Контакт

Свет

Најсилниот земјотрес во последните 25 години во Тајван, над 900 повредени

Објавено пред

Владата на Тајван соопшти дека девет лица загинале, 934 се повредени и 127 се заробени во денешниот земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтер, најсилниот што го погодил островот во последните 25 години.

dobivaj vesti na viber

По земјотресот беше издадено предупредување за цунами за јужниот дел на Јапонија и Филипините, но подоцна беше укинато.

Тајванската влада соопшти дека седум лица загинале во планинскиот, ретко населен источен округ Хуалиен, во близина на епицентарот на земјотресот.

Потресите се почувствуваа дури до главниот град Тајпеј, а телевизиските станици емитуваа снимки од згради како силно се нишаат додека луѓето одат на работа, а децата на училиште.

Епицентарот на земјотресот е регистриран на околу 18 километри јужно од градот Хуалиен, соопшти Американскиот геолошки институт.

Европа

13-годишен ученик со ножици избол другар во училишниот двор во Виена

Објавено пред

Во средно училиште во Виена се случил инцидент во кој 13-годишен ученик по наставата со ножици избол 12-годишен другар.

dobivaj vesti na viber

Двајцата го напуштале училиштето по часовите кога 13-годишникот го нападнал училишниот другар.

Според австриските медиуми, инцидентот се случил во петокот околу 13 часот во образовна институција во Пеларнштрасе и при нападот 13-годишникот користел тапи ножици.

На крвавиот настан му претходела жестока расправија меѓу другарите, која ескалирала кога тие излегувале од зградата.

Се уште не е познат мотивот за нападот.

На повреденото момче веднаш му била укажана соодветна лекарска помош и било пренесено во болница.

Прикажи повеќе...

Регион

Мајката на убиената Данка чека син: братот на малото девојче секој ден прашува за сестра си

Објавено пред

Мајката на убиената Данка Илиќ ,која е бремена и чека син, и покрај целиот стрес и агонијата, успешно ја одржува бременоста. Таа и нејзиниот сопруг Милош неодамна беа во Белград на редовен преглед на третата бременост.

dobivaj vesti na viber

„Засега, и покрај целиот стрес и агонијата низ кои поминува ова семејство, сè е во ред со бременоста на Ивана. Да имала среќа, малата Данка би се радувала и на друг брат“, пишуваат српските медиуми.

Соседите и пријателите на родителите на Данка, Милош и Ивана Илиќ, велат дека се покрај нив со болка за ќерката.

„Постариот брат на Данка (3) секој ден ја бара сестра си, ова е најстрашното нешто што можеше да му се случи на семејството Илиќ. Ја познавам мајката на Милош, работи во спортскиот центар во Бор, тивка е и убава жена, таа е на лекови откако се случи ова бидејќи таа често се грижеше за малата Данка и за брат ѝ“, изјавил пријател на семејството Илиќ.

Жителите на Злот се збунети и вознемирени бидејќи телото на девојчето сè уште не е пронајдено.

Тие потврдија дека сега во Злот има многу помалку полицајци отколку во првите денови од потрагата по телото, но дека сè уште има инспектори во цивилна облека, како и неколку униформирани припадници на полицијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Нов напад со нож во Сиднеј: бискуп избоден за време на црковна служба, најмалку 4 лица повредени

Објавено пред

Најмалку четири лица се повредени во напад со нож во црква во западниот дел на Сиднеј.

dobivaj vesti na viber

Нападот се случил додека епископот водел богослужба, која била емитувана на интернет.

На местото на настанот излегле неколку екипи на полицијата и итната помош.

Меѓу повредените има четворица мажи за кои се претпоставува дека се на возраст од 60, 50, 30 и 20 години. Меѓу ранетите е и бискупот.

На видеата објавени на социјалните мрежи се гледа како напаѓачот му приоѓа на бискупот и го прободува со нож, јавуваат австралиските медиуми. Снимката не е проверена, а полицијата не потврдила дека се случил овој инцидент.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Припадници на затворската полиција се сомничат дека му овозможиле на осуденикот да побегне од Идризово – може да добијат и до 10 години затвор

Седумнаесет полицајци се приведени по повеќемесечна предистражна постапка за бегството на затвореникот од Идризово, кое се случи во октомври минатата година....

Македонија2 часа

Османи со порака до Израел: Воздржете се од возвраќање, спиралата на конфликти може да се влоши

Министерот за надворешни работи Бујар Османи порача до Израел да не возраќа на нападот на Иран бидејќи состојбата може да...

Uncategorized2 часа

Укината социјалната помош на 1.134 лица оти имале возило и за 18 месеци ја оштетиле државата за над 2,5 милиона евра

Министерството за труд изготвило 1.134 решенија за прекин на гарантирана минимална помош и социјална пензија на лица што 18 месеци...

Топ2 часа

На автопатот Скопје – Велес мотоциклист излетал од патот и починал од повредите

Вчера, во 12 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот Скопје – Велес, во близина на тунелот „Бадар“,...

Македонија3 часа

Си плаќаме приватно за да се лекуваме оти не сме здравствено осигурени, велат приватните специјализанти, кои излегоа на штрајк

Над 400 приватни специјализанти утрово излегоа на генерален штрајк барајќи покачување на платите и здравствено осигурање. Тие истакнаа дека надоместокот...

Свет4 часа

Израел: Иран почна војна, сите опции се на маса

Иран покрена војна против Израел кога лансираше беспилотни летала и проектили, мораме да ги одвратиме, изјави за „Скај њуз“ портпаролката...

Свет5 часа

Израелската армија објави фотографии од штетите од иранските напади

Околу 99 отсто од ракетите, беспилотните летала и крстаречките ракети лансирани за време на одмаздничката операција на Иран биле соборени...

Свет5 часа

Иран: Ако Израел возврати, следниот напад ќе биде одлучувачки

Амбасадорот на Иран во ОН, Амир Саид Иравани, даде изјава за „Скај њуз“ по состанокот на Советот за безбедност на...

Македонија6 часа

(Видео) Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

На вечерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашање од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните...

Свет6 часа

САД: Нема значителна штета во Израел

Висок американски воен функционер рече дека Соединетите држави проценуваат дека нема значителна штета во самиот Израел по иранското бомбардирање. Портпаролот...

Свет19 часа

(Видео) „Израел уништил балистичка ракета надвор од земјината атмосфера“ – мистериозна снимка за време на масовниот ирански напад

Израелската противвоздушна одбрана се мачеше да се спротивстави на масовниот напад на ирански беспилотни летала и ракети! На едно од...

Свет22 часа

Њујорк Тајмс тврди дека Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Американскиот претседател Џо Бајден го одврати премиерот Бенјамин Нетанјаху да даде зелено светло за одмазднички напад врз Иран, откако минатата...

Македонија1 ден

Османи: Формиравме Кризен штаб за извлекување на нашите државјани од Израел и регионот по нападот на Иран

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет1 ден

(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет1 ден

Операција „Чесно ветување“: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Иранскиот напад врз Израел со над 300 беспилотни летала, крстаречки и балистички ракети заврши без сериозни последици откако огромното мнозинство...

Свет1 ден

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот...

Свет1 ден

(Видео) Иранците прославија по нападот врз Израел

Нападот со беспилотни летала и ракети врз Израел беше прославен синоќа на улиците во Иран, и покрај тоа што еврејската...

Свет1 ден

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Израел се уште нема донесено одлука во врска со својот одговор на вчерашниот напад на иранскиот дрон и ракетен напад...

Свет1 ден

(Видео) Снимен удар на балистичка ракета во Израел

Познатиот ирански новинар Бабак Тагве, кој живее во егзил, на својот Твитер профил објави видео на кое наводно се гледа...

Свет1 ден

Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор

Јордан и Ирак повторно го отворија својот воздушен простор, откако го затворија синоќа. Државната телевизија во Јордан соопшти дека земјата...