговото срце било толку оштетено што мислел дека нема да ја преживее операцијата. Исто така, во претходниот период не го послушал лекарскиот совет, не земал терапија и не доаѓал на прегледи.

„Знаев дека ова е мојата последна шанса и сакам да живеам. Шансите се мали, но ова е мојата последна шанса. Или ќе умрам или ќе ме оперираат”, рекол Бенет пред да биде ставен под анестезија.

Операцијата е направена во петокот, а Бенет засега закрепнува, се чувствува добро и дише без респиратор.

„Операцијата покажа дека трансплантацијата на срцето на генетски модифицирано животно не предизвикува итно отфрлање на органите“, рекоа неговите лекари, свесни за ризикот од умирање на Бенет бидејќи вакво нешто никогаш не е направено и неблагодарно е да се даваат предвидувања.

Сепак, постои надеж дека доколку овој случај успее, во иднина ќе се реши хроничниот недостиг на органи за трансплантација.

Европа

Нови мерки против коронавирусот во Франција

Објавено пред

На луѓето кои не биле вакцинирани против Ковид-19 во Франција веќе не им е дозволен пристап до ресторани, барови, туристички места и спортски објекти, освен ако неодамна не го прележале вирусот.

Новиот закон, кој стапи на сила денеска, бара дозвола за вакцинација, што е од централно значење за владината стратегија за борба против коронавирусот, пренесува АП.

Франција има најголем дневен број на заразени со вирусот во Европа, а болниците сè уште се полни со луѓе со вирусот, иако бројот на луѓе во одделенијата за интензивна нега е намален во последните денови.

Владата неодамна воведе неколку нови ограничувања, фокусирајќи се првенствено на пропусницата за вакцинација одобрена од францускиот парламент и Уставниот совет минатата недела.

Прикажи повеќе...

Свет

Родители исфрлиле голо петгодишно дете на мраз поради лошо однесување во Сибир

Објавено пред

Во руската република Алтај, во Сибир, е покрената кривична постапка против родители кои поради лошо однесување го оставиле својот петгодишен син на студ без облека и обувки.

Истрагата покажала дека во едно село родителите на петгодишното момче незадоволни од неговото однесување на 21 јануари го избркале од дома, а тоа долго време било на улица без облека и обувки во текот на мразот, пренесува РИА Новости.

Моментално момчето и неговите двајца браќа се одземени од родителите.

Прикажи повеќе...

Свет

Хорор во Пула – 22-годишник малтретирал и ограбил Канаѓанец заканувајќи му се со пиштол

Објавено пред

Во текот на ноќта од сабота кон недела, 36-годишниот Канаѓанец, кој престојувал во хостел во Пула, доживеал трауматично искуство откако 22-годишник го малтретирал и ограбил заканувајќи му се со пиштол.

Имено, и двајцата престојувале во ист хостел, едниот како турист, додека другиот ѝ е познат само на полицијата.

Како што неофицијално дознава „Глас Истре“, Канаѓанецот спиел, а кога се разбудил среде ноќ, видел човек во неговата соба како претура по неговите работи.

Кога крадецот забележал дека Канаѓанецот се разбудил, му се заканил со пиштол, го врзал и откако му ги одзел мобилниот телефон и банкарската картичка, го оставил.

Канаѓанецот успеал да излезе од хостелот, па излегол на булеварот во Пула во потрага по помош. Видно истрауматизиран, гол и бос, само во гаќи и црна маица, застанал на семафор до поштата во Пула и ги молел минувачите за помош.

Рацете му беа врзани и цврсто прицврстени со телефонска жица. Но, еден сограѓанин, кој околу 6:30 часот заминал на работа, му помогнал, го покрил, повикал полиција и го чекал нивното пристигнување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот Текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Македонија1 час

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет1 час

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија2 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет2 часа

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет3 часа

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет3 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија14 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија16 часа

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет18 часа

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија20 часа

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија23 часа

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ24 часа

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет24 часа

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион1 ден

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија1 ден

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Македонија2 дена

Пред да почине Рахимовски се јавил кај пријател во Македонија, се договориле да го пречека на скопскиот аеродром

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во...

Македонија2 дена

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија2 дена

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион2 дена

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Досие