Контакт

Свет

(Видео) Најмалку 13 лица загинаа во пожар во ноќен клуб во Тајланд

Објавено пред

Најмалку 13 лица загинаа, а 35 се повредени кога избувна пожар во ноќен клуб во Тајланд.

dobivaj vesti na viber

Пожарот избувнал во 1 часот по полноќ во ноќен клуб во источната провинција Чонбури, соопштија полициски претставници, пренесе „Ројтерс“.

Причината за пожарот сè уште не е позната, а утврдено е дека сите 13 жртви се од тајландска националност.

Местото каде што избувна пожарот се наоѓа на околу 180 километри југоисточно од главниот град Бангкок.

Снимките од локалните медиуми покажуваат луѓе како бегаат од ноќниот клуб, а пожарникарите го гаснат пламенот.

Премиерот Прајут Чан-оча ги увери семејствата на жртвите дека ќе добијат помош и апелираше до објектите за ноќно излегување да обезбедат соодветни излези за итни случаи и да ги спроведат сите безбедносни мерки, пренесе „Танјуг“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Премиерката на Естонија: Треба да престанеме да им даваме визи на Русите

Објавено пред

Каја Калас, премиерката на Естонија, ги повика европските земји да престанат да издаваат туристички визи за Русите поради инвазијата на Украина, пишуваат медиумите во светот.

dobivaj vesti na viber

„Посетата на Европа е привилегија, а не човеково право. Авиосообраќајот од Русија е затворен. Тоа значи дека додека членовите на Шенген зоната издаваат визи за руските граѓани, соседите на Русија го носат товарот. Време е да се запре туризмот од Русија“, напишала Калас на Твитер.

Прикажи повеќе...

Европа

Истражување на руските медиуми: Повеќето Руси сакаат мир со Украина

Објавено пред

Според анкетата спроведена од руските медиуми, 65 отсто од Русите би поддржале мировен договор со Украина доколку биде предложен од Владимир Путин, пренесуваат медиумите во регионот.

dobivaj vesti na viber

Од друга страна, истражувањето спроведено од Руската социолошка агенција покажало дека 60 % од граѓаните би го поддржале Путин во случај тој повторно да реши да го нападне Киев, односно повеќе од половина биле за продолжување на конфликтот, пишува „Скај њуз“.

Анкетите покажале дека 59 % од Русите веруваат дека таканаречената воена операција трае предолго, а 28 % од луѓето не се согласуваат. Речиси 30 % од нив веруваат дека војната ќе трае уште една година, според написите.

Прикажи повеќе...

Европа

Германскиот канцелар Шолц под истрага

Објавено пред

Германскиот канцелар Олаф Шолц е мета на истражните органи поради аферата што се случила додека тој бил градоначалник на Хамбург.

dobivaj vesti na viber

На 19 август Шолц ќе треба да сведочи пред истражниот комитет во Хамбург.

Германскиот канцелар е обвинет дека и помогнал на „Варбур банка“ да задржи 47 милиони евра, побарувања на даночните власти, за време на неговиот мандат како градоначалник на Хамбург.

Обвинителството наредило да се претресат неговите мејлови кои ги добивал и ги испраќал преку неговата службена електронска адреса.

Пребарувањето на дигиталната пошта беше спроведено уште во март, а дури сега е објавена оваа информација, пишуваат германските медиуми.

Истражните органи ги пребарале сите мејлови од 1 јануари 2015 година, како дел од истрагата за таканаречената афера „Кум екс“, пишува весникот „Хамбургер абендблат“, ова доаѓа од документи кои биле проследени до истражниот комитет.

Поточно, се истражува колку политиката имала влијание врз спорните одлуки за скандалот „Кум-екс“.

Во ноември 2016 година била донесена одлука да се откаже од барањето за ретроактивна наплата на данок во износ од 47 милиони евра до Хамбуршката „Варбург банка“.

Во истражните документи стои дека Шолц имал средба со шефот на таа банка, пренесуваат медиумите.

Истрагата првенствено е насочена против долгогодишниот пратеник на СПД, Јоханес Карс, кој е осомничен за проневера и помагање во затајување данок.

Портпаролот на германската влада Штефен Хебестрајт изјави дека не знаел дека дигиталната пошта на Шолц била предмет на истрага.

Од 2001 до 2016 година банкари, адвокати и инвеститори ја измамуваа државата со даночни трикови за милијарди евра.

Така на незаконски начин побарале двојно плаќање на даноците кои ги платиле само еднаш.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Каевски: Реализираме стратешка цел, во ЕУ влегуваме како Македонци

„За само пет години СДСМ успеа да ги реализира двете најголеми стратешки цели на државата. Преку одговорен, државнички пристап успеавме...

Европа2 часа

(Видео) Бајден не може да си ја облече јакната

Американскиот претседател Џо Бајден се обидел да се справи со новонастанатата ситуација што настанала кога излегол од хеликоптерот, но не...

Економија2 часа

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на Синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација ( трошоци за живот) за месец јули изнесува 47.042,00 денари и истата...

Македонија3 часа

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови взаемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион4 часа

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет5 часа

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет5 часа

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски скриен во глувчешка дупка молчи додека во Бугарија се спремаат нови услови и барања за Македонија

„На повидок нов дебакал на предавничката влада предводена од Димитар Ковачевски во дипломатијата. Повторно нови услови и нови документи од...

Свет5 часа

Агенти на ФБИ со претрес на имотот на Трамп: Мојот прекрасен дом моментно е под опсада

ФБИ извршило налог за претрес во одморалиштето Мар-а-Лаго на Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, како дел од истрагата за...

Регион6 часа

Пожар на најпознатата плажа во Хрватска

На најпознатата плажа во Хрватска, Зрче, на островот Паг, синоќа избувнал голем пожар. Како што пишува „Јутарњи лист“, со пожарот...

Македонија17 часа

(Видео) ЦУК: Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е локализиран со здружени и координирани сили во...

Македонија17 часа

Десет починати лица, регистрирани 1.233 новозаразени со коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 6.8. 2022 до...

Македонија19 часа

ЈП „Комунална хигиена“: Кон вработената која предизвика инцидент веќе е започната дисциплинска постапка

На 33 лица кои биле вработени, преку АПВ, во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје кои месеци и години земале плата а не...

Европа20 часа

Бајден за активностите на Кина: „Загрижен сум“

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека не е загрижен за Тајван, туку дека е загрижен за Кина. Бајден открил...

Топ22 часа

Турски државјанин со живеалиште во Скопје осомничен за криумчарење на над 13 килограми злато на Табановце

Основното јавно обвинителство Куманово, постапувајќи по поднесена кривична пријава, донело наредба за спроведување истражна постапка против турски државјанин со живеалиште...

Економија1 ден

Се намалува цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија1 ден

(ВИДЕО) Иван, кој го преживеа Халкидик, во интервју за грчки медиум: Најлошиот роденденски подарок

Пред точно еден месец скопјанецот Иван (30) заедно со своите пријатели исчезна на отворено море од плажата Мити, на Халкидик....

Свет1 ден

Путин прави чистка: отпуштил шест генерали, меѓу кои и Месарот од Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин отпуштил шест генерали поради лошите резултати од борбените операции во Украина, јавуваат светските медиуми. Според информациите,...

Македонија1 ден

Ја нападнал екссопругата со тупаници и ѝ се заканил дека ќе ја убие ако не се смират

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило...

Топ1 ден

Еден човек загина во тешка сообраќајна несреќа на патот Кичево – Гостивар

Еден човек загина во тешка сообраќајна несреќа што утрово се случи на магистралниот пат Кичево – Гостивар, кај т.н. тајмишка...