Контакт

Свет

Мечка нападнала жена во полско веце во Алјаска

Објавено пред

Црна мечка се појавила на езерото Чилкат во Алјаска и нападнала жена која во тие моменти го користела полскиот тоалет.

Жената се здобила со повреди од каснување и од канџите на животното, пренесува Би-би-си.

Биологот од Алјаска, Карл Кох, претпоставува дека станува збор за црна мечка врз основа на фотографиите од траги што ги видел и сведоштвата на други луѓе кои живеат во близина, кои претходните денови испратиле фотографии од мечка на нивните имоти.

„Шерон Стивенс е единствената личност во светот на која ѝ се случило вакво нешто“, изјавил Кох.

Би-би-си пренесе дека Шерон Стивенс изјавила оти скокнала и врескала откако почувствувала касање додека го користела тоалетот, а откако го слушнал врисокот, нејзиниот брат отишол да види што се случува и ја здогледал мечката.

Жената го минувала викендот покрај езерото со нејзиниот брат Ерик и неговата девојка кога се случил инцидентот.

Следното утро, траги од мечката биле забележани низ целата околина.

Свет

Путин: Горбачов е човек кој влијаеше на текот на светската историја

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин му го честиташе 90. роденден на првиот претседател на Советскиот Сојуз, Михаил Горбачов, нарекувајќи го исклучителна фигура на модерната ера која имала значително влијание врз текот на историјата.

Телеграмата на Путин до Горбачов, кој го слави јубилејот на 2 март, беше објавена на веб-страницата на Кремљ.

„Примете ги моите честитки по повод 90. јубилеј. Вие со право припаѓате на плејадата извонредни луѓе, исклучителни државници од модерната доба, кои имале значително влијание врз текот на татковинската и светската историја“, рече рускиот лидер.

Претседателот додаде дека професионалното и животно искуство, енергија и творечки потенцијал му помагаат на Горбачов да учествува во јавна, едукативна работа, како и во посветувањето внимание на реализацијата на меѓународните хуманитарни проекти.

Горбачов беше на чело на Советскиот Сојуз од 1985 до 1991 година како генерален секретар на Комунистичката партија на СССР, а потоа и како претседател на СССР. Откако ги потпиша Беловешките договори во декември 1991 година, тој објави дека ја напушта функцијата претседател.

Крајот на Студената војна, повлекувањето на трупите од Авганистан, но и распадот на советската економија и распадот на земјата се поврзани со владеењето на Горбачов. Тој исто така придонесе за колапс на комунизмот во источноевропските земји.

Горбачов е добитник на Нобелова награда за мир во 1990 година. Неговата кандидатура беше предложена од германските власти, како знак на благодарност за ставот на Горбачов во врска со обединувањето на Германија.

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган најави олеснување на ограничувањата во Турција

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави олеснување на ограничувањата воведени за да се спречи ширењето на коронавирусот во неколку провинции кои се категоризираат како провинции со ниско или средно ниво на зараза.

Ердоган вчера рече дека кафулињата и рестораните ќе можат повторно да работат со половина капацитет помеѓу 7:00 и 19:30 часот, освен оние лоцирани во 17 региони кои се категоризираат како многу ризични, објави АП.

Полицискиот час во текот на работните денови ќе продолжи да важи низ цела Турција, како дел од владината програма за контролирана нормализација, рече тој.

Училиштата повторно ќе се отворат во региони со низок и среден ризик, рече Ердоган. Во другите региони, само учениците кои се подготвуваат за приемни испити во средните училишта или универзитети, повторно ќе седнат во училишните клупи.

Турција во последните денови забележа највисоко ниво на зараза од средината на јануари.

Од почетокот на пандемијата на коронавирусот во Турција се регистрирани повеќе од 2,7 милиони случаи на Ковид-19 и околу 28.500 смртни случаи.

Прикажи повеќе...

Европа

Шефот на СПД ги обвини Меркел и министрите од ЦДУ за многуте пропусти во справувањето со Ковид-19

Објавено пред

Лидерот на Социјалдемократската партија на Германија, Норберт Валтер-Борјанс, ги обвини германската канцеларка Ангела Меркел и министрите од ЦДУ за „лошо управување“ со кризата од коронавирусот.

Валтер-Борјанс изјави дека Германија има шеф на владата кој има направено бројни пропусти во координирањето со кризата.

Тој рече дека министрите од коалицискиот партнер на СПД не ги исполнуваат своите обврски.

Во исто време, ги пофали социјалдемократските членови на владата, како што е вицеканцеларот Олаф Шолц, за кого Валтер-Борјанс тврди дека ги поправа сите проблеми.

Тој вели дека придонесот на членовите на владата од редовите на ЦДУ и ЦСУ е далеку зад оние од редовите на СПД.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име, согласно Договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата се уште не е сменето поради пречките кои ги предизвикала...

Регион2 часа

Претседателот на Србија ѝ ги предаде вакцините на БиХ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска, во Сараево, предаде контингент од 5.000 вакцини од компанијата „Астра зенека“, што Србија ѝ ги...

Свет3 часа

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет4 часа

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет15 часа

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет15 часа

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа18 часа

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет19 часа

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија20 часа

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија22 часа

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија22 часа

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион1 ден

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија1 ден

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа1 ден

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ1 ден

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет1 ден

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија1 ден

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет2 дена

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион2 дена

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Досие