Контакт

Свет

Најмалку 35 загинати во Бенин, сведоци велат до пожар дошло поради истоварање бензин

Објавено пред

Најмалку 35 лица загинаа вчера во југоисточен Бенин откако избувна пожар во продавница во која, според очевидци, се истоварал бензин, соопшти претставник на Министерството за правда.

dobivaj vesti na viber

Пожарот избувнал во 9:30 часот по локално време во близина на границата со Нигерија.

„Пожарот ја изгоре продавницата и, според првичните проценки, резултираше со 35 смртни случаи, вклучително и едно дете“, рече обвинителот Абдубаки Адам-Бонгл во соопштението од Министерството за правда, додавајќи дека е отворена истрага за да се утврдат причините.

„Според интервјуираните сведоци, пожарот најверојатно настанал при истовар на бензин“, се наведува во соопштението.

Повеќе од десетина други се тешко повредени и се згрижени во болница, рече тој.

Во видеото споделено на социјалните мрежи во кое наводно се гледа пожарот, може да се види црн чад и пламен како се издига над продавницата.

Свет

Столтенберг: Повлекувањето на Украина од Авдеевка покажува дека ситуацијата е тешка

Објавено пред

Повлекувањето на украинската армија од Авдеевка покажува дека ситуацијата на фронтот е исклучително тешка, но НАТО продолжува да ја поддржува Украина, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

dobivaj vesti na viber

„Повлекувањето на Украина покажува дека ситуацијата на бојното поле е тешка, но Украинците повторно и повторно ги надминуваат очекувањата, а НАТО останува со Украина“, рече Столтенберг на прес-конференција во Брисел, придружуван од грузискиот премиер Иракли Кобахидзе.

Ова е прва реакција на претставници на НАТО откако Украина ја загуби Авдеевка, јави ТАСС.

Прикажи повеќе...

Свет

Велика Британија воведе санкции за шефовите на рускиот затвор во кој почина Навални

Објавено пред

Велика Британија воведе санкции против шест лица кои ја водат казнената колонија на Арктикот каде што минатата недела почина рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални.

dobivaj vesti na viber

Началникот на казнената колонија и петмина негови заменици се под санкции. Ќе им биде забранет влезот во Обединетото Кралство, а имотот ќе им биде замрзнат, најави британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон.

„Јасно е дека руските власти го гледаа Навални како закана и постојано се обидуваа да го замолчат. Никој не треба да се сомнева во угнетувачката природа на рускиот систем“, рече тој.

„Оние кои се одговорни за бруталниот третман на Навални не треба да живеат во илузија – ќе ги прогласиме за виновни“, додаде тој.

Во саботата, Камерон вети акција по ова прашање, додека Лондон го повика рускиот амбасадор за да стави јасно до знаење дека ги смета руските власти целосно одговорни за смртта на Навални.

Русија, која негираше вмешаност во смртта на 47-годишниот опозициски лидер, во саботата рече дека е неприфатливо Лондон да се меша во нејзините внатрешни работи.

Европската унија, исто така, оваа недела беше блиску до воведување нови санкции кон Москва поради нејзината војна против Украина, додека вдовицата на Навални, Јулија Навална, рече дека Путин мора да одговара.

Германија, Литванија и Шведска беа меѓу земјите на ЕУ кои повикаа на специјални нови санкции против Русија поради смртта на Навални.

Соединетите држави во петок ќе објават голем пакет санкции против Русија поради смртта на Навални и двегодишната војна во Украина, изјави во вторникот претседателот Џо Бајден.

Велика Британија воведе санкции за повеќе од 1.700 поединци и ентитети од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари 2022 година, соопшти владата.

Членките на ЕУ денеска го одобрија 13. пакет санкции против Русија. Беа воведени санкции против речиси 200 субјекти и поединци обвинети дека и помагале на Москва да набави оружје или дека учествувале во киднапирање на украински деца.

Прикажи повеќе...

Свет

Сириски медиуми: Израелски проектил во Дамаск уби две лица

Објавено пред

Сириските државни медиуми и активисти тврдат дека две лица загинале во израелски напад врз главниот град Дамаск, јавува Би-Би-Си.

dobivaj vesti na viber

Сириската армија соопшти дека двајца цивили загинале кога неколку проектили погодиле станбен блок во населбата Кафр Соуса.

Сириската опсерваторија за човекови права, невладина организација со седиште во Обединетото Кралство извести дека во областа биле видени високи функционери на иранската револуционерна гарда и на либанскиот Хезболах.

Израелската војска не го коментираше инцидентот, но претходно потврди дека изведува напади врз цели во Сирија поврзани со Иран и неговите платенички групи. Израел, наводно, ги засилил ваквите напади од почетокот на војната во Газа, како одговор на нападите на Хезболах и другите ирански платеници кои дејствуваат во поддршка на палестинскиот Хамас.

Минатиот месец, во напад во Дамаск, за кој беше обвинет и Израел, беа убиени пет високи офицери на Револуционерната гарда и неколку сириски безбедносни службеници. Сириската државна новинска агенција Сана цитираше воен извор кој вели дека неколку проектили биле забележани како летаат од правец на Голанската висорамнина окупирана од Израел.

Објавени се снимки и фотографии од оштетената зграда. Оштетени се и неколку возила паркирани на улицата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Швајцарија дозволува движење со старите пасоши, а Босна не ги признава ниту старите лични карти, рече Османи

Државите самите одлучуваат како ќе се однесуваат во однос на валидноста на македонските пасоши, појасни министерот Бујар Османи. Одговарајќи на...

Топ2 часа

Повторно дете нападнало дете во училишен двор во Карпош – случајот е во рацете на полицијата

Мајка од Скопје пријавила во полицијата дека пред два дена, околу 21.40 часот, син ѝ бил нападнат во училиштен двор...

Македонија2 часа

„Ахмети ќе ја соопшти големата вест“ – ДУИ најави обраќање во живо на „Фејсбук“

Демократската унија за интегрцаија (ДУИ) објави дека утре во 11 часот, партискиот лидер Али Ахмети ќе им се обрати на...

Топ2 часа

Брат пукаше во сестра си и во нејзините два сина во Куманово – две од лицата починаа

Три лица беа застрелани, а двајца починаа во кумановското село Габреш. Според информациите од МВР, зад убиствата стои Д. Ѓ....

Македонија3 часа

Костадиновска-Стојчевска: Да се поништи конзерваторското решение за зградата кај Воената болница

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, за изградбата на висококатницата до „Воена болница“ во Скопје, информираше дека го добила Извештајот од...

Македонија5 часа

Цените за катастарските услуги удрија по џебот на граѓаните: поскапувањето не е 300 отсто, туку 90

Според претседателот на Комората на трговските друштва за геодетски работи, Никола Рибароски, најновите поскапувања на тарифниците на Агенцијата за катастар...

Македонија5 часа

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

По денешниот редовен состанок на Комисијата за заразни болести, претседателот Александар Петличковски рече дека состојбата со големата кашлица е под...

Македонија6 часа

Ковачевски се извини: Ги прифаќам сите реакции, не сакам да дојде време да се случува она што се случуваше до 2016

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, присуствуваше на почетокот на градежните работи на објектот Универзална сала, каде повторно им се извини...

Македонија8 часа

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија8 часа

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет10 часа

Кина остро ги критикува САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа11 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет11 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион11 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени „молотови коктели“ врз зградата на владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа21 час

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија22 часа

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија23 часа

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ1 ден

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија1 ден

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија1 ден

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...