Контакт

Свет

Мохамед Џавад Зариф: САД се секогаш добредојдени за преговори

Објавено пред

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамед Џавад Зариф, вели рече дека Вашингтон е секогаш добредојден да продолжи со преговорите со Техеран, но прво мора повторно да ги укине санкциите ,пренесува Ен-би-си.

„Штом овие санкции се укинат, тогаш собата за преговори е широко отворена. САД ја напуштија преговарачката маса и секогаш се добредојдени да се вратат“, вели Зариф, кој моментно е во Њујорк на конференција на ОН.

Тој истакна дека Трамп продолжува да зборува за наводните нуклеарни аспирации на Техеран, но посочи дека Иран одамна ја напуштил својата програма за нуклеарно оружје.

Да бевме заинтересирани за развој на нуклеарно оружје, можевме да го направиме тоа многу одамна“, рече тој.

Коментирајќи во врска со неодамнешната ескалација на тензиите меѓу двете земји за кои многумина стравуваат дека би можеле да доведат до сеопфатна војна, Зариф ја минимизира можноста од вооружен конфликт.

„Не верувам дека Трамп сака војна, но верувам дека околу него има луѓе на кои војната нема да им пречи. Јас не мислам дека тие ќе успеат бидејќи, на крајот на краиштата, мислам дека ќе преовлада внимателноста. Луѓето знаат дека Иран е голема, горда земја и нема лесно да примиме воен удар“, рече Зариф.

Коментирајќи што очекува од можните идни преговори, Зариф рече дека треба да се најде ситуација во која сите ќе бидат победници, како и во сите други преговори.

„Во спротивно, ќе се најдеме во ситуација во која сите ќе изгубат“, рече тој.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Огромни експлозии во Бејрут, се треселе згради оддалечени неколку километри

Објавено пред

Неколку експлозии одекнале во Бејрут, а на социјалните мрежи се објавени видеа на кои се гледа страшниот момент.

Експлозиите се случиле во пристанишниот дел на градот, во кој се наоѓаат многу згради и други објекти. На видеата можат да се слушнат вресоци на луѓе, а локалните медиуми пренесуваат дека има повредени и лица кои останале заробени под урнатините.

 

Omg a huge explosion!!!
Hope everybody is safe!! 🙏🏻✨

Posted by Beiruting.com on Tuesday, August 4, 2020

Оштетени биле згради кои се оддалечени неколку километри од експлозиите, кои се случиле на 20 километри од главниот град на Либан.

Според првичните информации, повредени се повеќе луѓе. Како што јавува Би-би-си, од непотврдени информации се случиле две експлозии, а сè уште не е познато од што биле предизвикани.

Би-би-си пишува дека експлозиите се случиле во време кога се очекува да биде објавена пресудата во судењето за убиството на поранешниот премиер Рафик Харири во 2005 година.

За убиството обвинети се четири лица – членови на групата поддржана од Иран, Хезболах, која постојано негираше каква било улога во смртта на Харири. Ним им се суди во отсуство, а пресудата треба да биде донесена в петок.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Црна Гора 60 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во Црна Гора се пријавени 60 нови случаи на коронавирус, а едно лице починало, соопшти тамошниот Институт за јавно здравје.

Во последните 24 часа тестирани се 465 лица, а најголем број од заболените се од Подгорица, Бијело Поле и Никшиќ.

Од почетокот на епидемијата во Црна Гора се потврдени 3.361 случај, а починале 53 лица, од кои 44 од почетокот на јуни.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Вирусот, најверојатно, потекнува од лилјаците

Објавено пред

Тимот на СЗО, кој го истражува потеклото на Ковид-19 во Кина, соопшти дека вирусот, најверојатно, потекнува од лилјаците.

Најверојатно, лилјакот имал уште едно животно домаќин како посредник.

Резултатите од истрагата на СЗО со нетрпение ги очекуваат научниците и владите во светот, пренесе „Ројтерс“.

„Тимот имаше опширни разговори со кинеските колеги и доби информации за епидемиолошките студии, биолошки и генетски анализи и ветеринарски истражувања“, наведе портпаролот на СЗО, Кристијан Линдмајер.

Тој додал дека имале и видеоразговори со виролози и научници од Вухан.

Претставникот на СЗО, Мајк Рајан, изјави дека можни се изненадувања.

„Фактот дека се вклучи алармот во Вухан не значи дека заразата преминала од животно на човек“, рекол тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Топ3 часа

Уапсена скопјанка, членка на ИСИС

Полицијата уапси 38-годишна скопјанка која патувала во Сирија и учествувала во активности на ИСИС. Според информациите на МВР, Секторот за борба...

Македонија3 часа

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија4 часа

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија4 часа

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Македонија4 часа

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Македонија5 часа

Собранието им ги верификува мандатите на сите 120 пратеници

Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан ниту, пак, против, верифицирани им се мандатите на сите 120 пратеници, со...

Македонија5 часа

42-годишен маж спасен на Клиниката за кардиологија со стентирање на трауматска трансекција на торакалната аорта

Маж на возраст од 42 години е спасен од сигурна смрт кога на Клиниката за кардиологија му било извршено стентирање...

Македонија6 часа

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав, која се одржува во салата Голема купола, со засилени...

Свет7 часа

В година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирусот врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да почне со тестирање на вакцината против коронавирусот врз деца во јануари-февруари в...

Регион8 часа

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Топ8 часа

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на улицата Сирма Војвода во Охрид удрил во пешакот М. Т. (58) од Охрид. Жената била...

Свет10 часа

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека светот се соочува со генерациска катастрофа поради затворањето на училиштата во...

Свет10 часа

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја завршил својата мисија во Кина...

Европа11 час

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија22 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион22 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија24 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ1 ден

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија1 ден

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Досие