Контакт

Свет

Невреме во Хрватска, град и снег ги побеле населбите покрај Јадранот

Објавено пред

Најавеното невреме го зафати подрачјето на Кварнер во Хрватска, па град ги побеле областа Нови Винодолски, Цриквеница и делови од островот Крк.

dobivaj vesti na viber

По една недела со температури на воздухот значително повисоки од просечните за овој период од годината, за време на викендот стана постудено, а од запад пристигна циклон со поизразени врнежи во областа Кварнер. Во саботата попладне имаше невреме со грмежи. Во областите Цриквеница и Винодол 15 минути паѓаше град и ги побеле улиците.

Дождот во пониските предели премина во снег и лапавица во највисоките делови на Горски котар, така што малку снег падна на Платка и во Бегово Раздоље. Но, не е доволно за да се создаде снежна покривка. На Платка штотуку е најавен крајот на зимската сезона, која траеше од првиот снег во ноември минатата година, а викендов е прва во сезоната пролет-лето.

Зголемување на облачноста од запад во сабота попладне и навечер најави Државниот хидрометеоролошки завод. Се очекуваат пообилни врнежи од дожд и пороен дожд со грмежи, особено во северниот дел на Јадранот и Горски Котар.

 

Европа

Бербок: НАТО не може да прифати нови членки додека се среде војна

Објавено пред

Вратите на НАТО остануваат отворени за нови членки, но една земја не може да се приклучи на алијансата додека е среде војна, изјави денеска германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок.

dobivaj vesti na viber

„Политиката на отворени врати на НАТО останува на сила, но во исто време е јасно дека не можеме да зборуваме за прифаќање на нови членки кои се среде војна#, изјави таа за новинарите во Осло, каде се собраа министрите за надворешни работи на НАТО.

НАТО треба да размисли какви безбедносни гаранции може да и даде на Украина, изјави шефицата на француската дипломатија Катрин Колона.

Во исто време, украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на денешната посета на Молдавија изјави дека Украина е подготвена да биде во воената алијанса на НАТО и дека Киев чека блокот да биде подготвен да ја прими неговата земја.

Зеленски ова им го кажа на новинарите во друштво на претседателот на Молдавија.

Прикажи повеќе...

Регион

Додик за пресудата за Станишиќ и Симатовиќ: Сила, ароганција и неправда

Објавено пред

Дел од Бошњаците и српските политичари во БиХ во врска со пресудата против поранешните водачи на српската Служба за државна безбедност Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ, го повикаа Белград да ја признае одговорноста за воените злосторства, додека други тврдеа дека таа беше повеќе од неправедна.

dobivaj vesti na viber

Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Денис Беќировиќ, во изјава за новинарите рече дека е јасно дека пресудата со која Станишиќ и Симатовиќ беа осудени на по 15 години затвор е последната потврда дека Србија е вмешана во злосторствата извршени од различни српски сили низ Босна и Херцеговина за време на војната од 1992 до 1995 година.

Тој најави дека ќе инсистира да се почитуваат пресудите на највисоките судови на ОН со кои се потврдува геноцидот врз Бошњаците и да се почитува фактот што соседните земји се обиделе да ја поделат БиХ преку војна.

Меѓународната заедница и БиХ, како што рече, сега имаат обврска да побараат ревизија на учебниците по историја со цел во нив да се вградат пресудите на судовите на ОН, како и гонење на сите оние кои ги величат воените злосторници и казнувањето на сите преостанати извршители на воени злосторства кои сè уште не се кривично гонети.

„Сметаме дека и по изрекувањето на денешната пресуда, политичарите од соседните земји, како и некои од Босна и Херцеговина, мора да сфатат дека политиката на агресија и геноцид не се исплати“, рече Беќировиќ.

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, речиси во исто време, очекувано, се обиде да ја минимизира важноста на казната изречена против Станишиќ и Симатовиќ, опишувајќи ја како само уште една во низата „антисрпски пресуди“.

„Сила, ароганција, неправда“, им рече Додик на новинарите во Бања Лука, каде што беше во друштво на рускиот амбасадор во Босна и Херцеговина, Игор Калабухова, тврдејќи дека МИКТ нема докази против Станишиќ и Симатовиќ.

Во средата жалбената комисија во Хаг им ги зголеми затворските казни на поранешните шефови на Службата за државна безбедност на Србија, Јовица Станишиќ и Френки Симатовиќ, од 12 на 15 години, за кривични дела извршени од српските сили на територијата на поранешна Југославија.

Прикажи повеќе...

Свет

Зеленски му постави ултиматум на НАТО

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да се појави на самитот на НАТО во Литванија во јули освен ако Алијансата не му ги обезбеди на Киев безбедносните гаранции што ги сака, објави во средата „Фајненшл тајмс“, цитирајќи луѓе запознаени со ова прашање.

dobivaj vesti na viber

„Зеленски јасно им стави до знаење на лидерите на НАТО дека нема да присуствува на самитот во Вилнус без конкретни безбедносни гаранции и функционален план за членство“, пишува весникот.

Украина официјално поднесе барање да се приклучи на алијансата предводена од САД во септември 2022 година, тврдејќи дека колективната одбрана што НАТО им ја обезбедува на членките е неопходна за безбедноста на Киев од Русија. Членот 5 од Северноатлантскиот договор предвидува дека вооружен напад врз една членка на НАТО „ќе се смета за напад врз сите нив“.

И покрај тоа што кандидатурата на Украина доби силна поддршка од нордиските и балтичките земји како и од Полска, францускиот претседател Емануел Макрон во средата сугерираше дека на Киев може да му се понуди „нешто помеѓу безбедноста шти му се гарантира на Израел и полноправно членство“.

„Фајненшл тајмс“ цитираше четворица неименувани функционери во април кои посочиле дека САД и Германија се против да му понудат на Киев „подлабоки врски“ со алијансата, вклучително и потенцијален функционален план за членство.

„Ќе бараме начини да ги поддржиме евроатлантските аспирации на Украина, но во моментов непосредните потреби во Киев се практични и затоа треба да бидеме фокусирани на градење на одбранбените и одвраќачки капацитети на земјата“, изјави минатиот месец Дерек Хоган, највисокиот претставник на Стејт департментот одговорен за европските прашања.

Москва го гледа проширувањето на НАТО кон исток како закана за својата национална безбедност и ја наведе политиката на отворени врати на Алијансата како причина за воениот конфликт со Украина.

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Михаил Галузин неодамна изјави дека неутралноста на Украина е еден од условите за траен мир меѓу Украина и Русија.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, утринава излезе со став дека сите сојузници се согласни Украина да стане членка на Алијансата и дека дека Москва нема право на вето за проширување на НАТО.

Ултиматумот кон НАТО не го спречи Зеленски денеска ненајавено да се појави на самитот на Европската политичка заедница во замокот Мими, во источна Молдавија, иако не беше на списокот најавени лидери.

Зеленски беше пречекан од претседателката на Молдавија, Маја Санду, која е и домаќин на самитот, но не даде никакви изјави за медиумите.

Отворањето на самитот, на кој ќе присуствуваат околу 50 европски шефови на држави и влади и високи функционери, е планирано во 11 часот по средноевропско време.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет27 минути

Зеленски му постави ултиматум на НАТО

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да се појави на самитот на НАТО во Литванија во јули освен ако Алијансата не...

Македонија1 час

(Видео) Со полиција се затрупува градилиштето зад Универзална, кое проголта дел од улицата „9 Мај“

Со полициска асистенција, градоначалникот Горан Герасимовски и службите на Општина Центар отидоа да интервенираат на градилиштето зад Универзална сала, кое...

Македонија1 час

Стапуваат во сила три договори од берлинскиот процес

Во Македонија, Албанија и Косово стапуваат на сила трите договори потпишани на 3 ноември 2022 година, во рамките на Берлинскиот...

Македонија2 часа

Родителите од градинката „Детска радост“: Директорката трошела државни пари за луксузен мебел, најавуваме отпор

Родителите на децата во градинката „Детска радост“ најавуваат отпор против директорката Анета Петровска која беше разрешена од градоначаникот на Гази Баба,...

Вести3 часа

Бодликава жица, зовриена атмоссфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат на северот на Косово

Четврти ден КФОР ги контролира зградите на четири општини на северот на Косово. Вработените во локалните самоуправи не можат да...

Вести3 часа

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четири пати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Во воздушен напад врз главниот град на Украина рано наутро загинаа три лица, меѓу кои две деца, објавија градоначалникот Виталиј...

Топ13 часа

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје

Пет лица се повредени во несреќата кај тетовски Групчин, велат од МВР за „Макфакс“. Според информациите од терен, две лица...

Топ16 часа

(Видео) Еден загинат, повеќе повредени во тешката сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Еден загинат и повеќе повредени лица е билансот од тешката сообраќајна несреќа што се случи кај Ботун, на патот Охрид-Кичево....

Топ16 часа

Ја удирал вонбрачната партнерка со тупаници и клоци по главата и телото, скопјанец осомничен за семејно насилство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено...

Топ18 часа

Уапсен старец од Скопје кој допирал малолетничката во автобус

Старец од Скопје, допирал малолетничка во автобус, информира МВР. Имено, вчера во 12.45 часот на подрачје на Кисела Вода, полициски...

Македонија20 часа

Фон дер Лaјен: Уставните измени се во корист на Северна Македонија и регионот, ЕУ дава поддршка

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава, каде што учествуваат на...

Македонија23 часа

(Видео) Адвокатот зборуваше за повредите на Пендиков, болниот се смееше зад грб на прашањата

Додека адвокатот Стефан Карамишевски зборуваше за повредите на Христијан Пендиков, болниот зад грб се смееше на новинарските прашања. Карамишевски не...

Македонија24 часа

Министерот за здравство без магичен стап: Тоа нема да се случи преку ноќ, но се стремиме да ги изградиме болниците

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, во ново јавно појавување одново се жалеше од состојбите во секторот со кој раководи. Пред...

Македонија1 ден

Почина Драги Христов, познат како Драги Шпага

Драги Христов, кого сите го познаваа по прекарот Драги Шпага, почина на 52 години по кусо и тешко боледување. На...

Македонија1 ден

(Видео) Пендиков веќе не се плаши, пред новинарите се пожали, на сè не одговара: Не е убаво да ве пцујат

Христијан Пендиков застана пред македонските новинари, но адвокатот Стефан Карамишевски не му дозволи да одговара на прашања што не се...

Македонија1 ден

Кратка драма на судењето за Пендиков: судијата не даде одлагање, адвокатите на обвинетиот си излегоа од судницата за да го запрат судењето

Нов доказ предложен од охридското Обвинителство против обвинетиот Илија Спасевски е доставен до судот во случајот со натепувањето на Христијан...

Свет1 ден

Медведев: Лондон де факто војува со Русија, британските власти се легитимна воена цел

Лондон практично води необјавена војна против Москва, што значи дека секој британски функционер може да се смета за легитимна воена...

Македонија1 ден

По потпишувањето на договорот, Груби почна да носи патики што чинат колку една македонска плата, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Артан Груби е човек без срам. Очигледно стандардот на облекување на Артан Груби порасна со потпишувањето на договорот за коридорите...

Регион1 ден

(Видео) И денеска масовно собирање граѓани во Звечан, КФОР постави бодликава жица

И утрово се собраа граѓани пред општината Звечан. Постојано се зголемува нивниот број. Исто така, голем е и бројот на...

Регион1 ден

„Не ви е местото во Советот на Европа и ЕУ“: европски политичари со предупредување до Косово

Последната ескалација на насилството покажа дека за Косово нема место во Советот на Европа и ЕУ, изјави портпаролот за надворешни...