Контакт

Свет

Мнозинството Швеѓани сакаат помалку баратели на азил

Објавено пред

Мнозинството Швеѓани велат дека сакаат да видат помалку апликации за азил отколку што земјата добила во 2019 година, при што процентот на тоа мислење е зголемено во однос на резултатите од слична анкета спроведена минатата година, пренесува СВТ.

Анкетарската агенција „Новус“ открива  дека 63 отсто од Швеѓаните сакаат помалку баратели на азил од минатата година кога земјата прифати околу 22.000 нови барања. Резултатите се за седум отсто повисоки од анкетата „Новус“ спроведена минатата година, на која 56 отсто од испитаниците рекле дека сакаат помалку барања за азил.

Бројот на оние што сметаат дека треба да има повеќе барања за азил исто така се намали во однос на анкетата од минатата година. Само осум отсто изјавиле дека сакаат повеќе баратели на азил да пристигнат во Шведска. Во меѓувреме, 19 отсто изјавиле дека би прифатиле ист број баратели на азил како минатата година.

„Новус“ исто така ги праша Швеѓаните дали мислат дека земјата треба да има ограничување на апликациите за азил годишно и за кој број сметаат дека е соодветен.

Најголемата група, 29 отсто, изјавиле дека не знаат, а 28 отсто рекле дека би прифатиле под 10.000 бањара, 16 отсто не би прифатиле барања за азил, а 11 отсто рекле дека не треба да има ограничување.

Резултатите доаѓаат само неколку дена откако шведскиот премиер Стефан Лофвен ја отфрли идејата за горна граница за барања за азил велејќи дека границата ќе биде во спротивност со идејата за азил. Сепак, тој рече дека Шведска би ја играла својата улога како членка на Европската Унија, но не и кога станува неодржлива.

Во моментот Шведска расправа за сопствените политики за азил додека многумина од десницата бараат повеќе ограничувања, а оние во зелената партија се заканија дека ќе ја напуштат владата ако се воведат остри ограничувања.

Помеѓу 2010 и 2019 година Шведска им издала дозволи за престој на речиси 1,2 милион мигранти, стотици илјади од нив баратели на азил, и дозволи за повторно обединување на семејството.

Регион

Границите со Грција остануваат затворени до 12 октомври

Објавено пред

Грција ја продолжи забраната за патување за државјани на трети земји до 12 октомври, пренесува МИА.

Ограничувањата на копнените граници се воведени од превентивни причини за да се заштити јавното здравје од ширењето на Ковид-19 во Грција и се однесува на периодот од 1 до 12 октомври.

Одлуката предвидува привремено ограничување на влез во земјата за сите државјани на трети земји од кое било место на влез и на кој било начин, вклучително и воздушни, поморски, железнички и патни врски, од превентивни причини за да се заштити јавното здравје од понатамошно ширење на Ковид-19 на грчка територија.

Одлуката не се однесува на граѓаните на земјите членки на ЕУ и Шенгенскиот договор, како и на граѓаните на Австралија, Грузија, Канада, Јапонија, Нов Зеланд, Руанда, Јужна Кореја, Тајланд, Тунис, Уругвај и Обединетите Арапски Емирати.

Одлуката се применува во периодот од 1  до 12 октомври 2020 година.

Министрите за цивилна заштита, за здравство и за внатрешни работи ја усвоија одлуката, објавена во Службен весник на Грција.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп издаде декрет за намалување на зависноста на САД од увозот на стратешки минерали

Објавено пред

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во средата потпиша декрет за намалување на американската зависност од испораките од странство на најзначајните видови минерали, вклучувајќи ги ретките земни елементи, пренесува ТАСС.

„Јас, Доналд Трамп, претседател на САД, сметам дека силна Америка не може да биде зависна од увоз од странски противници за критичните минерали кои се сè повеќе неопходни за одржување на нашата економска и воена моќ во 21 век“, напиша Трамп во писмото до членовите на Конгресот на САД.

„Нашата зависност од една земја, Народна Република Кина, за повеќе критични минерали е особено загрижувачка. САД сега увезуваат 80 отсто од своите ретките земни елементи директно од Кина, а делови од остатокот индиректно од Кина преку други земји.

Во 80-тите години на минатиот век, САД ги произведуваа овие елементи повеќе од која било друга земја во светот, но Кина употреби агресивни економски практики за стратешко преплавување на глобалниот пазар за ретки земни елементи и истиснување на своите конкуренти “, се вели во соопштението.

Прес-службата на Белата куќа истакна дека декретот е насочен кон развој на рударската индустрија во САД, поддршка на работните места во оваа област, како и намалување на зависноста од Кина за снабдување со критичните минерали.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска и натаму високи бројки на новозаразени со коронавирус

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 234 новозаразени со коронавирус и четири смртни случаи, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Бројот на активни случаи во ова време во Хрватска е 1.325. Меѓу нив, 297 пациенти се во болница, од кои 26 пациенти се на апарати за дишење.

Од 25 февруари до денес во Хрватска се евидентирани вкупно 16.827 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 284 починале. Закрепнаа 15.218 лица, од кои 161 во последните 24 часа.

Во моментов има 7.903 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 312.406 лица, од кои 5.322 во последните 24 часа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Филипче побара разбирање и поддршка за одлуките во образованието

Знам дека многумина сакаат и бараат учењето да се одвива поинаку и искрено сите ги разбирам. Но, како здравствен работник...

Регион1 час

Пациент во Хрватска починал затоа што му било инјектирано средство за дезинфекција

Претседателката на Управниот одбор на болницата во Чаковец, Соња Тошиќ-Грлач, изјави дека пациентот на хемодијализа починал откако по грешка му...

Топ2 часа

Едно лице загина во сообраќајка меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчера вечер во скопската населба Ченто. Според информациите на МВР, во...

Свет3 часа

Навални: Тврдам дека зад труењето стои Путин

Рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, за германски „Шпигел“ изјави дека не се сомнева дека рускиот претседател, Владимир Путин, стои зад...

Македонија3 часа

МОН: На првиот училиштен час нема посериозни пречки за одржување на онлајн-наставата

Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ и Бирото за развој на образованието, кој...

Македонија4 часа

Почнува учебната година

Новата учебна 2020/2021 година почнува денеска, со еден месец одложување. Настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до...

Македонија17 часа

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Регион23 часа

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија23 часа

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија24 часа

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион1 ден

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ1 ден

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет1 ден

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија1 ден

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија1 ден

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет1 ден

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет1 ден

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет2 дена

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија2 дена

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија2 дена

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Досие