Контакт

Свет

Научниците пресметаа колкава е веројатноста да сте во друштво на лице заразено со коронавирус

Објавено пред

Ако десетмина седат на маса во Прага, ризикот дека најмалку едно лице е заразено со коронавирус е 58 проценти. Ризикот е 32 проценти во Париз и 18 проценти во Вашингтон.

Ова е пресметано благодарение на интернет-алатката развиена од група американски научници која им овозможува на луѓето да го проценат ризикот од инфекција на собири.

Авторите се научници од Институтот за технологија во Џорџија, а нивната методологија е потврдена со објавување во престижното списание „Нејчр“.

Засега, на порталот „covid19risk“, ризикот да се биде во друштво на заразено лице може да се пресмета само за Соединетите Американски Држави (по области) и за дел од европските земји (според нивните региони).

Моделот го зема предвид фактот дека реалниот број на заразени е пет до десет пати поголем од бројот на позитивни тестови, така што корисникот може да избере една од тие две хипотези за својата пресметка, пренесува „Индекс“. Тој исто така може да избере дали сака друштво од пет, десет, педесет, сто, па дури и 5.000 луѓе.

Авторите зазедоа конзервативен пристап, па пресметуваат дека заразеното лице е позитивно десет дена, изјави главниот креатор на програмата Џошуа Вајц.

Авторите забележуваат дека нивниот модел само ја пресметува веројатноста дека некој во вашата компанија е заразен, а не и колку е веројатно да се заразите бидејќи тоа зависи од премногу варијабли, како што се носење маска и проветрување на просторијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

СЗО: Во некои случаи маски треба да се носат и дома

Објавено пред

Луѓето треба да носат маски дома за да спречат инфекција со коронавирус кога посетителите доаѓаат кај нив однадвор и не можат да одржуваат социјална дистанца, препорача Светската здравствена организација (СЗО).

Дополнително, маските треба да се носат дома за време на посетата ако не е јасно дали просторијата е добро проветрена, според новите упатства објавени во Женева.

СЗО претходно се залагаше за носење маски во простори каде што има метеж. Здравствената организација на ООН сега исто така препорачува поширока употреба на маски во здравствените установи.

Персоналот и другите работници кои не се вклучени во болничката нега се ставени на список на луѓе кои треба да ги покриваат носот и устата постојано.

Пациентите, исто така, треба да носат маски во ситуации кога ќе дојдат во близок контакт со други луѓе.

Прикажи повеќе...

Европа

Британскиот министер за здравство ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во живо

Објавено пред

Британскиот министер за здравство Мет Хенкок изјави дека програмата за вакцинација против коронавирус ќе започне следната недела и дека британските болници се подготвени за тоа.

Тој додаде дека до крајот на годината се очекуваат милиони дози вакцина против коронавирус.

Хенкок како гостин во програмата на „Би-би-си“ објави дека вакцината ќе ја прими во живо пред камера.

Тој рече дека вакцината е зора на хоризонтот и дека при вакцинацијата ќе има приоритетни групи, засновани на клиничките потреби.

Хенкок потсети дека минатиот месец изгубил еден член на семејството кој починал од последиците на коронавирус и дека болеста не е наивна.

Прикажи повеќе...

Свет

Лукашенко: Светот повторно е на работ на неконтролирана трка во вооружување

Објавено пред

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изрази загриженост во врска со зголеменото воено присуство на САД и на НАТО во близина на западните граници на Организацијата на договорот за колективна безбедност (ЦСТО), пренесува „Спутник“.

Лукашенко посочи дека светот повторно е на работ на неконтролирана трка во вооружување. Тој нагласи дека е особено загрижен поради дополнителното распоредување на американските трупи во Полска и плановите на земјата да создаде нови воени инфраструктурни објекти.

„Јасно гледаме дека системските воени настани стануваат сè почести на територијата на оваа земја и на балтичките нации“, додаде Лукашенко.

Тој предупреди дека метата не се само белоруските национални интереси.

„Треба да ги земеме предвид изјавите на НАТО за развој на некој нов стратешки концепт токму во овој контекст. Верувам дека сите разбираат против кого и против што ќе бидат насочени“, заклучи Лукашенко.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Министерство за здравство: Слободни се 180 болнички кревети во ковид-центрите

Вкупната бројка на пациети позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија14 минути

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија18 минути

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет42 минути

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Регион56 минути

„Коха“: Тачи ќе го бранат пет адвокати во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, ќе го бранат пет адвокати пред Специјалниот суд во Хаг, пишува „Коха“. Специјализираниот совет...

Свет1 час

Интерпол предупредува на опасноста од лажни вакцини

Интерпол предупредува дека меѓународната мрежа на организиран криминал може да се насочи кон новите вакцини против Ковид-19. Како што е...

Регион2 часа

Во Хрватска 3.539 новозаразени и 55 починати од Ковид-19

Според официјалните податоци, во Хрватска денес има 3.539 новозаразени лица со Ковид-19, а 55 пациенти починале. Хоспитализирани се 2.408 пациенти,...

Македонија2 часа

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се примени 30 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 16 града

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира во 16 града. Од партијата најавија дека на протестите ќе биде испратена порака до премиерот Зоран...

Свет4 часа

Во САД повеќе од 2.500 починати од коронавирус за 24 часа

Соединетите Американски Држави во вторникот потврдија повеќе од 2.500 смртни случаи за 24 часа, што е најголем број смртни случаи...

Свет4 часа

Велика Британија ја одобри вакцината против коронавирус на „Фајзер“

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината,...

Свет5 часа

Американскиот секретар за правда: Нема докази за изборна измама

Американскиот секретар за правда, Вилијам Бар, рече дека Секретаријатот за правда не нашол докази за широко распространета изборна измама што...

Свет5 часа

Макрон: Вакцинацијата во Франција ќе почне во јануари

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека програмата за вакцинација на коронавирус најверојатно ќе се активира на почетокот на јануари...

Македонија18 часа

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија18 часа

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија18 часа

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни в година. Владата на денешната седница го...

Топ20 часа

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Македонија21 час

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Поранешниот премиер е именуван на оваа позиција на...

Македонија22 часа

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Филипче: Нема забрана за снимање, новинарите да продолжат непречено со својата работа

На барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се одржа состанок со претставници на Здружението на новинари на Македонија...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски: Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци

„Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци и затоа навистина овој пат треба да...

Досие