Контакт

Свет

Мистериозна смрт на швајцарска дипломатка, паднала од зграда во Иран

Објавено пред

Дипломатка од швајцарската амбасада во Техеран загина во вторникот откако паднала од висока зграда во која живеела на северот од градот, пренесоа иранските новински агенции.

Вработената во амбасадата имала 51 година, изјави портпарол на Службата за итни случаи, според полуофицијалната новинска агенција ИСНА.

Дипломатката која загина при пад од зграда во Иран беше прва секретарка на швајцарската амбасада, пренесува полуофицијалната новинска агенција Мехр.

Таа живеела на 18. кат во зградата, објави полуофицијалната новинска агенција ИЛНА, повикувајќи се на свој известувач.

Ниту еден извештај не содржи информации за околностите на нејзината смрт.

Швајцарија ги застапува дипломатските интереси на САД во Иран откако Вашингтон и Техеран ги прекинаа врските непосредно по Исламската револуција во 1979 година.

Европа

Бајден се приклучува на онлајн состанокот на НАТО во Романија

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден ќе се приклучи на денешната онлајн средба на претседателите на источното крило на НАТО, а домаќин е главниот град на Романија, Букурешт.

Повеќето ја споделуваат загриженоста во врска со обидот на Русија да го поврати влијанието во регионот, по тензиите што се појавија откако Русија го анектираше Крим во 2014 година, се наведува.

Романскиот претседател Клаус Јоханис, домаќинот на собирот, на Твитер изјави дека е среќен што е домаќин на Бајден и дека состанокот е подготовка за собирот на НАТО следниот месец (14 јуни во Брисел).

Групата Букурешт девет се состои од Романија, Полска, Унгарија, Бугарија, Чешка, Словачка, Естонија, Летонија и Литванија.

Прикажи повеќе...

Европа

Норвешка ќе престане да ги користи вакцините на „Астразенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Објавено пред


Норвешка треба да ги исклучи вакцините против Ковид-19 од производителите „Астразенека“ и „Џонсон и Џонсон“ од својата програма за вакцинирање поради ризик од штетни несакани ефекти, објави владина комисија.

Оние кои сакаат доброволно да примат една од двете вакцини, треба да имаат можност да го сторат тоа, додава Комисијата.

Властите ја прекинаа вакцинацијата со „Астразенека“ на 11 март откако мал број помлади вакцинирани лица беа хоспитализирани поради комбинација на згрутчување на крвта, крварење и мал број на тромбоцити, од кои некои подоцна починаа.

Норвешкиот институт за јавно здравје на 15 април рече дека вакцинацијата со „Астразенека“ треба целосно да се прекине, но владата наместо тоа повика на понатамошно испитување, вклучително и вакцините на „Џонсон и Џонсон“, кои допрва треба да се користат.

„Владата ќе го искористи ова како основа за одлука, со препораки од Институтот за јавно здравје дали да ги користи овие вакцини“, рече министерот за здравство Бент Хои на прес-конференција.

Една студија во Данска и Норвешка открила малку зголемено ниво на згрутчување на крвта кај луѓето кои ја примиле првата доза на „Астразенека“, вклучително и згрутчување во мозокот, во споредба со очекуваните нивоа кај општата популација.

Прикажи повеќе...

Свет

Франција ја поздрави одлуката на ЕУ да не нарачува нови дози вакцина од „Астра зенека“

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, ја поздрави одлуката на Европската Унија да не ја обновува нарачката за вакцини од „Астра зенека“.

Макрон рече дека целта на политиката на ЕУ е да има одговор на новите варијанти на Ковид-19.

„Гледаме дека некои други вакцини се поефикасни“, рече Макрон.

Комесарот за внатрешен пазар на ЕУ, Тиери Бретон, вчера изјави дека Комисијата на ЕУ нема да нарача нови дози од „Астра зенека“ по јуни.

Пред две недели ЕУ поведе судска постапка против фармацевтската група за наводно непочитување на условите од договорот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија3 часа

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет3 часа

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Свет4 часа

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож на Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба кога биле прободени со нож во супермаркет на Нов Зеланд,...

Свет4 часа

Состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет5 часа

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија22 часа

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет22 часа

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион23 часа

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ24 часа

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија24 часа

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија1 ден

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија1 ден

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет1 ден

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија1 ден

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет1 ден

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет2 дена

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион2 дена

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт2 дена

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ2 дена

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Досие