Контакт

Свет

Најверојатно птица ја предизвикала авионската несреќа во Русија во која загинаа 16 луѓе

Објавено пред

Доброволното здружение на руската армија, воздухопловните сили и морнарицата (ДОСААФ) ги прекина сите летови на авиони од типот Л-410 до крајот на истрагата за денешната несреќа на ваков тип на авион во Татарстан, во која загинаа 16 лица, соопштија службите.

Врз основа на упатствата од претседателот на Доброволното здружение на армијата, воздухопловните сили и морнарицата, Александар Колмаков, сите летови на авиони Л-410 се прекинати до крајот на истрагата, се наведува во соопштение, кое го пренесува агенцијата ТАСС.

Левиот мотор на авионот Л-410, кој се урна утрово во Татарстан, можеби откажал бидејќи во него влетала птица, изјави претходно за новинарите началникот на областа Мензелинск во Татарстан, Ајдар Салахов.

„Засега првичната верзија е дека нешто можеби влегло во моторот, било да е тоа птица или нешто друго. Левиот мотор откажал“, рече Салахов, а пренесе ТАСС.

Авионот Л-410 со 23 патници се урнал кратко време по полетувањето.

Претставници на Министерството за вонредни ситуации соопштија дека според првичните податоци, 16 лица загинале, а седуммина биле спасени од под остатоците на авионот.

Свет

Руското министерство за одбрана го повика американското воено аташе по инцидентот во Јапонското море

Објавено пред

Руското министерство за одбрана го повика американското воено аташе поради инцидентот со уништувачот на американската морнарица во Јапонското Море, објави руската агенција РИА Новости.

На аташето му е посочено на „непрофесионалните дејствија“ на екипажот на американскиот разорувач, за кои руската армија соопшти дека „грубо ги прекршил меѓународните закони за спречување судир на бродови на море“, пренесе „Ројтерс“.

Претходно денеска, рускиот воен брод го спречи обидот на американскиот разорувач US S Shafi да влезе во руските територијални води во Јапонското Море, објави новинската агенција Интерфакс, цитирајќи го Министерството за одбрана на Русија.

Инцидентот се случи за време на руско-кинеските воени вежби на морнарицата во Јапонското Море, објави „Ројтерс“.

Министерството навело дека екипажот на рускиот брод „Адмирал трибјутс“ испратил предупредување на меѓународниот канал за комуникација за неприфатливоста на таквите акции, а исто така го известил американскиот разорувач дека се наоѓа во област која е затворена за навигација поради воени вежби.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин: Талибанците тешко ќе се откажат од приходите од дрогата и покрај ветувањата

Објавено пред

Талибанците порано се бореа против наркотици во Авганистан, но во денешната ситуација, ќе биде тешко да се откажат од своите извори на приход, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

„ И покрај ветувањата дека ќе се борат против производството на наркотици, во реалноста талибанците не знам дали ќе успеат во тоа, било да сакаат или не. Тоа го направија успешно за време на претходното владеење во Авганистан“ рече Путин на онлајн самитот на Комонвелтот на независни држави.

Според него, во моментов ќе им биде проблематично да се откажат од тие извори на приход, особено поради економската криза во Авганистан.

„ Проблемот со производството на дрога во Авганистан и неговото криумчарење од земјата е акутен. Авганистан останува најголемиот снабдувач со опијати на глобално ниво, снабдувајќи до 90 проценти од светскиот пазар“, рече рускиот претседател.

Прикажи повеќе...

Свет

Крај на рестрикциите – САД ги отвора границите за вакцинираните граѓани

Објавено пред

СAД денеска објавија дека ќе ги отворат своите граници за целосно вакцинираните патници од 8 ноември.

Одлуката означува крај на строгите рестриктивни мерки поради пандемијата на коронавирус, кои беа воведени за сите патници во март 2020 година, пренесува Би-Би-Си.

Сегашното правило забранува влез на неамерикански државјани од Обединетото Кралство, неколку европски земји, Кина, Индија, Јужна Африка и Бразил.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет2 часа

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет3 часа

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија5 часа

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ9 часа

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија10 часа

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија11 час

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија11 час

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија1 ден

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија1 ден

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија1 ден

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија1 ден

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет1 ден

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион1 ден

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Регион1 ден

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот инстаграм-профил под која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец

Најмалку пет луѓе загинаа во вчерашниот напад во Норвешка, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Меѓу повредените, кои...

Свет1 ден

(Видео) Пожар во зграда на Тајван, 25 загинати и 44 се повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Зградата...

Регион1 ден

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан Ковид-19

Докторка од Помурје во Словенија издавала лажни потврди за прележан коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора...

Европа2 дена

(Видео) Маж со лак и стрела извршил напад во Норвешка, има повеќе загинати и повредени

Маж бил уапсен откако повредил неколку луѓе со лак и стрела во Конгсберг, Норвешка, а полицијата во меѓувреме ја евакуирала...

Досие