Контакт

Свет

Мистерија нерешена 14 години: го избришал своето минато, а потоа бил пронајден мртов

Објавено пред

Во јуни 2009 година, човек по име Питер Бергман беше пронајден мртов на плажа во Ирска.Слаб маж облечен во црно се качи на автобус за Слајго, мал крајбрежен град недалеку од ирската граница. Три дена подоцна, по викенд поминат сам, овој човек бил пронајден мртов.

dobivaj vesti na viber

Најраниот познат момент од патувањето на овој човек е во Дери, Северна Ирска, каде што се качил во попладневниот автобус кој патувал кон границата, до градот Слајго. Пристигнал во 18 часот и 28 минути, викнал такси за да го однесе до центарот на градот. Ова е приказна за човек кој успеал да го избрише своето минато, пред да биде пронајден мртов, објавена на „Vice.com“.

Тој пристигнал во градот во петокот вечерта, во екот на тамошната туристичка сезона. Така што во првиот хотел во кој влегол немало место. Имал подобра среќа во хотелот Слајго Сити, каде резервирал три ноќевања. Тој ја дал својата адреса како Ајнштетен 15, 4472, Виена, Австрија, што одговарало на неговиот германски акцент. Од хотелот не му побарале лични документи.

Следниот ден поминал без поголеми инциденти. Бергман отишол во поштата во 10:49 часот, купил осум поштенски марки и уште неколку налепници. Купил и некои работи низ градот, а потоа се враќал во хотелот каде што ручал и повремено излегувал на цигара. Цело време бил сам.

Во неделата, рано попладне, тој тргнал од хотелот кон единствената такси станица во градот. Побарал возач да го однесе на мирна плажа каде што може да плива. Го однел на островот Роуз Поинт, познат по импресивниот и прекрасен поглед. Местото е на 15 минути возење од градот. Кога излегол од автомобилот, изгледал задоволен од она што го видел. Но наместо да се избања, тој побарал од таксистот веднаш да го врати назад. Остатокот од неделата ја поминал во градот.

Околу 13 часот во понеделник, 15 јуни, Питер Бергман се одјавил од хотелот и го вратил клучот на рецепцијата. Излегол со неколку работи, имал виолетова чанта и нешто што личело на црн куфер. На автобуската постојка ги извади хартиите од џебот, прочитал што пишува и потоа ги искинал и ги фрлил во корпата за отпадоци. Со автобусот во кој се качил повторбно стигнал до Роуз Поинт. Подоцна било утврдено дека дури 16 луѓе го виделе Бергман на плажата. Не се ни обидел да се скрие. Напротив, се поздравувал со непознати луѓе кои ги среќавал, се сеќаваат дека бил свечено облечен.

Следното утро, еден локален човек џогирал со својот син на плажата околу шест часа. Тие први го пронашле телото на овој средовечен маж како безживотно лежи на плажата. Дури тогаш почнува вистинската мистерија за тоа кој е тој.

Новинарот на „Вајс“ Франциско Гарсија, 10 години по неговата смрт, отишол во мало гратче на границата меѓу Ирска и Северна Ирска, за да се обиде да дознае што повеќе и лично да ги посети локациите каде се преселил овој човек.

Телото на Питер Бергман било однесено во ладилник, облеката му била расфрлана на брегот. Џебовите биле празни, немал пари, паричник, немал документи. Утврдено е дека се удавил, но немало знаци на борба. Забите му биле во добра состојба, недостигале неколку пломби. Сепак, неговото тело привлече внимание поради исклучително лошата состојба.

Откриено е дека имал рак на простата во напредна фаза, а имал и неколку тумори на коските. Преживеал неколку срцеви удари, му недостасувал еден бубрег. И покрај сите овие дијагнози, токсиколошкиот извештај покажал дека во неговото тело немало лекови.

Откако неговото тело било медицински обработено, се покажало дека властите не можат да го поврзат со неговиот идентитет. Инспекторите сфатиле дека немаат никакви документи за идентификација, ниту други предмети, дури и ознаките од неговата облека биле исечени со ножици.

На адресата што ја приложил до хотелот, има зграда во Австрија, иако таму не е евидентиран Питер Бергман. Писмата што ги испраќал во поштата во Слајго никогаш не биле пронајдени.

Како што минувале деновите, мистеријата само се зголемувала, случајот станал нешто што локалната полиција никогаш не го сретнала. Последните денови на Питер Бергман се споени од фрагменти снимени на снимките од CCTV низ градот Слајго.

Човекот секој ден го напуштал хотелот со својата виолетова чанта. Кадата била полна кога заминувал и празна кога се враќал. Што направил во меѓувреме до денес не е познато. Изгледало како да ги фрла своите работи во различни корпи низ градот, па внимавал да не го фатат надзорните камери.

Човекот наречен „Питер Бергман“ не е идентификуван до ден-денес, за неговиот случај е снимен документарен филм „Последните денови на Питер Бергман“ од 2013 година, а тој е тема на многу мистериозни серии, како и теории за Интернет.

– Се чини дека има некоја цел во ова. Сè што правеше овој човек изгледаше како да е дизајнирано, од отстранување на ознаките од облеката до сè друго. Прашањето што мора да го поставиме е: зошто Слајго? Ако сакаше импресивно место за умирање, можеше да избере каде било на западниот брег на Ирска, па дури и Шкотска.

„Нешто го донесе овде, иако не можеме со сигурност да кажеме што точно“, рече Реј Молдеринг, третиот инспектор на Ирската гарда кој работи на случајот.

Детективот објаснил дека тие поминале многу часови и ноќи работејќи за да ги добијат овие информации. Имаат ДНК, облека и останки на мажот, но не и неговиот идентитет. Сега им останува само да чекаат.

Вообичаено, во случаи на исчезнати лица, ожалостените роднини излегуваат во јавност. Некој бара некого, во случајот со Питер Бергман нема никој, има само адвокати, минувачи кои го виделе и се сетиле на него, таксисти, хотелски работници.

Приказната на Питер Бергман изгледа неверојатно токму поради фактот што успеал да го сокрие својот идентитет. Во денешно време на дигитални отпечатоци од прсти, камери за надзор, кога се чини невозможно да се избега, се чини дека успеал. Неизбежно е неговиот крај да бил негов избор, да го режирал, да го избрал – од псевдонимот, до местото и времето на смртта. Можеби тоа го направил поради смртна болест, можеби е нешто сосема друго..

Свет

(Видео) Пожар зафати зграда во Бангладеш, загинаа најмалку 43 лица

Објавено пред

Најмалку 43 лица загинаа, а десетици се повредени во пожар што вчера уништи седумкатница во Дака, главниот град на Бангладеш, соопшти владата.

dobivaj vesti na viber

„Досега имаме 43 мртви“ во таа несреќа, изјави министерката за здравство Саманта Лал Сен за агенцијата Франс прес по посетата на болницата Медицински колеџ и уште една здравствена установа специјализирана за изгореници, каде што беа лекувани 40 лица.

Мохамад Шихаб, претставник на противпожарната служба, изјави дека пожарот избувнал во популарен ресторан и брзо се проширил на горните катови.

Пожарот е изгаснат во рок од два часа, додаде тој. Вкупно 75 лица се спасени, се наведува во соопштението на противпожарната служба.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Не стивнуваат реакциите за масакрот во Газа, сведок: Камиони со храна газеа луѓе

Објавено пред

Според последните информации од Газа, најмалку 112 Палестинци се убиени, а 760 се повредени додека очајнички се обидувале да ја добијат потребната помош. Толпа луѓе маршираа кон колона камиони на крајбрежниот пат југозападно од градот Газа, во присуство на израелски тенкови.

dobivaj vesti na viber

Израелската армија тврди дека тенковите испукале предупредувачки истрели, но не го погодиле конвојот. Некои Палестинци велат дека војниците пукале директно во нив. Палестински сведок изјави за Би-би-си дека повеќето од загинатите биле прегазени додека возачите на камиони се обидувале да туркаат напред.

На снимките од израелската воздушна пловидба се гледаат стотици луѓе на и околу камионите, додека графичките видеа објавени на интернет покажуваат како тела се товарат во испразнети камиони со помош и колички влечени од магариња.

Повикувајќи се на бројки од 112 загинати и 760 повредени, Министерството за здравство на Газа управувано од Хамас го обвини Израел за „масакр“. Советот за безбедност на ОН закажа вонреден состанок зад затворени врати за да разговара за инцидентот.

Франција рече дека „отворањето оган од страна на израелските војници врз цивилите кои се обидуваат да добијат храна е неоправдано“. Американскиот претседател Џо Бајден изрази загриженост дека инцидентот може да ги искомплицира напорите на посредниците кои се обидуваат да обезбедат примирје во војната меѓу Израел и Хамас.

Организацијата Лекари без граници објави дека е „згрозена“ и повика на „итен и одржлив прекин на огнот“. Инцидентот се случи неколку часа пред Министерството за здравство на Газа да објави дека повеќе од 30.000 луѓе, вклучувајќи 21.000 деца и жени, биле убиени во Газа од почетокот на актуелниот конфликт на 7 октомври.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Драматична снимка од белградскиот аеродром по дојавата за бомба: патници се симнуваат од авион на тобоган

Објавено пред

Вечерва околу 19 часот и 15 минути на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ добиена е дојава за поставена бомба. Аеродромот во моментов е затворен, а последниот авион тргнал во 18:45 часот. Сите закажани летови потоа се одложени.

dobivaj vesti na viber

Се појави видео од евакуацијата на патниците, на кое се гледаат патници во паника како се спуштаат по тобоган.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

Како што неофицијално дознава Танјуг, пилотот  добил дојава за бомба, по што повикал полиција, бидејќи на еден од патниците му се чинело сомнително.

Сите патници се евакуирани.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 часа

(Видео) Бунарите пресушуваат, изворите се повлекуваат; наместо над 400, УХМР има 40 станици за следење на подземните води

Секнати кладенци, пресушени бунари, повлечени изворишта на вода и суви поила за стока станаа главна мака во речиси сите региони...

Европа21 час

(Видео) Путин: НАТО подготвува напад врз Русија, но мора да разберат дека и ние имаме оружје што може да ги порази на нивна територија

Владимир Путин го почна своето годишно обраќање за состојбата на нацијата пред Федералното собрание на Русија. Кремљ не ги објави...

Македонија21 час

Демири: Ќе најдеме решение да му се помогне не само на Лео, туку и на секој друг пациент што има потреба

Владата и Министерството се комплетно посветени и ќе се изнајде решение со кое ќе му се помогне на Леонид Индов,...

Македонија22 часа

Во дел од општините ГУП-от не е сменет над 20 години, има голем број дивоградби и неефикасен инспекциски надзор, објави Центарот за граѓански комуникации

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето на тема „Застарени ГУП-ови, често менување ДУП-ови и голем број дивоградби“ и ова,...

Македонија22 часа

Ванковска на чекор до претседателска кандидатура, собра 9.085 потписи

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.085 од потребните 10.000...

Македонија23 часа

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази

ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на суштински идеи и понуда за граѓаните, продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази,...

Топ23 часа

(Видео) Полицајци истепале лице вработено како обезбедување во казино во Куманово

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Д.П., полициски службеник во Полициската...

Македонија24 часа

Платите на функционерите, законот за игри на среќа и стратешките инвестиции пред пратениците

На дневен ред на продолжението на 145. собраниска седница, денеска меѓу другите се Законот за изменување и дополнување на Законот...

Македонија1 ден

Лиже таму кај што плукал, Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Стево Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, или со други зборови лиже, таму кај што плукал. Во периодот кој...

Свет1 ден

Белата куќа: Израел мора да обезбеди слободен пристап до Ѕидот на плачот за време на рамазан

Портпаролот на Белата куќа Метју Милер го повика Израел да им го олесни пристапот на муслиманските верници до „Ѕидот на...

Свет1 ден

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Анкара продолжува да го поддржува мирното решение за сеопфатната руска инвазија на Украина...

Свет1 ден

Бајден беше на систематски: „Поминав“

„Поминав“, изјави американскиот претседател Џо Бајден (81) по неговиот годишен рутински преглед во воената болница во Мериленд, и покрај загриженоста...

Македонија1 ден

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

На денешната седница во Штип, Извршниот одбор на СДСМ ја разгледа информација за спроведената постапка за можни кандидати за Претседател...

Македонија2 дена

(Видео) Средба Пендаровски – Зеленски: Македонија силно ја осудува руската агресија врз Украина

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самиот Украина – Југоисточна Европа, денеска во Тирана оствари средба со претседателот...

Топ2 дена

Силувана малолетничка во Скопје

Вчера во 13.30 часот во Полициското одделение Шуто Оризари, 34-годишна жена од Скопје пријавила дека 23-годишниот М.К. од Скопје извршил...

Топ2 дена

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ2 дена

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија2 дена

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија2 дена

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија2 дена

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...