Контакт

Свет

МНР на Русија: Со нападот САД и сојузниците удрија по меѓународното право

Објавено пред

Со нападот што во Сирија го изведоа САД, Велика Британија и Франција погодена е не само географска точка, туку и системот на меѓународното право, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

„Од дипломатска гледна точка, нанесен е удар не само на географска цел на мапата на Земјата, туку и на меѓународното право. Ова е удар по целиот систем на меѓуанроните односи“, рече захарова.

Таа соопшти дека Русија на седницата на Советот за безбедност што ќе се одржи попладнево, ќе претстави доказ за незаконитоста на воздушните напади што синоќа се случија во Сирија.

Свет

Во светот се воведуваат нови рестрикции – надеж влеваат завршните испитувања за вакцина

Објавено пред

Милиони луѓе се соочени со нови рестрикции, додека расте бројот на заразени со коронавирус во светот, но надеж пружа почетокот на завршната фаза од тестирањето на вакцината против ковид-19 на американската компанија Модерна.

Владите на земјите во поголем дел од светот повторно воведуваат мерки за ограничување на новиот бран на ширење на коронавирусот, додека бројот на случаи во светот надмина 13,2 милиони, со над 576 илјади починати од ковид-19.

Делови на азиско-пацифичкиот регион, кој досега беше мошне успешен во справувањето со епидемијата, поради порастот на новозаразени, повторно воведе рестрикции. Хонгконг денеска повторно ги затвори кафулињата, теретаните и салоните за убавина, а ги забрани и собирите на повеќе од четири лица, во борбата против новиот бран на заразата, откако со месеци успешно го држеше под контрола вирусот. Многу жители на Хонгконг од почетокот на пандемијата, доброволно носеа маски, но сега тие станаа задолжителни во јавниот превоз. Вонредна состојба е прогласена и во Токио, каде властите предупредија дека бројот на заразата достигнува нови рекорди.

Индиската сојузна држава Бихар, во која живеат 125 милиони луѓе, објави 15-дневен карантин, кој почнува утре.

Австралиските власти денеска ги повикаа граѓаните да држат физичка дистанца, додека околу 5 милиони жители на Мелбурн уште од минатата недела се во изолација од останатиот дел од земјата, за да се спречи ширењето на коронавирусот опд тоа жариште.

Секој ден во САД се пријавуваат нови десетици илјади заразени, а државните и локалните власти повторно воведуваат мерки кои веќе беа укинати. Според универзитетот „Џонс Хопкинс“, само вчера во САД биле заболени 63.000 луѓе.

Сепак, надеж влева најавата на американската компанија Модерна дека на 27 јули, ќе бидат изведени завршните испитувања за вакцина против ковид-19. Се работи за трета, клучна фаза во испитувањето на вакцината мРНА-1273 на луѓе. Клиничкото испитување ќе го води Националниот институт за здравство, а американската влада во тој проект на Модерна вложила близу половина милијарда долари. Се смета дека оваа компанија отишла најдалеку во глобалната трка за развој на вакцината. Иако оваа студија би требало да трае до 2022 година, прелиминарните резултати би требало да бидат познати многу порано.

Завршните клинички испитувања ќе бидат извршени на 87 локации, сите во САД. Ќе бидат вклучени околу 30.000 возрасни лица кои имаат големи изгледи да се заразат со коронавирус. За време на испитувањата ќе се спореди бројот на новозаразени меѓу лицата кои ја примиле новата вакцина и меѓу оние кои добиле плацебо.

Водечкиот американски експерт за епидемии, Ентони Фаучи првите резултати од вакцината на Модерна ги нарече охрабрувачки. Тој минатата недела предупреди на прераното укинување на мерките против коронавирусот, нагласувајќи дека многу Американци се премногу неодговорни.

Прикажи повеќе...

Регион

Регистрирани 92 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Објавено пред

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 92 нови случаи на коронавирус, што е речиси двојно во однос на претходните два дена. Нема починати, а извршени се 1804 тестови.

Вкупниот број случаи во таа земја сега е 3.953. Активни се 1.204 лица, а оздравеле 2.639 лица.

„Сега мора да се носат маски во пошта, во банка и во сите други институции каде што им се обезбедуваат услуги на граѓаните, шалтерско работење, секаде каде што луѓето доаѓаат во близок контакт и каде што стојат во линија. Истото важи и за услужните дејности со контакт, фризери, козметичари … Порано беше препорака, сега е одлука“, објасни директорот на Институтот за јавно здравје на Хрватска, Крунослав Чапак, и додаде дека нема нови жаришта на вирусот, пренесува „Индекс“.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ: Се надеваме дека до крајот на годината ќе имаме вакцина во Србија

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се надева дека до крајот на годината ќе има вакцина против коронавирус и дека Србија ќе биде во првите 30 земји кои ќе ја обезбедат.

„Ние сме во разговори со земја која веќе ја заврши вакцината и која веќе одредено време на популацијата ѝ ја дава таа вакцина. Се надеваме дека до крајот на годината ќе ја имаме вакцината во Србија“, рекол Вучиќ, пренесе „Б92“.

Српскиот претседател додал дека државата ќе се потруди да биде меѓу првите 30 земји во светот кои ќе ја имаат вакцината.

Тој кажал дека во следните два-три дена се очекува зголемен број на заболени.

„Загрижен сум за состојбата на нашите лекрари. Немаме повеќе болници, сите се ковид-болници, имаме голем прилив на луѓе кои имаат тешка клиничка слика“, рекол тој.

Вучиќ рекол дека се потребни 10 дена строга дисциплина.

„Не знам зошто бегавме од најтешките мерки, тоа никогаш нема да го разберам“, рекол српскиот претседател.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Нови 198 заболени и четворица починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на...

Македонија41 минута

ДИК: Гласањето во Бутел не е прекинато, се работело за недоразбирање

По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани, вели...

Македонија56 минути

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата, имало кус прекин на гласањето во Лојане

На избирачкото место во селото Лојане, општина Липково, имало кус прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња,...

Македонија59 минути

Одѕивот до 15 часот е 31 отсто, најголем во Вевчани – 49,22 отсто

До 15 часот на гласање излегле 576.576 гласачи, односно одѕивот е 31 отсто, соопшти Адмир Шабани, портпарол на Државната изборна...

Македонија2 часа

МОСТ: Во сите изборни единици одзивот е околу 30 отсто, нема нерегуларности

Изборниот процес тече без неправилности, според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ. Според податоците добиени од...

Македонија3 часа

Експретседателот на кривичниот суд сам се пријавил во затворот во Шуто Оризари

Експретседателот на кривичен суд Владимир Панчевски сам се пријавил во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако вчера Основниот суд во...

Македонија4 часа

Пријавени случаи на организиран превоз, гласање во туѓо име и еден приведен на изборниот ден

Од отварањето на гласачките места до сега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир, соопшти на прес-конференција портпаролот...

Регион4 часа

Нови мерки во Србија: Забрана за собирање на повеќе од 10 лица, задолжително носење маски и на отворено

Српските медиуми јавуваат дека Кризниот штаб во Србија донел одлука за забрана на собирање на повеќе од 10 лица на...

Свет5 часа

Индиската компанија „Зидус“ го почна тестирањето на вакцина против коронавирус врз луѓе

Индиската фармацевтска компанија „Зидус“ потврди дека нејзините експерти почнале клинички да тестираат можна вакцина против Ковид-19 врз луѓето. „Првите дози...

Македонија6 часа

МОСТ: Гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Македонија8 часа

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион8 часа

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија9 часа

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Македонија10 часа

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачкото право

Во канцеларијата на Народниoт правобранител денеска во периодот од 7 до 21 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...

Македонија10 часа

Во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори

Под специфични услови денеска во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори, петти предвремени парламентарни избори од независноста, на кои право...

Македонија18 часа

На вториот ден гласаа околу 86 отсто од пријавените гласачи

На вториот ден од гласање своето избирачко право го искористиле 9.330 гласачи, соопшти вечерва портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир...

Свет20 часа

Американска компанија почнува со завршни испитувања на вакцината против коронавирусот

Американскиот фармацевтски концерн „Модерна“ објави дека завршните клинички испитувања за вакцината против Ковид-19 ќе почнат на или околу 27 јули....

Македонија1 ден

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија1 ден

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Македонија1 ден

Во полициска станица повикани лица кои објавиле статус да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

И други лица ќе бидат повикани на разговор за објавување статуси на социјалната мрежа „Фејсбук“, по примерот на директорот на...

Досие