Контакт

Свет

Министрите за одбрана на САД и Кина се сретнаа во Сингапур: „Ги вкрстија роговите“

Објавено пред

Министрите за одбрана на САД и Кина денеска на азискиот самит во Сингапур, на првата средба лице в лице по две години, меѓусебно се демантираа, но и нагласија дека е неопходно да се одржи отворена комуникација меѓу двете армии.

dobivaj vesti na viber

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин и неговиот кинески колега Донг Џун се сретнаа на маргините на азискиот одбранбен самит, познат како дијалог Шангри-Ла, и, како што пренесува Ројтерс, „вкрстиле рогови“.

Претседателот на Филипините подоцна денеска ќе одржи говор кој се очекува да го допре чувствителното прашање за територијалните спорови во Јужното Кинеско Море.

На дневен ред се и војните во Украина и Газа, тензиите во Јужното Кинеско Море и прашањето за односите меѓу САД и Кина.

За време на состанокот со Донг, Остин изрази загриженост за кинеската воена активност во близина на Тајван, вклучително и по претседателските избори на островот и инаугурацијата на претседателот Лаи Чинг-те, рече генерал-полковник на американските воздухопловни сили Патрик Рајдер.

Средбата траела 75 минути, вели Рајдер, додавајќи дека Остин повторил дека Кина не треба да ја користи политичката транзиција во Тајван како изговор за агресивни потези и дека изразил загриженост за активностите на кинеската војска во тајванскиот теснец.

Донг го предупреди Остин дека САД не треба да се мешаат во работите на Кина со Тајван, рече портпаролот на министерот за одбрана, Ву Чиан. Тој исто така рече дека со својот пристап кон Тајван, САД ги прекршуваат своите обврски и испраќаат погрешен сигнал до „сепаратистичките сили“ во Тајван, вклучувајќи го и претседателот Лаи.

Новоизбраниот претседател Лаи е „сепаратист“ за Пекинг, рече портпаролот. Но, и Остин и Донг се согласија дека комуникацијата меѓу вооружените сили на двете земји мора да остане отворена.

Дијалогот Шангри-Ла се одржува секоја година во Сингапур и ова е негово 21-во издание. Трае до 2 јуни

Свет

Рјабков за можноста Русија да распореди нуклеарно оружје поради американските ракети: „Ништо не е исклучено“

Објавено пред

Официјална Москва денеска соопшти дека не исклучува распоредување ракети, вклучително и оние со нуклеарни боеви глави, како одговор на американското распоредување на ракети со долг дострел во Германија.

dobivaj vesti na viber

Ова го потврди рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков, пренесува руски Интерфакс и извештаите на Европската правда.

Рјабков во интервјуто се осврна на изјавите на германскиот министер за одбрана Борис Писториус кој рече дека американските ракети кои ќе бидат распоредени во Германија ќе бидат конвенционални, односно ненуклеарни. На прашањето дали Русија размислува за распоредување нуклеарни ракети, Рјабков рече: „Не исклучуваме ниту една опција“.

Рускиот функционер, исто така, ги обвини Германија и САД за „целосно напуштање на системот на договори за контрола на оружјето“.

„Во овој случај, земајќи ги предвид збирните можности на земјите-членки на НАТО, ние мора да ги калибрираме нашите одговори избегнувајќи внатрешни проверки за тоа што, каде и кога нешто може и треба да се распореди. Тоа значи дека нашиот избор на одговор треба да биде најширок можно“, изјави висок функционер на руското МНР.

За време на неодамнешниот самит на НАТО во Вашингтон, беше објавено дека САД и Германија се договориле, меѓу другото, да распоредат ракети со долг дострел Томахавк во Германија за зајакнување на одвраќањето и заштита на нивните сојузници во НАТО.

Германскиот канцелар Олаф Шолц го поздрави планот за распоредување американски ракети со долг дострел во неговата земја. Шолц рече дека одлуката „совршено се вклопува во безбедносната стратегија на германската влада“.

Прикажи повеќе...

Свет

Новиот британски премиер: Брегзит беше стратешка грешка

Објавено пред

Британскиот премиер Кеир Стармер сака да ги ресетира односите на неговата земја со Европската унија, да ги обнови врските и да воспостави меѓусебна доверба.

dobivaj vesti na viber

„Сакаме да работиме со секој од вас за да ги обновиме нашите односи, повторно да го откриеме нашиот заеднички интерес и да ги обновиме врските на доверба и пријателство“, рече Стармер, обраќајќи им се на лидерите од цела Европа на почетокот на самитот на Европската политичка заедница, форум, што обединува 47 европски земји.

Новиот лабуристички премиер, кој ја презеде функцијата пред десет дена, сака да ги постави односите на неговата земја со ЕУ на нова основа по Брегзит, но смета дека Велика Британија нема повторно да се приклучи на европскиот единствен пазар или на царинската унија за време на неговиот живот.

„Британија е подготвена да работи со вас, фокусирајќи се не на нашите разлики, туку на вредностите што ги споделуваме“, рече Стармер. Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, на новинарско прашање кога пристигнал на самитот, колку време ќе биде потребно за ресетирање на враќањето, одговори дека тоа ќе биде „долг процес“.

„Тоа ќе биде долг процес. Јас лично се спротивставив на Брегзит, мислам дека тоа беше стратешка грешка на Обединетото Кралство. Сега работата е завршена и мислам дека е многу добро што имаме можност повторно да размислиме како може да се реструктуираат односите во политичка и економска смисла“, рече Стармер.

Стармер рече дека самитот е можност за сите да им кажат „никогаш повеќе“ на шверцерите, „криминална империја која дејствува во секоја од земјите што ги претставувате, профитирајќи од човечката беда и очај, подготвена да испрати невини луѓе во смрт“.

Стармер ги поздрави напорите на украинскиот претседател Володимир Зеленски да ги „зачува европските вредности“, нагласувајќи дека ќе има поддршка „се додека е потребно“.

Прикажи повеќе...

Свет

Урсула фон дер Лајен доби нов мандат на чело на Европската комисија

Објавено пред

Европскиот парламент денеска ја избра Урсула фон дер Лајен за нов мандат на чело на Европската комисија.

dobivaj vesti na viber

Во Европскиот парламент мнозинството пратеници гласаа за 65-годишната политичарка од ЦДУ, со што и официјално беше потврдена нејзината номинација од шефовите на држави и влади на земјите-членки на ЕУ.

Од 701 глас таа доби 401 за, 284 против, додека останатите беа воздржани или празни ливчиња. Границата за шеф на комисијата беше 360 гласа, пренесуваат медиумите во регионот.

Во 2019 година постигна мнозинство со само девет гласа повеќе од потребното.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Маж се удави во Дојранското Езеро, од чамец скокнал во водата, пливал кратко и исчезнал

Претпладнево, во 10.10 часот, во СВР Струмица било пријавено дека во Дојранското Езеро се удавил маж. Лицето скокнало во водата...

Македонија3 часа

Претседателката кај пожарите на Серта: Кога ќе престанат огновите, веднаш да го препрочитаме Законот за управување со кризите

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова бара веднаш да се препрочита Законот за управување со кризите и целосно преиспитување на организацијата внатре, со...

Македонија4 часа

И пет минути да се намали чекањето на Табановце е добро за транспортерите, Муратовска реагира зошто има две контроли од полицијата место една

Транспортерите, кои стојат заглавени на граничниот премин Табановце по пет-шест часа, денес добија уште едно ветување за скратување на времето...

Топ5 часа

МВР со детали за пукањето во Чаир: повреден е 31-годишник од Скопје

Вчера во 21.50 часот во СВР Скопје е пријавено дека во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ бил донесен 31-годишниот...

Македонија7 часа

Ново пукање во Чаир, улиците станаа небезбедени за граѓаните со ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ

„Постајно се случуваат пукања и криминални пресметки и безбедносната состојба станува алармантно лоша. Сигурноста на граѓаните е во постојан ризик....

Македонија9 часа

ЦУК: Oд рани зори се гаснат пожари од земја и со воздухопловна поддршка од сите летала што се на располагање

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имаше вкупно 24 пожари на отворено. Утрово активни се...

Култура10 часа

Европски филмови на плажа и на брод во Охрид секоја вечер до недела – „Живи и здрави“ го отвори 7. издание на „Бич филм фестивал“

Под отворено небо, филмот „Живи и Здрави“ на црногорскиот режисер, Иван Мариновиќ, синоќа го отвори седмото издание на фестивалот „Бич...

Свет10 часа

(Видео) Шеснаесет лица загинаа во пожар во трговски центар во Кина

Шеснаесет лица загинаа во пожар во стоковна куќа во југозападната кинеска провинција Сечуан, објавија државните медиуми. Синоќа кинеската државна телевизија...

Европа10 часа

(Фото) Сателитите открија системи „Панцир“ и мистериозни објекти кај резиденцијата на Путин

Сателитските снимки открија дека нов систем за противвоздушна одбрана со краток дострел штити една од резиденциите на рускиот претседател Владимир...

Регион10 часа

Мажи од такси-возило пукале кон полицајци во Србија, еден убиен: напаѓачот се бара и со хеликоптер

Синоќа имало пукање во Лозница, град на западот на Србија. Се се случило при рутинска контрола на такси возила од...

Свет11 часа

Бајден има коронавирус

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на тестот на Ковид-19, потврди Белата куќа, откако тој присуствуваше на настан во Лас...

Економија21 час

ЈПДП, ЈСП, Железници и ЕСМ Димитриевска-Кочоска вели дека направиле грабеж на државата: Обезбедени се 5,1 милијарда денари за кредити кои ги зеле, но не можат да ги вратат

Со ребалансот на буџетот новата Влада обезбеди 5,1 милијарда денари за сервисирање на кредитни обврски кон меѓународни финансиски институции во...

Македонија1 ден

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија1 ден

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија1 ден

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија1 ден

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија1 ден

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија1 ден

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија1 ден

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет1 ден

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...