Контакт

Свет

„Модерна“: Нашата вакцина против грип е ветувачка

Објавено пред

Експерименталната вакцина против грип предизвика силен имунолошки одговор на сите четири вида на вирусот на грип во раната фаза на студијата, соопшти компанијата во петокот.

dobivaj vesti na viber

Раната фаза на тестирање на вакцината мРНА-1010 сè уште е во тек, а средната фаза на тестирање е почната, соопшти компанијата.

Така, „Модерна“ се оддалечи од другите производители на вакцини, вклучително и „Фајзер“, кои исто така ги тестираат нивните вакцини за грип базирани на мРНА.

„Модерна“ исто така објави дека развива засилена вакцина за респираторни вируси, што ќе таргетира повеќе вируси, вклучително и Ковид-19, грип и респираторен синцицијален вирус.

Новата вакцина наречена мРНА-1345 покажа позитивни резултати во првичното тестирање, соопшти компанијата.

„Дури и пред пандемијата на Ковид-19, околу три милиони луѓе умираа секоја година од респираторни инфекции. Нашата цел е да го ограничиме тоа страдање со засилена вакцина против повеќе респираторни вируси, која би се давала во една доза еднаш годишно“, изјави извршниот директор на компанијата, Стефан Бансел.

Свет

Северна Кореја лансира нови ракети, американски носачи пристигнаа во Јужна Кореја

Објавено пред

Северна Кореја утринава лансираше две балистички ракети со краток дострел во водите во близина на источниот брег на Корејскиот полуостров, соопштија јужнокорејските власти.

dobivaj vesti na viber

Последното во серијата лансирања на проектили доаѓа додека јужнокорејските и американските сили се ангажираат во најголемите заеднички воени вежби од 2017 година.

Јапонските власти соопштија дека се сомневаат дека двата проектили летале по „неправилна траекторија“, со максимална височина од 50 километри и дострел од 350 километри. Неправилните траектории може да значат дека ракетите можат да маневрираат, за разлика од обичните балистички ракети, кои патуваат во лакот.

По лансирањето на ракетата, војската на Јужна Кореја соопшти дека ќе продолжи да ја спроведува теренската вежба воин штит со висок интензитет до нејзиното завршување, што е планирано за почетокот на април.

Две големи платформи на американската морнарица, носачот на авиони УСС Нимиц и амфибискиот јуришен брод УСС Макин Ајленд се во близина на јужниот брег на Јужна Кореја и се подготвуваат да учествуваат во вежби подоцна оваа недела. Лансирањето на севернокорејските проектили обично се зголемува кога Вашингтон и Сеул одржуваат заеднички воени вежби.

Последните американско-јужнокорејски вежби се меѓу најголемите од 2017 година, кога тогашниот американски претседател Доналд Трамп се обиде да и понуди на Северна Кореја можност за преговори за прекин на непријателствата и нејзината нуклеарна програма.

Минатата година Северна Кореја изврши рекорден број ракетни тестови и најави понатамошен развој на својата нуклеарна програма. Тестирањето на проектили повторно се засили во последниве недели бидејќи тензиите на Корејскиот полуостров продолжуваат да ескалираат.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Екстремни турбуленции на лет до Португалија – има повредени, храната е расфрлана насекаде

Објавено пред

Силни турбуленции пред неколку дена предизвикале хаос на летот од Ангола до Португалија, при што има најмалку десет повредени лица.

dobivaj vesti na viber

Видеата и фотографии направени од патниците во авионот покажуваат како оброците, послужавниците и пластичниот прибор за јадење е расфрлан на подот во леталото, за време на летот од Луанда до Лисабон.

Дамки од храна и пијалоци може да се видат низ целата кабина.

Медиумите во Португалија објавија дека најмалку десет лица, вклучително и двајца членови на екипажот, се повредени на летот „Хај Флај“ со кој управува ТААГ Ангола ерлајнс.

„Ангола ерлајнс“ се правда дека неповолните атмосферски услови ги предизвикале турбуленциите, кои наводно почнале додека авионот летал над Демократска Република Конго.

На осум патници им била потребна лекарска помош, а на еден од повредените помош му укажал лекар кој бил во авионот.

Во соопштението на авиопревозникот се наведува дека екипа на итната помош и медицински тим биле испратени на аеродромот во Лисабон, каде што авионот слетал во 20.37 часот, седум часа и 18 минути по полетувањето.

Португалските медиуми објавија дека многу од патниците покажале симптоми на анксиозност.

Европската Унија им забрани на авионите на ТААГ да влезат во европскиот воздушен простор во јули 2007 година поради безбедносни причини.

Забраната беше целосно укината во април 2019 година, по голем број законски олеснувања низ годините.

Прикажи повеќе...

Европа

Голем шумски пожар во Шпанија, евакуирани над 1.500 лица

Објавено пред

Голем шумски пожар избувна во четвртокот на истокот на Шпанија во Вилануева де Вивер, во провинцијата Кастелон, недалеку од Валенсија.

dobivaj vesti na viber

Опустоши околу 4.000 хектари шума, а од загрозената област беа евакуирани околу 1.500 луѓе.

Повеќе од 500 пожарникари, поддржани од 20 авиони и хеликоптери, се распоредени за да го стават огнот под контрола во близина на селото Вилануева де Вивер, соопшти денеска шпанската служба за итни случаи, пренесува Ројтерс.

Во соопштението се наведува дека пожарникарите успеале да спречат пожарот да се прошири и на други подрачја. Властите објавија дека се истражуваат причините за пожарот, објави шпанскиот весник „Ел Паис“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 минути

Северна Кореја лансира нови ракети, американски носачи пристигнаа во Јужна Кореја

Северна Кореја утринава лансираше две балистички ракети со краток дострел во водите во близина на источниот брег на Корејскиот полуостров,...

Домашен10 часа

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром

Битолската навивачка група Чкембари, со шест автобуси и едно комбе заминаа од салата „Јане Сандански“, откако Вардар го совлада Пелистер....

Македонија12 часа

Тешка сообраќајка во Чаир: Крв на улицата, еден возач однесен во болница

Тешка сообраќајка се случи вечерва во Чаир, во близина на стадионот. Во несреќата учествувале автомобил марка „фолксваген“ и моторцикл. Според...

Спорт13 часа

(Видео) Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Дербито во Првата македонска ракометна лига меѓу Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер е прекинат попладнево во Скопје поради сериозни инциденти...

Свет16 часа

(Видео) Дрон камиказа падна во близина на Москва, се сомнева дека леталото било украинско

Во областа Тула во Русија, недалеку од поширокиот московски регион, се урнало и експлодирало беспилотно летало камиказа. „Две лица се...

Регион17 часа

Вучиќ: Предупредив дека доаѓа војна, не ми кажа Путин туку сам сфатив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за состојбите во светот. Тој вели дека Американците создаваат „нов блок во Европа, кој значително...

Македонија19 часа

(Фотогалерија) Охрид, Водно, Градски парк, Кучково – викенд места за прошетка на сонце

Убав пролетен ден не е за седење дома. На вакво мислење се голем број наши сограѓани кои сончевото време го...

Македонија19 часа

Заев вети, институциите исполнија, хотелот во Лагадин на чичко Никола е легален

По десетина поништени решенија на Општина Охрид и исто толку жалби од инвеститорот, две пресуди на Управен суд и нешто...

Македонија19 часа

Дабиќ: Во МНР масовно се впумпуваат партиски кадри, па се унапредуваат со злоупотреба

На денешната панел дискусија на тема „Алармантните состојби во македонската дипломатија“ обраќање имаше амбасадорот и претседател на Македонски дипломатски синдикат...

Македонија22 часа

Спасовски: Лажните дојави за бомби се од група од Македонија и ќе одговараат за тероризам

Набргу група македонски државјани ќе добијат кривични пријави за тероризам и ќе одговараат за лажните дојави за бомби во училиштата...

Свет23 часа

Нови гробови на историските гробишта во Украина: Победата е наша, но оваа е цената

Сместени во југоисточниот дел на Лавов, гробиштата Личакив се едни од најстарите во Европа и често се споредуваат со историскиот...

Македонија23 часа

Пратеник од ДУИ барал пари за да гласа уставни измени, тврди ВМРО-ДПМНЕ

Ковачевски знае дека ниту неговите пратеници нема да поддржат уставни измени и затоа е нервозен. Иста е состојбата и во...

Свет24 часа

Трамп: Јас сум жртва на лов на вештерки

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во Тексас им порача на илјадници приврзаници дека е подложен на една по друга лажни...

Македонија1 ден

Македонските патарини лани собрале над 53 милиони евра

На наплатните станици во државава лани е остварен промет во износ од 53.242.070 евра, соопшти Јавното претпријатие за државни патишта...

Македонија1 ден

Времето денес сончево и топло

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност, велат од УХМР. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

Свет2 дена

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Украинските сили пред една година тврдеа дека рускиот воен брод Саратов е целосно уништен, што Русите постојано го негираа. На...

Свет2 дена

Каде ќе започне контраофанзивата?: Генерал изненади со најавата, Москва ја менува тактиката

Пролетта пристигна во Украина – при крајот на март температурите достигнаа највисоки 17 Целзиусови степени низ поголемиот дел од источниот...

Топ2 дена

Обвинителството со детали за девојчето во Струга: едниот силувач бил семеен пријател

Обвинителството бара притвор за тројцата кои силувале 14-годишно девојче во Струга. За случајот поведена е истрага против две лица, на...

Топ2 дена

Филмска потера на автопатот кај Тетово – полицијата пукала во тркалата на автомобил со кој бегале дилери на дрога

Полициска бркотница се одвивала синоќа на автопатот Гостивар-Тетово кога дилери на дрога ја забележале полицијата и одлучиле да се дадат во...

Македонија2 дена

Оштетувања на дигесивниот тракт има битолчанецот кој испил корозивно средство во кафуле, а нарачал кисела вода

Веќе петти ден на Клиниката за Токсикологија е хоспитализиран битолчанецот поради испиено корозивно средство во кафуле. Според информациите што вчера...