Контакт

Свет

Нема преживеани во паднатиот индиски авион АН-32

Објавено пред

Авион АН-32 на Индиските воздухопловни сили (ИАФ) со 13 патници исчезна минатата недела по полетувањето од Јорхат, но остатоците од авионот беа пронајдени во вторникот во оддалечена област во индиската држава Аруначал Прадеш.

Од ИАФ објавија дека осум членови на спасувачкиот тим стигнале на местото на несреќата утрово, но дека нема преживеани на местото на несреќата.

Авионот полета на 3 јуни и се упати кон соседната држава Аруначал Прадеш, каде што еден час подоцна требало да слета на воен аеродром во близина на селото Мечука. Набрзо потоа врските со авионот биле прекинати.

Истиот ден, индиската војска, заедно со владините и цивилните структури, почна голема операција за пребарување.

Свет

Во рушевините од зградата во Камбоџа пронајдени двајца преживеани

Објавено пред

Во рушевините од зградата кој во саботата се сруши во Сиханоуквиле, Камбоџа пронајдени се двајца преживеани мажи, со што, според последните податоци, во несреќата загинале најмалку 28 лица.

Иако спасувачите веќе загубиле надеж дека ќе најдат преживеани, двајцата мажи биле извлечени од бетонот и металните шипки и биле одвезени во болница. Од рушевините истовремено извлечени се уште три мртви тела.

Премиерот на Камбоџа, Хун Сен, најави инспекција на сите градилишта во туристичкиот град кој стана привлечна атракција за голем број кинески инвеститори.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Автомобил падна во морето во Сплит

Објавено пред

Автомобил со словенечки регистерски таблички падна во море на сплитското пристаниште, јави порталот „24сата“.

Автомобилот, како што се наведува, плутал извесно време, а потоа почнал да тоне.

Очевидците раскажуваат дека патниците го напуштиле возилото пред да падне во морето.

По неколку часа автомобилот бил успешно извлечен.

Прикажи повеќе...

Свет

Осуден серискиот убиец од Кипар: „Не знам зошто ги убивав жените“

Објавено пред

Кипарскиот суд го осуди воениот капетан, Никос Метаксас на седум доживотни казни за киднапирање и убиство на седум жени и девојчиња од странски земји.

Метаксас се изјасни за виновен на денешното изрекување на казната, пренесе „АП“.

Поранешниот воен капетан изјави дека нема јасен одговор на прашањето зошто ги извршил убиствата и дека се мачел себе си да си одговори на прашањата „како и зошто“.

Додаде дека соработката со полицијата е најмалку што можел да направи за да ја намали болката на семејствата на жртвите.

Метаксас уби четири Филипинки, меѓу кои и малолетно девојче, како и жена од Непал, а потоа и Романка со нејзината ќерка.

„Не можам да се вратам назад во времето и да го избришам направеното“, изјави Метаксас во судот.

Од судијата побара да биде интервјуиран од експерти кои би можеле да утврдат што всушност се случувало во неговата глава и кои се причините за злосторствата што ги извршил.

Тој со жените стапувал во контакт по пат на он-лајн страни за запознавање.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Герила акција: Скопските дрвја во синџири

О2 иницијативата во соработка со Институтот за комуникациски студии спроведе герила акција со цел да укаже дека е неопходна слобода на...

Топ9 часа

Две лица се обиделе да запалат кафуле во Лисиче

Синоќа во 22 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред кафе бар на улицата „Горно Лисиче“ во Скопје две...

Македонија9 часа

Тројца стружани со државни пари точеле гориво во своите приватни возила

Полицијата поднесе кривична пријава против три лица од струшко кои се сомничат за злоупотреба на службена положба и овластување. Од МВР...

Македонија11 час

ВМРО-ДПМНЕ: Атанасов направи храбар чекор и ѝ кажа „не“ на неработливата и криминална Влада

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата заменик-министер за образование. „ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на...

Македонија12 часа

Јанкулоска не оди во затвор, Врховен ѝ го прифати барањето за одлагање

Врховниот суд ѝ го прифати барањето на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, за одлагање на извршувањето на казната...

Македонија13 часа

Атанасов до Заев: Поднесувам оставка

Заменик-министерот за образование, Петар Атанасов, на „Фејсбук“ му се обрати на премиерот Заев порачувајќи му дека поднесува оставка од функцијата...

Топ15 часа

Камион поклопи маж при истовар на стока

Педесет и седумгодишен маж од село Скудриње вчера почина кога бил поклопен од неговиот камион ТАМ. Несреќата се случила кога...

Регион16 часа

Напнато на Медитеранот, грчките воени сили во состојба на готовност

Грчките вооружени сили се во состојба на готовност поради продолжување на можниот турски провокативен настап на истокот од Медитеранот, пишува...

Регион16 часа

(Видео) Во Банат падна град со големина на тениско топче

Само во Белград во попладневните часови за помалку од еден и пол час падна повеќе дожд од просекот за овој...

Регион17 часа

(Видео) Белград под вода, бликнаа ,,фонтани” на улиците

Невреме проследено со пороен дожд, а во некои места и град со големина на тениски топчиња, го погоди северниот, западниот...

Свет17 часа

Ердоган и ја честиташе победата на опозицијата, на улиците еуфорично се славеше

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган му ја честита на кандидатот на опозицијата Екрем Имамоглу победата на повторените избори за...

Македонија1 ден

,,Октомври е близу, наскоро ќе добиете датум”, порача Вајгл

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна вечерва заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот...

Топ1 ден

Трагедија во Битола – ја убил сопругата, по што се застрелал

Убиство и самоубиство се случи попладнево во Битола. По расправија, маж ја застрелал сопругата по што си го одземал животот....

Регион1 ден

Топлотен бран и се заканува на Европа со температури над 40 степени

Европејците следната недела ги очекува топлотен бран со температури кои ќе достигнат над 40 степени, кои се невообичаени за јуни,...

Македонија1 ден

Нови министри во Владата се Димковски, Нуредини, Исмаили и Милевски

Премиерот Зоран Заев, денеска од Валандово, го соопшти предлогот со имињата за нови министри како дел од реконструкцијата на Владата...

Македонија2 дена

(Видео) За 24 часа регистрирани два случаи на незаконско исфрлање медицински отпад

Инспекторатот на град Скопје и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, по дојава од граѓани, на 20.06.2019 и 21.06.2019 извршија вонреден...

Македонија2 дена

Заев ќе биде и министер за финансии и премиер

Премиерот Зоран Заев го соопшти предлогот на новите имиња на министри, што ќе го достави до Собранието во текот на...

Македонија2 дена

(Видео) Учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни, гарантира МВР

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи идниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР,...

Свет2 дена

Ким Џонг-ун доби „одлично“ писмо од Трамп

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, доби лично писмо од американскиот претседател Доналд Трамп, објавија државните медиуми. Ким го пофалил...

Регион2 дена

Повторни избори за градоначалник во Истанбул

Граѓаните на Истанбул денеска повторно избираат градоначалник, откако беа поништени претходните изборни резултати, од изборите на 31 март. На претходните...

Досие